FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CGF |
| Lat/Long: | 41-33-52.5000N 081-29-14.0000W 41-33.875000N 081-29.233333W 41.5645833,-81.4872222 (estimated) |
| Elevation: | 876.1 ft. / 267.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (1995) |
| From city: | 10 miles E of CLEVELAND, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44143 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1950 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CGF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2300 FOR AFT HRS SVC CALL 216-261-8800 DRG ATNDD HRS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT WINDSOCKS; MALSR RWY 24; REIL RWY 06; PAPI RWY 06; HIRL RWY 06/24 - CTAF. PAPI RWY 24 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.5 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 216-998-7640 |
| COUNTY GROUND: | 121.85 [0700-2300] |
| COUNTY TOWER: | 118.5 [0700-2300] |
| CLEVELAND APPROACH: | 125.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 125.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.85 ;WHEN TWR CLSD |
| BRWNZ STAR: | 126.55 |
| D-ATIS: | 119.95 |
| ROKNN STAR: | 126.55 |
| ROLLN STAR: | 126.55 |
| TRYBE STAR: | 126.55 |
| WX AWOS-3PT at LNN (8 nm NE): | 119.225 (440-942-0809) |
| WX ASOS at BKL (9 nm W): | PHONE 216-241-6904 |
| WX ASOS at CLE (19 nm SW): | PHONE 216-264-9022 |
- ATCT IS CONTRACTED.
- EMRG FREQ 121.5 UNMONITORED.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ACOr339/30.3 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| DJBr073/32.8 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5502 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 35 /F/C/X/U | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 123.0 | | Double tandem: | 213.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 41-33.579855N | | 41-34.168458N |
| Longitude: | 081-29.691603W | | 081-28.774553W |
| Elevation: | 876.1 ft. | | 874.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 057 magnetic, 049 true | | 237 magnetic, 229 true |
| Displaced threshold: | 318 ft. | | 500 ft. |
| Declared distances: | TORA:5502 TODA:5502 ASDA:5502 LDA:5184 | | TORA:5502 TODA:5502 ASDA:5502 LDA:5000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 86 ft. tree, 1769 ft. from runway, 336 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear APCH SLP 24:1 TO DTHR 86 FT TREES, 2087 FT DIST, 336 FT R. | | 7 ft. road, 201 ft. from runway, 325 ft. left of centerline 7 FT ROAD, 0 FT DIST, 525 FT L; 2 FT FENCE, 0 FT DIST, 500 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CUYAHOGA COUNTY 26300 CURTISS WRIGHT PKWY RICHMOND HEIGHTS, OH 44143-4408 Phone 216-289-4111 |
| Manager: | J MYERS 26300 CURTISS WRIGHT PKWY RICHMOND HEIGHTS, OH 44143-4408 Phone 216-289-4111 CCAIRPORT@CUYAHOGACOUNTY.US. |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT CALL ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | ATCT VIS SW LTD WI 500 FT AER 06. |
| - | FLT TRG PROHIBITED 2300-0700. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BRWNZ FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (453KB) |
| BRWNZ FOUR (RNAV), CONT.2 | |
download (235KB) |
| ROKNN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (450KB) |
| ROLLN TWO (RNAV) **CHANGED** | |
download (347KB) |
| TRYBE FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (384KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 24 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
Departure Procedures |
| AHMET FIVE (RNAV) | |
download (191KB) |
| CAVVS FIVE (RNAV) | |
download (178KB) |
| GTLKE FIVE (RNAV) | |
download (233KB) |
| MYCAR FIVE (RNAV) | |
download (174KB) |
| ZAAPA SIX (RNAV) | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (276KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLNN - Lake County Executive Airport (8 nm NE)
KBKL - Burke Lakefront Airport (9 nm W)
2G1 - Concord Airpark (14 nm NE)
KCLE - Cleveland-Hopkins International Airport (19 nm SW)
7G8 - Geauga County Airport (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Cuyahoga County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 09:32 |
| Sunrise | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunset | | 20:41 | | 00:41 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 20:12:37 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 16:12:37 |
|
| METAR |
| KCGF | 191945Z 21013G21KT 10SM SCT045 BKN065 30/19 A2998
|
KLNN 8nm NE | 191955Z AUTO 18015G21KT 150V220 10SM BKN050 BKN070 30/17 A2995 RMK AO1 T03020165
|
KBKL 8nm W | 191953Z 19020G34KT 10SM FEW055 31/19 A2993 RMK AO2 PK WND 19034/1952 SLP131 T03110194 $
|
KCLE 19nm SW | 191951Z 21018G27KT 10SM SCT050 31/19 A2995 RMK AO2 PK WND 21029/1902 SLP148 T03110189 $
|
|
| TAF |
KCLE 19nm SW | 191729Z 1918/2024 19015G25KT P6SM SCT090 SCT250 FM192300 22014G22KT P6SM SCT040 TEMPO 2000/2002 27025G45KT 2SM TSRA OVC025CB FM200200 22010KT 6SM -SHRA SCT020 OVC060 FM200600 25008KT P6SM BKN022 FM200900 32008KT P6SM BKN014 FM201500 03010KT P6SM BKN020 FM202000 02011G19KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|