FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OZR |
| Lat/Long: | 31-16-32.7970N 085-42-48.0640W 31-16.546617N 085-42.801067W 31.2757769,-85.7133511 (estimated) |
| Elevation: | 301 ft. / 92 m (estimated) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 6 miles S of FORT RUCKER, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36322 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OZR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 135.2 |
| ATIS: | 111.2 316.15 |
| CAIRNS GROUND: | 121.9 288.25 [1200-0700Z++MON-FRI] |
| CAIRNS TOWER: | 135.2 248.55 111.2T 122.5R [1200-0700Z++MON-FRI] |
| CAIRNS APPROACH: | 125.4 ;341-120 133.45 ;220-340 133.75 ;121-219 239.275 ;220-340 270.35 ;121-219 327.125 ;341-120 336.3 ;220-340 [24 HRS TUE-SAT,1200-0500Z++ SUN-MON.] |
| JACKSONVILLE ARTCC APPROACH: | 122.5R 128.55 229.6 |
| CAIRNS DEPARTURE: | 125.4 ;341-120 133.45 ;220-340 133.75 ;121-219 239.275 ;220-340 270.35 ;121-219 327.125 ;341-120 336.3 ;220-340 [24 HRS TUE-SAT,1200-0500Z++ SUN-MON.] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.075 257.95 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 133.45 ;220-340 239.275 ;220-340 |
| OPS: | 126.2 371.35 |
| PMSV METRO: | 134.1 |
| PTD: | 134.1 348.8 |
| WX AWOS-3PT at EDN (10 nm W): | 118.9 (334-347-3524) |
| WX ASOS at DHN (14 nm E): | PHONE 334-983-5999 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC (ZJX) ON FREQS 134.3/322.55 (DOTHAN RCAG) WHEN CAIRNS APCH/DEP CLSD.
- PMSV METRO 134.1 REMOTE BRIEFING SVC AVBL BARKSDALE AFB, 26 OWS DSN 331-2651, C 318-529-2651/2652/2653 OR HTTPS://26OWS.US.AF.MIL
- WHEN TWR CLSD CTC APP/DEP 125.4, 327.125, 135.2, 111.2, 248.55
- ATCT-ARAC.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OZR at field | | CAIRNS VOR/DME | | 111.20 | | 03W |
| HEYr211/(6.7) | | HANCHEY VOR | | 110.60 | | 03W |
| EDNr100/(9.8) | | ENTERPRISE VOR | | 116.60 | | 03W |
| RRSr266/14.5 | | WIREGRASS VORTAC | | 111.60 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOLL WEEVIL | | 108/14.3 | | 352 | | 03W | | BVG | -... ...- --. |
| BLOOD | | 153/38.9 | | 365 | | 04W | | TOI | - --- .. |
Airport Services
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5025 x 150 ft. / 1532 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 31-17.075550N | | 31-16.246800N |
| Longitude: | 085-42.756717W | | 085-42.772900W |
| Elevation: | 301.0 ft. | | 296.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 6/24
| Dimensions: | 4546 x 150 ft. / 1386 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 31-16.236617N | | 31-16.603367N |
| Longitude: | 085-43.221917W | | 085-42.460300W |
| Elevation: | 296.2 ft. | | 294.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (2.70 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-16.506467N | | |
| Longitude: | 085-42.829450W | | |
| Elevation: | 298.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-16.184833N | | |
| Longitude: | 085-42.884600W | | |
| Elevation: | 306.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H3
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-17.072167N | | |
| Longitude: | 085-43.116583W | | |
| Elevation: | 304.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H4
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-17.171300N | | |
| Longitude: | 085-43.030900W | | |
| Elevation: | 306.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H5
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-17.138600N | | |
| Longitude: | 085-42.960483W | | |
| Elevation: | 306.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY CAIRNS ARMY AIR FIELD 9325 GUNSTON ROAD FT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | PAUL MEISSNER (CIVILIAN POC) Phone 334-255-2680 |
Additional Remarks
| - | OIL: O-156 |
| - | CAUTION: INTS STU TRNG. |
| - | MISC: ACFT INBD WITH CODES CTC BASE OPS 45 NM OUT. TRAN ACFT REQUIRE DD FORM 1898. A CREW MEMBER MUST REMAIN WITH ACFT DUR REFUEL OPR. DD FORM 1898 AVAILABLE AT BASE OPS SERVICE COUNTER. |
| - | SEE FLIP AP/1 FLT HAZ FOR FORT RUCKER AND SUPPLEMENTARY ARPT RMK FOR CAIRNS AAF. |
| - | MISC: TRAN ALERT SVC AVBL 1300-2400Z++MON-FRI. |
| - | MISC: WX OBSN AUTOMATED AND AUGMENTED AS RQR H24. FCST AVBL 0700Z++MON-0700Z++ TUES, 0900Z++ TUES-0700Z++ WEDS, 0900Z++ WEDS-0700Z++ THURS, 0900Z++ THURS-0700Z++FRI, 0900Z++ FRI-0700Z++ SAT, EXC HOL. WX OBSN VIS RSTD SW-NW DUE TO BLDG. REMOTE BRIEFING SVC AVBL 26 OWS, BARKSDALE AFB DSN 331-2651, C318-529-2651/2652/2653 OR HTTPS:26OWS.US.AF.MIL. WX OBSN AUTOMATED AND AUGMENTED AS RQR 24/7 OPS. |
| - | ALL TRAN ACFT 1 HR PPR. ALL RON ACFT, AND ARR/DEP ACFT WITH CODE ABOARD CTC BASE OPS DSN 558-8361/8433 C334-255-8361 1100Z++ MON-0800Z++ SAT. |
| - | RADAR: SEE TERMINAL FLIP FOR RADAR MINIMA. |
| - | TRAN ALERT: WHEN TWR/BASE OPS CLSD CTC REFUEL DSN 558-8639, C334-498-3735. |
| - | CLNC DEL - OPR H24 TUE-SAT; 1200-0500Z++ SUN MON 118.075 257.95. |
| - | JASU: (MD-3) |
| - | FUEL: J8 AVCARD AND AIRCARDS ARE ACCEPTED. IDENTAPLATES FOR ACFT ARE NOT ACCEPTED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 06 | |
download (128KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (124KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (112KB) |
| VOR RWY 06 | |
download (121KB) |
| VOR RWY 24 | |
download (123KB) |
Departure Procedures |
| CAIRNS ONE (RNAV) | |
download (96KB) |
| CAIRNS ONE (RNAV) | |
download (96KB) |
| CLIOS TWO | |
download (85KB) |
| HAXES ONE (RNAV) | |
download (91KB) |
| HAXES ONE (RNAV) | |
download (91KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (526KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLOR - Lowe Army Heliport (Fort Rucker) (5 nm N)
KHEY - Hanchey Army Heliport (Fort Rucker) (6 nm NE)
KEDN - Enterprise Municipal Airport (10 nm W)
71J - Ozark/Blackwell Field Airport (11 nm NE)
KDHN - Dothan Regional Airport (14 nm E)
33J - Geneva Municipal Airport (16 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Cairns Army Airfield (Fort Rucker) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 11:08 |
| Sunrise | | 06:33 | | 11:33 |
| Sunset | | 19:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 19:25 | | 00:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 13:20:27 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 08:20:27 |
|
| METAR |
| KOZR | 011255Z AUTO 08004KT 6SM BR BKN001 18/17 A3020 RMK AO2 BKN V OVC SLP227 T01800172
|
KLOR 5nm NW | 011255Z AUTO 00000KT 1/4SM FG VV001 18/18 A3021 RMK AO2 SLP213 T01820180 RVRNO $
|
KHEY 5nm NE | 011255Z AUTO 09003KT 6SM BR BKN002 17/17 A3021 RMK AO2 SLP231 T01730168
|
KSXS 9nm NW | 011255Z AUTO 13003KT 1/2SM FG VV001 18/18 A3021 RMK AO2 SLP230 T01800178 RVRNO
|
KEDN 10nm W | 011255Z AUTO 00000KT 1/4SM OVC002 17/17 A3022 RMK AO1 T01740174
|
KDHN 14nm E | 011253Z 00000KT 7SM CLR 18/17 A3026 RMK AO1 SLP243 T01780172
|
|
| TAF |
| KOZR | 011000Z 0110/0216 VRB05KT 0800 FG OVC002 QNH3008INS BECMG 0113/0114 15008KT 6000 BR BKN007 OVC025 QNH3010INS TEMPO 0113/0114 9999 SCT007 BKN025 BECMG 0114/0115 15008KT 9999 FEW025 SCT040 SCT220 QNH3010INS BECMG 0118/0119 18008KT 9999 VCTS BKN035CB QNH3010INS TEMPO 0121/0124 VRB12G22KT 4800 SHRA BECMG 0200/0201 VRB06KT 9999 NSW FEW010 BKN080 QNH3006INS TX30/0120Z TN16/0110Z
|
KDHN 14nm E | 011123Z 0112/0212 00000KT 1/2SM FG VV004 FM011300 16007KT 3SM BR SCT005 BKN015 FM011400 17005KT P6SM SCT040 FM011900 17006KT P6SM VCTS BKN050CB TEMPO 0120/0124 4SM -TSRA BKN040CB FM020100 18004KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|