FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ABI |
| Lat/Long: | 32-24-40.8000N 099-40-54.8000W 32-24.680000N 099-40.913333W 32.4113333,-99.6818889 (estimated) |
| Elevation: | 1790.6 ft. / 545.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2020) |
| From city: | 3 miles SE of ABILENE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79602 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1953 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ABI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| Airline operations: | ABI IS ARFF INDEX B; ARFF INDEX C AVBL WITH PPR. |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 118.25 |
| WX ASOS: | PHONE 325-238-3987 |
| ABILENE GROUND: | 121.7 348.6 |
| ABILENE TOWER: | 120.1 257.8 |
| ABILENE APPROACH: | 125.0 ;EAST 127.2 ;WEST 282.3 ;WEST 338.3 ;EAST |
| ABILENE DEPARTURE: | 125.0 ;EAST 127.2 ;WEST 282.3 ;WEST 338.3 ;EAST |
| CLASS C: | 125.0 ;EAST 127.2 ;WEST 282.3 ;WEST 338.3 ;EAST |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| WX ASOS at DYS (9 nm W): | 269.175 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ABIr105/10.1 | | ABILENE VORTAC | | 113.70 | | 10E |
| TQAr023/12.6 | | TUSCOLA VOR/DME | | 114.85 | | 10E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TOMHI | | 352/6.8 | | 353 | | 05E | | AB | .- -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 7208 x 150 ft. / 2197 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 218.0 | | Double tandem: | 289.0 | | Dual double tandem: | 768.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 32-25.685050N | | 32-24.496390N |
| Longitude: | 099-41.095163W | | 099-41.089260W |
| Elevation: | 1758.4 ft. | | 1786.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 360 true |
| Declared distances: | TORA:7202 TODA:7202 ASDA:7202 LDA:7202 | | TORA:7202 TODA:7202 ASDA:7202 LDA:7202 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 7198 x 150 ft. / 2194 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 194.0 | | Double tandem: | 259.0 | | Dual double tandem: | 715.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 32-24.511877N | | 32-23.324885N |
| Longitude: | 099-40.486822W | | 099-40.480982W |
| Elevation: | 1790.6 ft. | | 1775.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 360 true |
| Declared distances: | TORA:7198 TODA:7198 ASDA:7198 LDA:7198 | | TORA:7198 TODA:7198 ASDA:7198 LDA:7198 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 2 ft. gnd, 200 ft. from runway | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ABILENE PO BOX 60 ABILENE, TX 79604 Phone 325-676-6206 |
| Manager: | DON GREEN 2933 AIRPORT BLVD SUITE 200 ABILENE, TX 79602 Phone 325-676-6367 |
Additional Remarks
| A39-17L/35R | PCR VALUE: 600/F/D/W/T |
| A39-17R/35L | PCR VALUE: 680/F/D/W/T |
| - | UNCTLD ARPT 2 NM NE OF ARPT, PAT ALT 2300 FT. |
| - | MIL AVN SVCS AVBL AT ARPT. |
| - | HIGH BIRD ACTVTY ON AND INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35R **CHANGED** | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17L **CHANGED** | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35R **CHANGED** | |
download (230KB) |
| LOC RWY 17R **CHANGED** | |
download (235KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (299KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDYS - Dyess Air Force Base (9 nm W)
T23 - Albany Municipal Airport (28 nm NE)
F56 - Arledge Field Airport (30 nm N)
77F - Winters Municipal Airport (32 nm SW)
KGZN - Gregory M Simmons Memorial Airport (33 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jeff Randall
Photo taken 17-Feb-2010
from 12,000 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Abilene Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 11:12 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:31 | | 01:31 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 01:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 21:56:15 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 16:56:15 |
|
| METAR |
| KABI | 182052Z 18016G29KT 7SM FEW049 BKN060 33/20 A2978 RMK AO2 PK WND 18033/1953 SLP054 T03280200 58007 $
|
KDYS 8nm W | 182055Z 18016G29KT 7SM FEW049 BKN060 33/20 A2978 RMK AO2A PK WND 18033/1953 SLP054 T03280200 58007 WND DATA ESTMD ALSTG ESTMD $
|
|
| TAF |
| KABI | 181729Z 1818/1918 18020G30KT P6SM BKN035 FM190200 16015G24KT P6SM BKN250 FM191000 16011KT 5SM HZ SCT025 TEMPO 1910/1912 BKN025
|
KDYS 8nm W | 181906Z 1819/1922 19015G25KT 9999 SCT030 QNH2979INS TEMPO 1901/1903 19025G35KT 9999 BKN020 BECMG 1904/1905 17025G35KT 9999 SCT030 QNH2971INS BECMG 1910/1911 18015G25KT 9999 BKN015 QNH2983INS BECMG 1916/1917 VRB15G25KT 8000 TSRA BKN015CB QNH2993INS BECMG 1920/1921 01012G18KT 9999 NSW SCT030 QNH2996INS TX34/1823Z TN24/1912Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|