FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 1L3 |
| Lat/Long: | 35-26-40.4000N 114-54-33.7000W 35-26.673333N 114-54.561667W 35.4445556,-114.9093611 (estimated) |
| Elevation: | 3413 ft. / 1040.3 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1985) |
| From city: | 1 mile SSE of SEARCHLIGHT, NV |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 89046 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1953 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RENO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RNO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | no |
| Segmented circle: | no |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GFSr020/22.9 | | GOFFS VORTAC | | 114.40 | | 15E |
| BLDr169/33.1 | | BOULDER CITY VORTAC | | 116.70 | | 15E |
Airport Services
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5040 x 70 ft. / 1536 x 21 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition CRACKS IN ASPH. |
| Runway edge markings: | MKGS FADED & BRUSH CVRD. |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 35-27.088338N | | 35-26.259758N |
| Longitude: | 114-54.600907W | | 114-54.523957W |
| Elevation: | 3413.0 ft. | | 3300.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 162 magnetic, 176 true | | 342 magnetic, 356 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Obstructions: | 5 ft. fence, 275 ft. from runway, 15:1 slope to clear 5 FT FENCE 83 FT L & PARL TO CNTRLN. | | 5 ft. brush, 200 ft. from runway 2-4 FT BRUSH S END OF RWY IN RSA. |
Helipad H1
| Dimensions: | 46 x 46 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 35-26.997667N | | |
| Longitude: | 114-54.706333W | | |
| Elevation: | 3403.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 46 x 46 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 35-26.862167N | | |
| Longitude: | 114-54.750833W | | |
| Elevation: | 3396.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | TURNBULL, LLC GRANITO LTD, 2614 CROYDON RD. CHARLOTTE, NC 28209 Phone 917-608-5778 |
| Manager: | RUTHANN GRANITO GRANITO LTD, 2614 CROYDON RD. CHARLOTTE, NC 28209 Phone 917-608-5778 |
Additional Remarks
| A30A-H1 | TLOF 46X46 FT; FATO 85X85 FT; INGRESS/EGRESS 340/160. |
| A30A-H2 | TLOF 46X46 FT; FATO 85X85 FT; INGRESS/EGRESS 340/160. |
| - | 3481 FT LGTD MTN SW. |
| - | FOR CD CTC LOS ANGELES ARTCC AT 661-575-2079. |
| - | PPR FOR PVT ARPT AREA USE OR INFO - AMGR. |
| - | RWY 16/34 CLSD INDEFLY. |
| - | UNLGTD 165 FT PLINE 3.2 MI SOUTH OF RWY. |
| - | TRRN RISES CNSTNT RATE N FOR 2 MI. |
| - | ARPT COND NOT MNTD - RWY CLSD FOR REPAIRS INDEFLY. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 1L3.
Some nearby airports with instrument procedures:
KIFP - Laughlin/Bullhead International Airport (24 nm SE)
KBVU - Boulder City Municipal Airport (30 nm N)
KHND - Henderson Executive Airport (34 nm N)
KLAS - Harry Reid International Airport (40 nm N)
KEED - Needles Airport (43 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Provided by PACI, Inc 2018
Photo taken 29-Nov-2017
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Searchlight Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 13:02 |
| Sunrise | | 06:27 | | 13:27 |
| Sunset | | 19:00 | | 02:00 |
| Evening civil twilight | | 19:26 | | 02:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 02:52:33 |
| Local (UTC-7) | 01-Apr-2026 19:52:33 |
|
| METAR |
KBVU 30nm N | 020235Z AUTO 21011KT 10SM CLR 22/M01 A2976 RMK AO2
|
KHND 34nm N | 020156Z 24014G21KT 10SM CLR 22/01 A2979 RMK AO2 SLP090 T02170006 $
|
KIFP 35nm SE | 012348Z 23011G17KT 10SM CLR 28/M01 A2973
|
KLAS 40nm N | 020156Z 23015G25KT 10SM FEW080 FEW250 23/01 A2976 RMK AO2 SLP063 T02280011
|
KEED 43nm S | 020156Z AUTO 22012KT 10SM CLR 27/01 A2976 RMK AO2 SLP053 T02670011
|
KLSV 47nm N | 020155Z 22015KT 10SM FEW180 24/M01 A2970 RMK AO2A SLP042 T02351008 $
|
KVGT 47nm N | 020153Z 21012G23KT 10SM CLR 23/01 A2974 RMK AO2 SLP073 T02280006
|
KIGM 49nm E | 020151Z AUTO 23012KT 10SM CLR 18/00 A2986 RMK AO2 SLP064 T01830000
|
|
| TAF |
KHND 34nm N | 011730Z 0118/0218 22012KT P6SM FEW100 SCT150 FM012000 21016G26KT P6SM FEW100 SCT200 FM020800 22022G35KT P6SM FEW200 FM021400 21015G26KT P6SM FEW200
|
KIFP 35nm SE | 011730Z 0118/0218 19012G20KT P6SM SCT100 SCT150 FM011900 21014G22KT P6SM FEW200 FM020300 16010KT P6SM FEW200 FM021400 19014G26KT P6SM SCT200
|
KLAS 40nm N | 012045Z 0121/0224 20009KT P6SM FEW080 SCT120 FM012200 22015G24KT P6SM FEW120 SCT200 FM020700 20018G28KT P6SM FEW200 FM021600 25011KT P6SM FEW200 FM022200 23011G17KT P6SM FEW200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|