FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 0B5 |
| Lat/Long: | 42-35-29.8000N 072-31-22.8000W 42-35.496667N 072-31.380000W 42.5916111,-72.5230000 (estimated) |
| Elevation: | 358.7 ft. / 109.3 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1995) |
| From city: | 3 miles N of MONTAGUE, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01376 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 16; MIRL RWY 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS at ORE (10 nm E): | 135.675 (978-544-6774) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr292/20.7 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| CTRr059/26.1 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| BAFr032/27.2 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1 A1:FUEL CART CTC AMGR. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 3200 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 42-35.706193N | | 42-35.287208N |
| Longitude: | 072-31.596093W | | 072-31.163990W |
| Elevation: | 352.7 ft. | | 358.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 158 magnetic, 143 true | | 338 magnetic, 323 true |
| Displaced threshold: | no | | 550 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. trees, 600 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 30 ft. trees, 800 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF MONTAGUE 1 AVENUE A TURNERS FALLS, MA 01376 Phone 413-863-0044 |
| Manager: | BRYAN CAMDEN C/O TOWN OF MONTAGUE, 1 AVENUE A TURNERS FALLS, MA 01376 Phone 413-863-0044 AMGR CTC 24 HRS CELL 978-305-2452. |
Additional Remarks
| - | RWY 16 IS CALM WIND RWY. |
| - | WILDLIFE & BIRDS INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -25C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (388KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KORE - Orange Municipal Airport (10 nm E)
7B2 - Northampton Airport (16 nm S)
KEEN - Dillant/Hopkins Airport (22 nm NE)
KGDM - Gardner Municipal Airport (23 nm E)
KCEF - Westover Air Reserve Base/Metropolitan Airport (24 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 06-Mar-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Turners Falls Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:28 | | 10:28 |
| Sunset | | 19:18 | | 23:18 |
| Evening civil twilight | | 19:47 | | 23:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 04:08:05 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 00:08:05 |
|
| METAR |
KORE 11nm E | 040358Z AUTO 00000KT 1 3/4SM BR CLR 08/07 A3004 RMK AO2 T00780072
|
KEEN 21nm NE | 040356Z AUTO 22007KT 10SM CLR 08/08 A3001 RMK AO2 SLP166 T00830083
|
|
| TAF |
KCEF 23nm S | 040000Z 0400/0506 21010G15KT 9999 FEW050 SCT120 BKN250 510003 QNH3001INS BECMG 0404/0405 23009KT 9999 SCT025 BKN050 BKN250 WS020/27035KT QNH3001INS BECMG 0406/0407 31009KT 9999 SCT250 520104 QNH3004INS WND VRB06KT AFT 0410 BECMG 0412/0413 03009KT 9999 SCT040 BKN170 QNH3018INS WND 07009KT AFT 0416 BECMG 0419/0420 11010G15KT 9999 BKN040 BKN100 OVC150 QNH3020INS WND 11009KT AFT 0502 BECMG 0504/0505 12009KT 8000 -RA BR BKN015 OVC035 510104 QNH3014INS TX20/0420Z TN09/0500Z
|
KBAF 27nm S | 032000Z 0320/0502 22010G18KT 9999 FEW020 520006 QNH3004INS BECMG 0402/0403 24010KT 9999 BKN015 QNH3004INS BECMG 0407/0408 VRB06KT 9999 FEW025 QNH3009INS BECMG 0420/0421 13010KT 9000 -RA BKN030 OVC050 QNH3022INS TX21/0321Z TN10/0412Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|