FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ULM |
| Lat/Long: | 44-19-06.1920N 094-30-05.9160W 44-19.103200N 094-30.098600W 44.3183867,-94.5016433 (estimated) |
| Elevation: | 1011.2 ft. / 308.2 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2015) |
| From city: | 2 miles W of NEW ULM, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56073 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ULM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSF RWY 33; REIL RWY 15; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (507-359-1656) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 127.1/290.2 (REDWOOD FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RWFr101/28.3 | | REDWOOD FALLS VOR/DME | | 113.30 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5401 x 100 ft. / 1646 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 44-19.443452N | | 44-18.667767N |
| Longitude: | 094-30.384995W | | 094-29.780363W |
| Elevation: | 1005.0 ft. | | 1003.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 150 magnetic, 151 true | | 330 magnetic, 331 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2478 x 160 ft. / 755 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | CLSD WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-19.072803N | | 44-19.341167N |
| Longitude: | 094-30.346997W | | 094-29.919833W |
| Elevation: | 1003.4 ft. | | 1001.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 049 true | | 228 magnetic, 229 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NEW ULM 100 N BROADWAY, PO BOX 636 NEW ULM, MN 56073-1795 Phone 507-359-8245 |
| Manager: | JOSEPH STADHEIM 100 N BROADWAY ST NEW ULM, MN 56073-1795 Phone 507-233-2118 OR 507-354-8127. |
Additional Remarks
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MINNEAPOLIS ARTCC & FLT SVCS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (228KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KJYG - St James Municipal Airport (20 nm S)
D42 - Springfield Municipal Airport (22 nm W)
KMKT - Mankato Regional Airport (26 nm E)
KRWF - Redwood Falls Municipal Airport (28 nm NW)
KGYL - Glencoe Municipal Airport (32 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 09-Jul-2017
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of New Ulm Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:31 | | 11:31 |
| Sunrise | | 07:00 | | 12:00 |
| Sunset | | 19:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 14:28:36 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 09:28:36 |
|
| METAR |
| KULM | 011415Z AUTO 08012KT 10SM BKN085 02/M03 A3020 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMKT 26nm E | 011120Z 0112/0212 08011KT P6SM OVC100 FM011900 09013G21KT P6SM OVC070 FM020100 09016G25KT 6SM -SHRA OVC040 FM020400 08017G26KT 5SM -RA OVC020 FM020800 08016G24KT 2SM -FZRA OVC007
|
KRWF 29nm NW | 011120Z 0112/0212 09008KT P6SM BKN150 FM011700 09012KT P6SM BKN080 FM012200 09013G21KT 5SM -RA OVC030 FM020100 09015G23KT 3SM -RA OVC015 FM020400 09015G25KT 2SM -RAPL OVC008 FM020900 08015G24KT 2SM -PL -FZRA OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|