FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MOT |
| Lat/Long: | 48-15-27.5000N 101-16-40.9000W 48-15.458333N 101-16.681667W 48.2576389,-101.2780278 (estimated) |
| Elevation: | 1715.7 ft. / 522.9 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2020) |
| From city: | 2 miles N of MINOT, ND |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 58703 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GRAND FORKS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MOT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT IS CLSD, ACTVT MALSR RWY 31; REIL RWYS 08 & 26; HIRL RWYS 08/26 & 13/31 - CTAF. PAPI RWYS 08, 13, & 26 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ALL COML FREIGHT AND COMMUTER ACFT AND ALL ACFT OVR 12500 LB. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| CTAF: | 118.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX ASOS: | 118.725 (701-815-8586) |
| MAGIC CITY GROUND: | 121.9 [0700-2200] |
| MAGIC CITY TOWER: | 118.2 251.125 [0700-2200] |
| MINOT APPROACH: | 119.6 |
| MINOT DEPARTURE: | 119.6 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 127.6/279.6 (MINOT RCAG) WHEN MINOT APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOT at field | | MINOT VOR/DME | | 117.10 | | 13E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 7700 x 150 ft. / 2347 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 162.0 | | Double tandem: | 262.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 48-15.914990N | | 48-14.968132N |
| Longitude: | 101-17.324363W | | 101-16.065112W |
| Elevation: | 1701.8 ft. | | 1657.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 132 magnetic, 138 true | | 312 magnetic, 318 true |
| Declared distances: | TORA:7700 TODA:7700 ASDA:7700 LDA:7700 | | TORA:7700 TODA:7700 ASDA:7700 LDA:7700 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 8/26
| Dimensions: | 6348 x 100 ft. / 1935 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 81.0 | | Double wheel: | 118.0 | | Double tandem: | 186.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 48-15.482588N | | 48-15.478020N |
| Longitude: | 101-17.446945W | | 101-15.883657W |
| Elevation: | 1715.7 ft. | | 1658.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 090 true | | 264 magnetic, 270 true |
| Displaced threshold: | 393 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6348 TODA:6348 ASDA:6348 LDA:5958 | | TORA:5958 TODA:5958 ASDA:6348 LDA:6348 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 57 ft. trees, 1900 ft. from runway, 160 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear RWY 08 APCH RATIO 24:1 FM DTHR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MINOT 305 AIRPORT RD., SUITE 216 MINOT, ND 58703 Phone 701-857-4724 |
| Manager: | JENNIFER ECKMAN 305 AIRPORT RD, SUITE 216 MINOT, ND 58703 Phone 701-857-4724 |
Additional Remarks
| A39-13/31 | PCR VALUE: 500/R/C/W/T |
| A39-08/26 | PCR VALUE: 320/F/C/X/T |
| - | DEER & BIRDS INVOF ARPT. |
| - | AIRFIELD STD TFC PATTERN ALT 1000 FT; OVERFLY ALT 1500 FT. |
| - | WHEN ATCT CLSD CTC - CTAF. |
| - | TWYS E, B2, F, AND A ARE MKD WITH EDGE REFLECTORS. |
| - | CUSTOMS SVC AVBL 24 HRS; FOR CUSTOMS CALL 701-838-6704. |
| - | MINOT AFB (MIB) ASR OTS FOR PREVENTIVE MAINTENANCE FRIDAYS 0700-0900 & ALTN TUESDAYS 0630-0830. |
| - | RDO EQUIPD ACFT MUST ANNC ON CTAF - 118.2 WHEN TWR IS CLSD. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 31 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (217KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (223KB) |
| LOC BC RWY 13 | |
download (204KB) |
| VOR RWY 08 | |
download (197KB) |
| VOR RWY 13 | |
download (155KB) |
| VOR RWY 26 | |
download (196KB) |
| VOR RWY 31 | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (420KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMIB - Minot Air Force Base (10 nm N)
KHBC - Mohall Municipal Airport (32 nm N)
D05 - Garrison Municipal Airport (37 nm S)
7K5 - Kenmare Municipal Airport (39 nm NW)
08D - Stanley Municipal Airport (45 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Minot International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunrise | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunset | | 21:14 | | 02:14 |
| Evening civil twilight | | 21:51 | | 02:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 22:31:56 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 17:31:56 |
|
| METAR |
| KMOT | 132154Z 17016G25KT 10SM CLR 28/M01 A2985 RMK AO2 PK WND 16027/2132 SLP106 T02781006
|
KMIB 10nm N | 132155Z 18013G20KT 10SM SCT150 27/M04 A2981 RMK AO2A PK WND 18026/31 SLP099 T02721036 CHINO RWY12 $
|
|
| TAF |
| KMOT | 131720Z 1318/1418 16014KT P6SM FEW150 FEW250 FM140000 15019G29KT P6SM FEW150 SCT250 FM141000 16021G34KT P6SM SCT130 BKN200 WS020/19040KT FM141200 21019G30KT P6SM SCT100 OVC110 FM141300 26022G32KT P6SM SCT100 OVC120
|
KMIB 10nm N | 131700Z 1317/1423 17010G20KT 9999 SCT200 QNH2979INS BECMG 1321/1322 16015G25KT 9999 FEW230 QNH2959INS BECMG 1405/1406 16020G30KT 9999 BKN200 510003 QNH2947INS BECMG 1408/1409 16020G30KT 9000 -SHRA FEW060 BKN120 WS010/17045KT 520003 QNH2945INS BECMG 1414/1415 26025G35KT 9999 NSW FEW250 510003 QNH2942INS BECMG 1417/1418 26030G40KT 9999 FEW070 520003 QNH2942INS BECMG 1419/1420 26035G45KT 9999 SCT070 520003 QNH2943INS TEMPO 1420/1423 27040G50KT 530003 TX28/1320Z TN16/1404Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|