FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ASX |
| Lat/Long: | 46-32-54.7000N 090-55-08.3000W 46-32.911667N 090-55.138333W 46.5485278,-90.9189722 (estimated) |
| Elevation: | 826.5 ft. / 251.9 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2015) |
| From city: | 2 miles SW of ASHLAND, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54806 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ASX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 FOR SVC AFTER HRS CALL 715-292-7070. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST AND ACTVT REIL RWY 02 & 20; PAPI RWY 02, 20, & 31; MIRL RWY 02/20 & 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 126.775 (715-682-5541) |
| WX AWOS-3PT at 4R5 (16 nm NE): | 119.375 (715-747-5519) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 126.45/276.4(HAYWARD RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IWDr271/32.7 | | IRONWOOD VOR/DME | | 108.80 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:JET A+ PPR CTC AMGR 715-682-7070, AFT HRS CALL 715-292-7070. 24 HR SELF SERVE 100LL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5197 x 100 ft. / 1584 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 56.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 46-32.433057N | | 46-33.232600N |
| Longitude: | 090-55.479160W | | 090-55.039750W |
| Elevation: | 818.9 ft. | | 823.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 023 magnetic, 021 true | | 203 magnetic, 201 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 69 ft. trees, 2215 ft. from runway, 520 ft. right of centerline, 29:1 slope to clear | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3498 x 75 ft. / 1066 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 46-33.215497N | | 46-32.841658N |
| Longitude: | 090-55.276762W | | 090-54.642742W |
| Elevation: | 824.1 ft. | | 809.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 133 magnetic, 131 true | | 313 magnetic, 311 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 8 ft. fence, 200 ft. from runway, 220 ft. right of centerline CTLNG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | 49 ft. trees, 1135 ft. from runway, 340 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY & CITY OF ASHLAND 601 MAIN STREET WEST ASHLAND, WI 54806 Phone 715-682-7071 |
| Manager: | DEREK HALL 50511 STATE HIGHWAY 112 ASHLAND, WI 54806 Phone 715-682-7070 |
Additional Remarks
| A39-02/20 | PCR VALUE: 160/F/D/X/T |
| - | DEER & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. HVY BIRD ACT SPRING & SUMMER MONTHS. |
| - | ACFT OVER 4000 LBS MUST STOP OR PARK ON CONC; ALL OTR ACFT PARK ON ASPH. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 122.25 THRU FLT SVCS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (265KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (254KB) |
| LOC RWY 02 | |
download (245KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (484KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4R5 - Major Gilbert Field Airport (16 nm NE)
3CU - Cable Union Airport (25 nm SW)
KIWD - Gogebic/Iron County Airport (33 nm E)
KHYR - Sawyer County Airport (38 nm SW)
KOLG - Solon Springs Municipal Airport (40 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mark Robinson
www.wemakepilots.com
Photo taken 13-Jul-2020
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of John F Kennedy Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunrise | | 06:36 | | 11:36 |
| Sunset | | 19:37 | | 00:37 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 01:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 06:29:33 |
| Local (UTC-5) | 05-Apr-2026 01:29:33 |
|
| METAR |
| KASX | 050553Z AUTO 28010KT 5SM -SN BR FEW023 SCT030 OVC037 M02/M04 A2992 RMK AO2 SNE29B46 SLP142 P0000 60000 T10221044 11006 21022 400171022 53026 $
|
K4R5 16nm NE | 050615Z AUTO 00000KT 10SM -SN SCT026 BKN032 OVC038 M02/M05 A2991 RMK AO2 T10191051
|
|
| TAF |
KIWD 33nm E | 050549Z 0506/0606 31013G22KT 6SM -SHSN OVC009 TEMPO 0506/0509 2SM -SHSN FM050900 30011G22KT P6SM BKN009 FM051300 29010G18KT P6SM SCT020 FM052100 29009KT P6SM BKN025 FM060100 29007KT 4SM -SHSN BKN015
|
KHYR 39nm SW | 050520Z 0506/0606 30009G20KT 6SM -SN OVC013 FM050700 30009G19KT P6SM BKN013 FM051100 30006G15KT P6SM SCT021 FM052100 27008G16KT 4SM -RA BKN011 FM060200 29005KT P6SM BKN011
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|