FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VBT |
| Lat/Long: | 36-20-41.2730N 094-13-10.2300W 36-20.687883N 094-13.170500W 36.3447981,-94.2195083 (estimated) |
| Elevation: | 1297.9 ft. / 395.6 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2020) |
| From city: | 2 miles S of BENTONVILLE, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72712 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VBT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-MAR 0730-1600, APR-SEP 0730-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 18 & 36, MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3PT: | 134.975 (479-273-9198) |
| RAZORBACK APPROACH: | 121.0 |
| RAZORBACK DEPARTURE: | 121.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.05 |
| WX AWOS-3PT at ROG (6 nm E): | 134.375 (479-631-9196) |
| WX ASOS at XNA (6 nm SW): | 119.425 (479-370-0218) |
| WX AWOS-3 at ASG (11 nm SE): | 124.675 (479-750-2967) |
| WX AWOS-3PT at SLG (16 nm SW): | 118.375 (479-524-9893) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS126.1/269.0 (FAYETTEVILLE RCAG) WHEN RAZORBACK APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RZCr317/7.6 | | RAZORBACK VORTAC | | 116.40 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SILOAM SPRINGS | | 050/16.0 | | 284 | | 04E | | SLG | ... .-.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5053 x 75 ft. / 1540 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 59.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-21.084195N | | 36-20.251495N |
| Longitude: | 094-13.157870W | | 094-13.165665W |
| Elevation: | 1289.2 ft. | | 1292.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Displaced threshold: | 257 ft. | | 600 ft. |
| Declared distances: | TORA:4453 TODA:4453 ASDA:4453 LDA:4196 | | TORA:4453 TODA:4453 ASDA:4196 LDA:4196 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. brush, 510 ft. from runway, 285 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear APCH RATIO 38:1 TO DTHR. | | 12 ft. pole, 615 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2448 x 75 ft. / 746 x 23 m |
| Surface: | turf |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 36-20.931000N | | 36-20.527500N |
| Longitude: | 094-13.186667W | | 094-13.190333W |
| Elevation: | 1288.7 ft. | | 1292.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:2448 TODA:2448 | | TORA:2448 TODA:2448 |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BENTONVILLE 305 SW A STREET BENTONVILLE, AR 72712 Phone 479-254-2084 |
| Manager: | MARK SLAUGHTER 1000 SW 14TH STREET BENTONVILLE, AR 72712 Phone 817-946-4991 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 214/F/D/X/T |
| - | BEGINNING 60 FT BYD NORTH END OF RY 18 PAVEMENT, GND HAS APROXLY 12 FT DROP OVER 60 FT LENGTH TO POND. |
| - | FOR CD CTC RAZORBACK APCH 479-649-2416, WHEN APCH CLSD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT |
| - | RWY 17/35 VFR DALGT OPNS ONLY. |
| - | SIMUL USE OF RWYS 17/35 AND 18/36 NA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
Departure Procedures |
| BENTON SEVEN | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (390KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KROG - Rogers Executive Airport - Carter Field (6 nm E)
KXNA - Northwest Arkansas National Airport (6 nm SW)
5M5 - Crystal Lake Airport (11 nm W)
KASG - Springdale Municipal Airport (11 nm SE)
KSLG - Smith Field Airport (16 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Bentonville Municipal Airport/Louise M Thaden Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunrise | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunset | | 20:21 | | 01:21 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 01:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 12:43:55 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 07:43:55 |
|
| METAR |
| KVBT | 221156Z AUTO 07004KT 10SM FEW022 OVC060 18/ A2992 RMK AO2 SLP128 70020 T0178 10183 20178 53006 $
|
KXNA 5nm SW | 221153Z 00000KT 10SM OVC060 18/17 A2991 RMK AO2 SLP118 70129 T01780167 10183 20178 53006
|
KROG 7nm E | 221157Z 07003KT 10SM BKN020 OVC060 17/17 A2992 RMK AO2 SLP122 70016 T01720167 10178 20172 53006
|
KASG 12nm SE | 221148Z 00000KT 8SM SCT060 BKN090 BKN110 18/18 A2991
|
KSLG 15nm SW | 221156Z AUTO 33003KT 8SM OVC055 18/ A2992 RMK AO2 SLP122 70060 T0178 10178 20172 53009
|
KFYV 20nm S | 221153Z 00000KT 7SM BKN110 18/17 A2989 RMK AO2 SLP112 70002 T01830167 10189 20172 53004
|
|
| TAF |
KXNA 5nm SW | 221126Z 2212/2312 12004KT P6SM SCT015 BKN050 FM221500 13006KT 6SM -SHRA BR BKN015 OVC035 TEMPO 2215/2218 3SM SHRA OVC012 FM222000 14007KT P6SM VCSH SCT030 BKN060 PROB30 2220/2224 4SM -TSRA BKN030CB FM230100 00000KT P6SM SCT035 BKN100 FM230900 00000KT P6SM BKN025
|
KROG 7nm E | 221126Z 2212/2312 09008KT P6SM BKN015 FM221500 13006KT 6SM -SHRA BR OVC015 TEMPO 2215/2218 3SM SHRA OVC012 FM222000 14007KT P6SM VCSH SCT030 BKN060 PROB30 2220/2224 4SM -TSRA BKN030CB FM230100 00000KT P6SM SCT035 BKN100 FM230900 00000KT P6SM BKN025
|
KFYV 20nm S | 221126Z 2212/2312 00000KT P6SM SCT015 BKN050 FM221500 13006KT 6SM -SHRA BR BKN015 OVC035 TEMPO 2215/2218 3SM SHRA OVC012 FM222000 14007KT P6SM VCSH SCT030 BKN060 PROB30 2220/2224 4SM -TSRA BKN030CB FM230100 00000KT P6SM SCT035 BKN100 FM230900 00000KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|