FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NQI |
| Lat/Long: | 27-30-16.2520N 097-48-29.8440W 27-30.270867N 097-48.497400W 27.5045144,-97.8082900 (estimated) |
| Elevation: | 49.7 ft. / 15.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2010) |
| From city: | 3 miles E of KINGSVILLE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78363 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SJT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-THU 1345-0600Z++, ALL FRI 1345-2345Z++ CLSD SAT, SUN AND FED HOL EXC BY NOTAM. HRS SUBJECT TO CHG. FLD SUBJ EARLY/NO NOTICE CLOSURE. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | AVBL ONLY DURG HRS OF OPN. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| ATIS: | 282.25 |
| KINGSVILLE GROUND: | 239.05 [1345-0600Z++ MON-THU 1345-2345Z++ FRI; CLSD SAT, SUN & HOL EXC BY NOTAM. HRS SUBJECT TO CHG.] |
| KINGSVILLE TOWER: | 124.1 377.05 [1345-0600Z++ MON-THU 1345-2345Z++ FRI; CLSD SAT, SUN & HOL EXC BY NOTAM. HRS SUBJECT TO CHG.] |
| KINGSVILLE APPROACH: | 119.9 290.45 [1345-0600Z++ MON-THU; 1345-2345Z++ FRI; CLSD SAT, SUN AND HOL EXC BY NOTAM, HRS SUBJ TO CHG.] |
| KINGSVILLE DEPARTURE: | 121.05 266.8 [1345-0600Z++ MON-THU; 1345-2345Z++ FRI; CLSD SAT, SUN AND HOL EXC BY NOTAM, HRS SUBJ TO CHG.] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 328.4 |
| BASE OPS: | 274.8 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PMSV METRO: | 225.6 |
| WX AWOS-3P at IKG (12 nm W): | 119.075 (361-592-9152) |
| WX AWOS-3 at RBO (18 nm N): | 118.175 (361-767-1982) |
| WX ASOS at ALI (18 nm NW): | 119.225 (361-668-0069) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 128.15/350.3 (SARITA RCAG) WHEN KINGSVILLE APCH CLSD.
- TRANS ACFT CTC APCH CTL 25 NM OUT.
- PMSV AVBL SUM 1000-0500Z++ MON-THU; 1000-2200Z++ FRI; 2000-0100Z++ SUN. WIN 1000-0500Z++ MON-THU; 1000-2200Z++ FRI; 1930-0100Z++ SUN.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALIr135/(18.1) | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
| CRPr210/30.8 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
Airport Services
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 13L/31R
| Dimensions: | 8000 x 198 ft. / 2438 x 60 m |
| Surface: | PEM, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13L | | RUNWAY 31R |
| Latitude: | 27-30.837470N | | 27-29.914158N |
| Longitude: | 097-48.914438W | | 097-47.856018W |
| Elevation: | 48.1 ft. | | 36.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 134 true | | 310 magnetic, 314 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | OLS. WAVEOFF. | | OLS. WAVEOFF. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13R/31L
| Dimensions: | 8000 x 198 ft. / 2438 x 60 m |
| Surface: | PEM, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13R | | RUNWAY 31L |
| Latitude: | 27-30.754855N | | 27-29.831528N |
| Longitude: | 097-49.005015W | | 097-47.946648W |
| Elevation: | 49.6 ft. | | 41.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 134 true | | 310 magnetic, 314 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | OLS. WAVEOFF. | | OLS. WAVEOFF. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 8000 x 197 ft. / 2438 x 60 m |
| Surface: | PEM, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 27-30.867957N | | 27-29.547727N |
| Longitude: | 097-48.507642W | | 097-48.491400W |
| Elevation: | 47.9 ft. | | 46.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 179 true | | 355 magnetic, 359 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | OLS. WAVEOFF TDZL. | | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) OLS. WAVEOFF. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 8000 x 198 ft. / 2438 x 60 m |
| Surface: | PEM, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 27-30.866695N | | 27-29.546525N |
| Longitude: | 097-48.637138W | | 097-48.621052W |
| Elevation: | 47.9 ft. | | 47.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 179 true | | 355 magnetic, 359 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | OLS. WAVEOFF. | | OLS. WAVEOFF. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | U S NAVY OCEANOGRAPHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER NAVAL AIR STATION KINGSVILLE, TX 78363 Phone 361-516-4331 |
Additional Remarks
| E60-13L | HOOK E28(B) (1050'). |
| E60-35R | HOOK E28(B) (1516'). |
| E60-35L | HOOK E28(B) (1600'). |
| E60-17L | HOOK E28(B) (1675'). |
| E60-31L | HOOK E28(B) (1503'). |
| E60-13R | HOOK E28(B) (1550'). |
| E60-17R | HOOK E28(B) (1250'). |
| E60-31R | HOOK E28(B) (1500'). |
| - | CAUTION: HVY JET INST TRNG DUR FLD OPR HR. |
| - | BEARING STRENGTH RWY 13R/31L: ST175 SBTT593 TRT585. |
| - | BEARING STRENGTH RWY 17R/35L: ST175 SBTT593 TRT585. |
| - | BEARING STRENGTH RWY 17L/35R: ST175 SBTT593 TRT585. |
| - | SERVICE - LGT: OLS GS 3.25DEG. |
| - | JASU: 1(NC-10) 1(GTC-85). |
| - | FUEL: JAA. |
| - | FLUID: SP PRESAIR LOX. |
| - | OIL: O-148-156. |
| - | TRAN ALERT: EXPC SVCG DLAS WKEND. SVC NOT AVBL SUN TIL 2300Z++. TRAN CREW IS RESPONSIBLE FOR FUELING ACFT. DRAG CHUTE REPACK UNAVBL. |
| - | CAUTION: BIRD AND LARGE WILDLIFE HAZARD. |
| - | TRAN ACFT CTC APP CON 25 NM OUT. |
| - | CAUTION: AVOID OVFT OF CHEMICAL PLANT 5 NM N. |
| - | CAT C AFLD. |
| - | TFC PAT: ARR TSNT ACFT EXP ENR DESCENT. |
| - | TFC PAT: USE LDG/TAXI LGT FOR FINAL PORTION OF INST APCH DURG VFR. |
| - | RSTD: PPR FOR NON-CNATRA ACFT CTC BASE OPS DURG FLD OPR HR DSN 876-6108, C361-516-6108. FOR CALP PROCESSING CTC AFLD MGR VIA BASE OPS. |
| - | MISC: DURG FCLP PERIODS OR SINGLE RWY OPNS PRACTICE APCHS FOR TRANS ACFT MAY BE DENIED. PRACTICE APCHS FOR TRANS ACFT MAY BE PERMITTED AT ALL OTHER TIMES BUT DLYS OR WAVE-OFFS SHOULD BE ANTICIPATED. |
| - | BEARING STRENGTH RWY 13L/31R: ST 175 SBTT593 TRT585. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| HI-ILS W OR LOC W RWY 13R | |
download (167KB) |
| HI-ILS W OR LOC W RWY 13R | |
download (167KB) |
| HI-ILS Y OR LOC Y RWY 13R | |
download (168KB) |
| HI-ILS Y OR LOC Y RWY 13R | |
download (168KB) |
| ILS X OR LOC X RWY 13R | |
download (201KB) |
| ILS X OR LOC X RWY 13R | |
download (201KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 13R | |
download (203KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 13R | |
download (203KB) |
| HI-TACAN Z RWY 13R | |
download (144KB) |
| HI-TACAN Z RWY 13R | |
download (144KB) |
| HI-TACAN Z RWY 35R | |
download (171KB) |
| HI-TACAN Z RWY 35R | |
download (171KB) |
| TACAN RWY 13L/R | |
download (132KB) |
| TACAN RWY 17L | |
download (135KB) |
| TACAN RWY 31L/R | |
download (133KB) |
| TACAN Y RWY 17R | |
download (106KB) |
| TACAN Y RWY 35R | |
download (127KB) |
| TACAN Y RWY 35R | |
download (127KB) |
| TACAN Z RWY 17R | |
download (128KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (164KB) |
Departure Procedures |
| KINGSVILLE FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (219KB) |
| KINGSVILLE FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (219KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIKG - Kleberg County Airport (12 nm W)
KRBO - Nueces County Airport (18 nm N)
KALI - Alice International Airport (18 nm NW)
KCRP - Corpus Christi International Airport (23 nm NE)
KBKS - Brooks County Airport (24 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Kingsville Naval Air Station that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 11:15 |
| Sunrise | | 06:41 | | 11:41 |
| Sunset | | 20:15 | | 01:15 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 01:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 06:18:17 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 01:18:17 |
|
| METAR |
| KNQI | 200556Z AUTO 13004KT 9SM BKN011 OVC016 27/26 A2995 RMK AO2 SLP137 T02720256 10283 20267 403110217 51012 TSNO $
|
KIKG 12nm W | 190735Z AUTO RMK AO2 PWINO
|
KRBO 18nm N | 200555Z AUTO 11007KT 7SM BKN011 BKN017 OVC025 27/26 A2997 RMK AO2 LTG DSNT NW T02700256 10287 20267 403130210 PWINO
|
KALI 18nm NW | 200602Z AUTO 10007KT 7SM BKN011 OVC020 27/26 A2995 RMK AO2 T02670256
|
|
| TAF |
| KNQI | 2003/2023 11007KT 9999 VCSH BKN014 OVC045 QNH2987INS BECMG 2007/2009 14007KT 9999 VCTS SCT012CB BKN025 OVC055 QNH2988INS TEMPO 2009/2013 VRB25G40KT 3200 TSRA BR SCT008 BKN012CB OVC035 FM201400 08015G23KT 9999 VCSH SCT015 BKN030 BKN250 QNH2991INS FM202000 12012G19KT 9999 BKN050 BKN250 QNH2980INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2005 TIL 2012 TX31/2020Z TN23/2012Z AMD 0330 FN20042
|
KALI 18nm NW | 200520Z 2006/2106 10006KT P6SM SCT008 OVC020 FM200700 VRB06KT P6SM VCTS SCT008CB OVC015 TEMPO 2008/2011 VRB20G35KT 3SM TSRA OVC015CB FM201200 09011KT P6SM SCT010 BKN020 FM201700 12011KT P6SM SCT025 BKN040 FM210200 11009KT P6SM VCSH BKN015 OVC025 PROB30 2102/2106 6SM -SHRA OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|