FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HUA |
| Lat/Long: | 34-40-43.1790N 086-41-05.2460W 34-40.719650N 086-41.087433W 34.6786608,-86.6847906 (estimated) |
| Elevation: | 685.4 ft. / 209 m (estimated) |
| Variation: | 04W (2020) |
| From city: | 6 miles SW of REDSTONE ARSNL HUNTSVILLE, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35808 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800, CLDS HOLS |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 17; PAPI RWY 17 & 35; HIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 126.95 |
| ATIS: | 120.65 |
| REDSTONE TOWER: | 126.95 290.275 [OPR 1330-2130Z++ MON-FRI EXC HOLS.] |
| HUNTSVILLE APPROACH: | 125.6 |
| HUNTSVILLE DEPARTURE: | 125.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| GCA: | 124.8 229.4 |
| OPS: | 126.2 |
| WX ASOS at HSV (5 nm SW): | 121.25 (256-207-5925) |
| WX AWOS-3PT at MDQ (13 nm NE): | 120.000 (256-829-1242) |
| WX ASOS at DCU (13 nm W): | 118.375 (256-350-4270) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 120.8/307.0 (HUNTSVILLE RCAG) WHEN HUNTSVILLE APCH CTL CLSD.
- USE 124.8 AS ADZY FREQ WHEN TOWER CLSD.
- GCA OPER 1330-2130Z++ MON-FRI EXCP HOLS, OTR TIMES ON REQ.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RQZr197/7.5 | | ROCKET VORTAC | | 112.20 | | 02E |
Airport Services
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 7300 x 150 ft. / 2225 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 34-41.311267N | | 34-40.128017N |
| Longitude: | 086-41.220367W | | 086-40.954533W |
| Elevation: | 685.4 ft. | | 654.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right TFC PAT: RGT TFC RWY 35 R/W 1400 FT, F/W SENG 1700 FT, F/W TURBOPROP/JET 2200 FT, OVERHEAD 2700 FT. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | COMMANDER USAASA 9325 GUNSTON ROAD, BLDG 1466 SUITE N319 FORT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | US ARMY AMSAM-RA-EPW-BA BLDG 4488 HUNSTVILLE, AL 35898 |
Additional Remarks
| - | FUEL: A ++ (AVBL 1230-0330Z++ MON-FRI EXC HOL; OT O/R). |
| - | TRAN ALERT: LTD SVC. |
| - | RSTD: 24 HR PPR ALL ACFT, 48 HR PPR ACFT WITH HAZ CARGO. CTC BASE OPS DSN 746-7916/4299 C256-876-1916/4299. REFUL EXP DELAY. ACFT MUST ADHERE TO PPR ARR BLOCK TIME +/- 30 MIN OF SKED LDG. |
| - | MISC: LTD PRK. NO PHOTOGRAPHY ALLOWED WO BASE OPS APVL. |
| - | CAUTION: DEER, TUKEY, COYOTE HAZ. ACFT LARGER THAN C-12 USE EXTREME CAUTION WHILE TAXIING DUE TO MIN WG TIP CLNC. |
| - | RADAR: SEE TERMINAL FLIP FOR RADAR MINIMA. |
| - | PAR AND PAPI RWY 17-35 ARE COINCIDENTAL. |
| - | MISC: F/W LARGER THAN C130 RSTD TO TWY D, E, AND N RAMP AREA. LAWRS. ALL TRAN ACFT OPN OTHER THAN KHUA MUST RCV RNG BRIEFING FROM BASE OPS PRIOR TO OPN. |
| - | BASE OPS - OPR 1300-0300Z++ MON-FRI EXC HOL. OT O/R. 126.2 OR 239.275. |
| - | AVOID OVFT SATELLITE COM COMPLEX BLW 2000 FT 1.8 NM SE OF AFLD. |
| - | FOR CD CTC HUNTSVILLE APCH AT 256-542-2070/2080. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (115KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (124KB) |
| VOR RWY 35 | |
download (134KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (160KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (500KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHSV - Huntsville International Airport-Carl T Jones Field (5 nm SW)
KMDQ - Huntsville Executive Airport / Tom Sharp Jr Field (13 nm NE)
KDCU - Pryor Field Regional Airport (13 nm W)
5M0 - Hartselle/Morgan County Regional Airport (20 nm SW)
KFYM - Fayetteville Municipal Airport (24 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Redstone Army Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:27 | | 00:27 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 00:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 19:01:30 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 14:01:30 |
|
| METAR |
| KHUA | 271755Z AUTO 17012G18KT 10SM BKN033 27/17 A3002 RMK AO2 SLP161 T02670174 10267 20185 57010
|
KHSV 5nm W | 271853Z 17015G23KT 10SM SCT038 28/17 A3002 RMK AO2 SLP158 T02780167 $
|
KMDQ 13nm NE | 271855Z AUTO 17015G20KT 10SM BKN038 27/16 A3002 RMK A02 T02720160
|
KDCU 13nm W | 271853Z AUTO 17020G25KT 10SM BKN041 BKN047 28/17 A3001 RMK AO2 PK WND 17026/1811 SLP158 T02830167 $
|
|
| TAF |
KHSV 5nm W | 271725Z 2718/2818 17012G21KT P6SM SCT035 PROB30 2803/2807 4SM TSRA BR OVC015CB FM280700 20008G18KT 3SM -TSRA BR OVC015CB FM281200 16009KT 6SM -SHRA OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|