FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FBK |
| Lat/Long: | 64-50-15.4040N 147-36-52.1710W 64-50.256733N 147-36.869517W 64.8376122,-147.6144919 (estimated) |
| Elevation: | 448.6 ft. / 136.7 m (surveyed) |
| Variation: | 17E (2020) |
| From city: | 2 miles E of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99703 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use, 24 HR PPR FOR TSNT - D317-353-7212/6514/C907-353-7212/6514. |
| Activation date: | 05/1949 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | FAIRBANKS FLIGHT SERVICE STATION [907-474-0788] |
| NOTAMs facility: | PAFB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 1700-0800++ |
| Pattern altitude: | TPA R/W 1200 FT; F/W PISTON 1500 FT; F/W TURBINE 2000 FT. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD ACTVT AFLD LGTS - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.0 |
| ATIS: | 134.25 |
| LADD GROUND: | 121.7 263.15 [1700-0800Z++ MON-FRI; EXC HOL.] |
| LADD TOWER: | 125.0 284.6 40.8FM [1700-0800Z++ MON-FRI; EXC HOL.] |
| FAIRBANKS APPROACH: | 125.35 ;180-359 127.1 ;360-179 |
| FAIRBANKS DEPARTURE: | 125.35 |
| BASE OPS: | 139.3 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 125.35 ;180-359 |
| PAR: | 121.3 134.1 237.5 |
| PMSV METRO: | 142.1 381.375 |
| RANGE CTL: | 38.3FM |
| WX ASOS at FAI (6 nm W): | 124.4 (907-621-7609) |
- VHF COMMUNICATIONS FROM TWR INTERMITTENT NE OF ARPT.
- REMOTE BRIEFING SVC AVBL: EILSON METRO (PAEI) 344.6.
- BASE OPS MON-FRI 1700Z-0200Z++
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FAIr056/10.4 | | FAIRBANKS VORTAC | | 108.60 | | 21E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CHENA | | 252/3.0 | | 257 | | 17E | | CUN | -.-. ..- -. |
Airport Services
| Fuel available: | J8 |
| Parking: | hangars |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 8575 x 150 ft. / 2614 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Weight bearing capacity: | | Double wheel: | 38.0, SEASONAL CLIMATE COND EFCTS WEIGHT BRG CPTY. |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | CTN: ROAD APCH END OF RWY 07 & 25. NO OVRNS. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 64-50.244667N | | 64-50.268500N |
| Longitude: | 147-38.521500W | | 147-35.217500W |
| Elevation: | 442.8 ft. | | 447.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 072 magnetic, 089 true | | 252 magnetic, 269 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.30 degrees glide path) |
| Approach lights: | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) NSTD. | | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) NSTD. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | trees road, 500 ft. from runway, 10:1 slope to clear | | trees/road, 300 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Latitude: | 64-50.023667N | | |
| Longitude: | 147-35.358833W | | |
| Elevation: | 448.6 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Helipad H4
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Latitude: | 64-49.960833N | | |
| Longitude: | 147-38.168500W | | |
| Elevation: | 448.6 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Helipad H5
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Latitude: | 64-49.953500N | | |
| Longitude: | 147-37.465000W | | |
| Elevation: | 448.6 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Helipad H6
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Latitude: | 64-49.998667N | | |
| Longitude: | 147-36.171500W | | |
| Elevation: | 448.6 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Helipad H7
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Latitude: | 64-50.020833N | | |
| Longitude: | 147-35.756333W | | |
| Elevation: | 448.6 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | U.S. ARMY U.S. ARMY FORCES COMMAND ATLANTA, GA |
| Manager: | HQ 172 INFANTRY BRIGADE FT RICHARDSON ALASKA 99505 Phone 907-353-7022 |
Additional Remarks
| A39-07/25 | PCN JUN-FEB 111/F/B/W/T; PCN MAR-MAY 69/F/D/W/T. |
| A30A-25 | 15 FT ROAD 349 FT W OF DER; 23 FT RAILROAD TRACKS 556 FT W OF DER; 25 FT TREES 556 FT W OF DER. ROAD 387 FT FM DER RUNS THRU CLEAR ZONE PERPENDICULAR TO EXTDD CNTRLN; RIVER 477 FT FM DER RUNS THRU CLEAR ZONE PERPENDICULAR TO EXTDD CNTRLN. ROAD TFC IS CTLD BY ATCT WHEN OPN. |
| A30A-07 | ACTV RAILROAD 556 FT FM DER RUNS THRU CLEAR ZONE PERPENDICULAR TO CNTRLN; WHEN RAILROAD ACTV ATCT WILL ADVISE LNDG & DEP NA. 15 FT ROAD 387 FT E OF DER 349 FT FM DER RUNS THRU CLEAR ZONE PERPENDICULAR TO EXTDD CNTRLN; RIVER 556 FT FM DER RUNS THRU CLEAR ZONE PERPENDICULAR TO EXTDD CNTRLN. |
| A30A-H1 | DESIGNATED: HELIPAD S |
| A35 | T200; ST175; TT340; TDT714. |
| - | NORTH TFC PAT R/W & MQ-1 GRAY EAGLE ONLY; LRG ACFT - RAMP PRKG; SMALL ACFT TIE DOWN NOT AVBL. |
| - | BIRD ACT INVOF ARPT. |
| - | ALERT: NMRS NIGHT DEVICE ACFT OPS INVOF LADD AAF; EXP NMRS DIMLY LIT ACFT IN TANNANA FLATS & YUKON TRNG AREA DURG HR OF DARKNESS & WKDAY SEP-APR. |
| - | CTN: 100 FT MKD LGT POLE 3/4 NM SE. |
| - | MINS BASED ON FBK WX OBS. |
| - | ASOS 119.275 ASSOCD WITH R-2205 YUKON TRNG RANGE; ASOS 18.525 ASSOCD WITH R-2211 BLAIR LAKE TRNG RANGE. PMSV LMTD TO LINE OF SIGHT; RECEPTION BLW 5000 FT MSL LMTD FM 210-100 WI 100 NM BY TRRN, NO LMT ABV 5000 FT WI 50 NM; RECEPTION 3500-12000 FT LMTD FM 100-210 FM 50-100 NM BY TRRN, NO LMT ABV 12000 FT WI 100 NM. PMSV UNMON WHEN FBK TWR CLSD. SFC VIS RSTRD FM 020-050 DUE TO HNGR 1 & FM 250-350 DUE TO ATCT & BLDGS. |
| - | ALL HOP DAY VMC ONLY. |
| - | TWY A, B, C, D, E, F, G, SECTIONS OF N & S DO NOT HAVE SHOULDERS. |
| - | DE-ICE SVCS NOT AVBL. |
| - | FIRING RANGE S OF FLD FOR ADZY CTC ATCT OR OPS. |
| - | PMSV METRO 142.1 OR 381.375. WX MON-SAT 0900Z-0900Z++ EXC HOL - D317-353-7111/C907-353-7111; AFT HR 15TH OWS SCOTT AFB, IL - D312-576-9755/9702/C618-256-9755/9702 OR BY NOTAM. METWATCH & MEDEVAC EMERG AFT HR - C907-382-6518. |
| - | SVC: PAPI MAINT LAST WED OF MONTH 0900-1200/1800Z-2100Z++; PAPI NA DURG THIS TIME. |
| - | SVC: US CUSTOMS & INTL TRASH NOT AVBL. |
| - | EDGE LGTS TWY H & PTNS OF TWY N & S GTR THAN 10 FT FM TWY SIDE STRIPES. |
| - | GCA 121.3 118.05 276.4; MON-FRI 1700-0100++ EXC HOL. |
| - | RAPID HOT REFUELING POINTS OPS CLSD SAT, SUN, HOL; OTR TIMES BY NOTAM. AVN UNITS CTC THEIR OPS FOR COLD FUEL. |
| - | CTN: UNLGT TWRS IN ALPHA SOD CNTR INOP. |
| - | MED EVAC PAD FOR F/W AT OPS RAMP; R/W EVAC PAD AT HOSPITAL; 15 MIN NOTICE RQRD. |
| - | DURG WX STATION EVAC - 907-382-6518. |
| - | CTN: LGTD HWY PARL TO & N OF RWY 07/25 CAN BE CONFUSED WITH RWY. |
| - | INSPN BY DEPT OF ARMY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (141KB) |
| NDB-A | |
download (118KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (130KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (395KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
PAFA - Fairbanks International Airport (6 nm W)
PAEI - Eielson Air Force Base (17 nm SE)
PANN - Nenana Municipal Airport (41 nm SW)
PAHV - Healy River Airport (68 nm SW)
PABI - Allen Army Airfield (70 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bob McCormick
Photo taken 09-Apr-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Ladd Army Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:08 | | 12:08 |
| Sunrise | | 05:21 | | 13:21 |
| Sunset | | 22:15 | | 06:15 |
| Evening civil twilight | | 23:27 | | 07:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 00:57:14 |
| Local (UTC-8) | 30-Apr-2026 16:57:14 |
|
| METAR |
| PAFB | 302355Z 08007KT 10SM FEW090 BKN200 12/M10 A2980 RMK AO2A SLP100 T01151101 10118 20062 57014 $
|
PAFA 7nm W | 010053Z 14008KT 10SM FEW060 SCT090 BKN150 09/M09 A2979 RMK AO2 SLP094 T00941089
|
PAEI 17nm SE | 302355Z 07006KT 10SM FEW060 BKN100 BKN140 12/M09 A2979 RMK AO2A SLP095 T01171088 10118 20077 57015 $
|
|
| TAF |
| PAFB | 302211Z 3022/0204 07012KT 9999 FEW070 BKN150 510208 QNH2968INS WND 05006KT AFT 0105 BECMG 0117/0118 12010G15KT 9999 BKN120 520208 QNH2947INS TX12/0100Z TNM02/0113Z
|
PAFA 7nm W | 301723Z 3018/0124 VRB04KT P6SM FEW100 FM010300 VRB04KT P6SM BKN100
|
PAEI 17nm SE | 302200Z 3022/0204 09012G18KT 9999 FEW060 SCT120 BKN180 QNH2968INS BECMG 0108/0109 11010KT 9999 FEW060 SCT120 BKN180 QNH2957INS BECMG 0118/0119 14015G25KT 9999 SCT060 BKN120 BKN180 QNH2942INS TEMPO 0121/0203 15025G35KT 510006 TX15/0101Z TN02/0113Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|