FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ESF |
| Lat/Long: | 31-23-41.6550N 092-17-44.7830W 31-23.694250N 092-17.746383W 31.3949042,-92.2957731 (estimated) |
| Elevation: | 111.8 ft. / 34.1 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2010) |
| From city: | 10 miles NE of ALEXANDRIA, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 71360 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ESF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | TUE-FRI 0700-1730 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 27; REIL RWY 09, 14/32; MIRL RWY 14/32; HIRL RWY 9/27; TWY LGTS TWYS A, B, C, D & E - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 119.425 (318-484-9031) |
| MAKS APPROACH: | 125.4 |
| MAKS DEPARTURE: | 125.4 |
| WX ASOS at AEX (14 nm W): | 123.975 (318-442-6583) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AEXr049/13.4 | | ALEXANDRIA VORTAC | | 116.10 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL TUE-FRI 0700-1700; SAT-MON ON CALL IN ADVANCE CALL 318-443-5566. 100LL SELF SERVE 24HRS |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5998 x 150 ft. / 1828 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 150.0 | | Double tandem: | 220.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 31-23.666300N | | 31-23.651325N |
| Longitude: | 092-18.360000W | | 092-17.206783W |
| Elevation: | 96.2 ft. | | 89.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 091 true | | 270 magnetic, 271 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes RWY 09 REILS OTS | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 82 ft. trees, 3080 ft. from runway, 35:1 slope to clear | | none |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5600 x 150 ft. / 1707 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 150.0 | | Double tandem: | 220.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY MARKINGS SEVERELY FADED |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 31-24.110117N | | 31-23.354217N |
| Longitude: | 092-18.016217W | | 092-17.397295W |
| Elevation: | 111.6 ft. | | 87.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 144 magnetic, 145 true | | 324 magnetic, 325 true |
| Markings: | precision, in poor condition | | precision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 14 PAPI OTS | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes RWY 14 REIL OTS | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 116 ft. trees, 2056 ft. from runway, 1324 ft. both sides of centerline, 16:1 slope to clear | | 5 ft. fence, 185 ft. from runway FENCE 100 FT 0B AND SMALL TREE 14 FT TALL 232 FT FM END OF RY. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | RAPIDES PARISH POLICE JURY PO BOX 1150 ALEXANDRIA, LA 71309 Phone 318-767-2536 |
| Manager: | LOUIS BUSBY 7625 ESLER FIELD RD PINEVILLE, LA 71360 Phone 985-750-0485 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT SEASONALLY. |
| - | PAEW ADJ RWYS & TWYS. |
| - | FOR CD CTC MAKS APCH AT 726-780-0456. |
| - | CTC APRT MGR FOR DSGND RAMP SPACE FOR PUB USE. |
| A25 | PL 85-204/SPECIAL ACT OF CONGRESS |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC/DME RWY 27 **CHANGED** | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (281KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (20KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (116KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAEX - Alexandria International Airport (14 nm W)
KMKV - Marksville Municipal Airport (21 nm SE)
2R6 - Bunkie Municipal Airport (26 nm S)
0R5 - David G Joyce Airport (39 nm NW)
0R4 - Concordia Parish Airport (42 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jordan and Kirsten Eastridge
Photo taken 21-Apr-2010
from the northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Esler Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:33 | | 11:33 |
| Sunrise | | 06:58 | | 11:58 |
| Sunset | | 19:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 19:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 20:45:56 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 15:45:56 |
|
| METAR |
| KESF | 021953Z AUTO 17011G17KT 10SM FEW039 28/19 A2997 RMK AO2 SLP146 T02780194
|
KAEX 14nm W | 021953Z 20013KT 10SM FEW048 29/18 A2997 RMK AO2 PK WND 21027/1915 SLP152 T02890178
|
|
| TAF |
KAEX 14nm W | 021739Z 0218/0318 18012G21KT P6SM VCSH SCT035 OVC040 PROB30 0218/0222 4SM TSRA BR BKN025CB FM022300 17011KT P6SM BKN030 FM030700 14005KT P6SM BKN020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|