FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 6J0 |
| Lat/Long: | 33-47-40.7000N 081-14-45.1000W 33-47.678333N 081-14.751667W 33.7946389,-81.2458611 (estimated) |
| Elevation: | 451.7 ft. / 137.7 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 2 miles N of PELION, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29123 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1974 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| COLUMBIA APPROACH: | 124.15 |
| COLUMBIA DEPARTURE: | 124.15 |
| WX ASOS at CAE (11 nm NE): | PHONE 803-369-6879 |
| WX ASOS at CUB (16 nm NE): | 118.675 (803-929-0665) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CAEr251/10.3 | | COLUMBIA VORTAC | | 114.70 | | 02W |
| MMTr259/23.4 | | MC ENTIRE VORTAC | | 113.20 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIKEN | | 074/23.2 | | 347 | | 06W | | AIK | .- .. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4335 x 75 ft. / 1321 x 23 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 33-48.030508N | | 33-47.325205N |
| Longitude: | 081-14.821038W | | 081-14.682460W |
| Elevation: | 450.5 ft. | | 451.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 178 magnetic, 171 true | | 358 magnetic, 351 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. tree, 1053 ft. from runway, 329 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 14 ft. pole, 603 ft. from runway, 227 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LEXINGTON COUNTY 212 SOUTH LAKE DRIVE LEXINGTON, SC 29072 Phone 803-785-8100 |
| Manager: | TIM SHUMPERT 440 BALL PARK ROAD LEXINGTON, SC 29072 Phone 803-600-9313 |
Additional Remarks
| - | PLINE 800 FT FROM THLD RWY END 36; MKD WITH RED BALLS. |
| - | ACES INTO TRML BLDG, USE THE KEY PAD AND ENTER THE UNICOM FREQ. |
| - | FOR CD CTC COLUMBIA APCH AT 803-822-5242 OR 803-822-5040. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (210KB) |
| VOR-A | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCAE - Columbia Metro Airport (11 nm NE)
KXNO - North Air Force Auxiliary Field (14 nm SE)
KCUB - Jim Hamilton L B Owens Airport (16 nm NE)
KMMT - Mc Entire Joint National Guard Base (23 nm E)
KAIK - Aiken Regional Airport (24 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jacky Shoulders
Photo taken 02-Oct-2011
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lexington County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:52 | | 09:52 |
| Sunrise | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunset | | 20:23 | | 00:23 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 12:20:07 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 08:20:07 |
|
| METAR |
KCAE 11nm NE | 221156Z 10007KT 6SM BR FEW008 BKN014 OVC021 23/21 A3009 RMK AO2 SLP185 T02330211 10233 20222 53011 $
|
KXNO 14nm SE | 221155Z AUTO 11005KT 10SM BKN005 BKN010 OVC022 23/22 A3008 RMK AO2 SLP186 T02310215 10232 20205 52015 $
|
KCUB 16nm NE | 221153Z AUTO VRB04KT 10SM SCT008 OVC026 24/22 A3010 RMK AO2 SLP190 T02390217 10239 20228 51011
|
|
| TAF |
KCAE 11nm NE | 221120Z 2212/2312 10005KT P6SM BKN010 FM221500 14008KT P6SM SCT025 OVC050 FM222100 15010KT P6SM VCSH SCT015 OVC050 PROB30 2221/2301 6SM SHRA BR BKN025 FM230100 15005KT 6SM SHRA BR OVC007
|
KCUB 16nm NE | 221120Z 2212/2312 VRB03KT P6SM BKN015 FM221500 16005KT P6SM SCT025 OVC050 FM222100 16007KT P6SM VCSH SCT015 OVC050 PROB30 2221/2301 6SM SHRA BR BKN025 FM230200 VRB03KT 6SM SHRA BR OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|