FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AMG |
| Lat/Long: | 31-32-09.8080N 082-30-23.5920W 31-32.163467N 082-30.393200W 31.5360578,-82.5065533 (estimated) |
| Elevation: | 199.8 ft. / 60.9 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2020) |
| From city: | 3 miles W of ALMA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31510 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AMG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 16 & 34; PAPI RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 118.325 (912-632-8738) |
| WX AWOS-3PT at BHC (12 nm NE): | 118.2 (912-705-5865) |
| WX AWOS-3 at AYS (18 nm S): | 118.575 (912-287-4466) |
| WX AWOS-3 at DQH (18 nm W): | 119.075 (912-383-7258) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AYSr009/16.2 | | WAYCROSS VORTAC | | 112.40 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WIKET | | 341/13.8 | | 219 | | 05W | | AY | .- -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 31-32.523705N | | 31-31.803237N |
| Longitude: | 082-30.627377W | | 082-30.159045W |
| Elevation: | 199.8 ft. | | 190.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 157 magnetic, 151 true | | 337 magnetic, 331 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 34 UNUSBL 5 DEG LEFT OF RCL. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 24 ft. trees, 676 ft. from runway, 330 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | 14 ft. trees, 438 ft. from runway, 17:1 slope to clear 6 FT TREES 155 FT RIGHT, FROM EOR TO 200 FT EOR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BACON COUNTY BACON COUNTY COURTHOUSE, 302 WEST 12TH STREET ALMA, GA 31510 Phone 912-632-5214 |
| Manager: | CARL LEGGETT P.O. BOX 356 ALMA, GA 31510 Phone 912-282-4887 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (138KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (585KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBHC - Baxley Municipal Airport (12 nm NE)
KAYS - Waycross-Ware County Airport (18 nm S)
KDQH - Douglas Municipal Airport (18 nm W)
KAZE - Hazlehurst Airport (22 nm N)
KHOE - Homerville Airport (32 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Bacon County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 06:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 20:07 | | 00:07 |
| Evening civil twilight | | 20:33 | | 00:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 10:48:29 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 06:48:29 |
|
| METAR |
| KAMG | 290953Z AUTO 20004KT 10SM BKN120 19/17 A2999 RMK AO2 SLP154 T01890167
|
KAYS 18nm S | 291035Z AUTO 00000KT 10SM SCT060 21/17 A3006 RMK AO2 T02050173
|
KDQH 18nm W | 291035Z AUTO 33015G19KT 10SM -RA BKN020 OVC060 19/16 A3012 RMK AO2 P0001 T01910160
|
|
| TAF |
KVAD 49nm SW | 290800Z 2908/3014 19006KT 9999 SCT050 OVC100 510006 510606 QNH2998INS BECMG 2913/2914 20012G18KT 9999 SCT100 SCT250 QNH2985INS BECMG 2920/2921 23010G15KT 9999 OVC050 QNH2980INS BECMG 3001/3002 23010G15KT 9999 SCT050 BKN140 QNH2985INS BECMG 3005/3006 23009KT 9999 OVC025 641204 QNH2985INS TEMPO 3007/3011 23015G25KT 4800 TSRA OVC025CB BECMG 3013/3014 30006KT 9999 OVC030 651204 QNH2986INS TX33/2921Z TN18/2910Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|