FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 77G |
| Lat/Long: | 43-18-42.5990N 083-05-27.3130W 43-18.709983N 083-05.455217W 43.3118331,-83.0909203 (estimated) |
| Elevation: | 894.9 ft. / 272.8 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2010) |
| From city: | 1 mile SW of MARLETTE, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48453 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 01, 19, 10, & 28; MIRL RWY 01/19 & 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P at D95 (17 nm SW): | 134.050 (810-664-5038) |
| WX AWOS-3P at CFS (18 nm NW): | 119.275 (989-672-4182) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 127.7/290.425 (FREELAND RCAG) .
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FNTr060/35.4 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3795 x 75 ft. / 1157 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-18.615670N | | 43-18.621265N |
| Longitude: | 083-05.844670W | | 083-04.989263W |
| Elevation: | 871.7 ft. | | 879.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 089 true | | 277 magnetic, 269 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. tree, 782 ft. from runway, 324 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear CTLG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | 17 ft. tree, 200 ft. from runway, 250 ft. right of centerline |
Runway 1/19
| Dimensions: | 3500 x 75 ft. / 1067 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 43-18.521752N | | 43-19.096642N |
| Longitude: | 083-05.522795W | | 083-05.470555W |
| Elevation: | 870.8 ft. | | 894.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 012 magnetic, 004 true | | 192 magnetic, 184 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none 0-8 FT SEASONAL CROPS, 230 FT DIST, 120 FT R. | | 10 ft. tree, 287 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MARLETTE TOWNSHIP 6725 AIRPORT RD MARLETTE, MI 48453-8210 Phone 989-635-7772 |
| Manager: | PHIL ROACH 6725 AIRPORT RD MARLETTE, MI 48453-8210 Phone 810-459-4674 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | TRML BLDG ACES: 5-3-2-1*. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (347KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Y83 - Sandusky City Airport (14 nm NE)
D95 - Dupont/Lapeer Airport (17 nm SW)
KCFS - Tuscola Area Airport (18 nm NW)
KBAX - Huron County Memorial Airport (28 nm N)
D98 - Romeo State Airport (31 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Jul-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Marlette Township Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunset | | 20:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 21:22 | | 01:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 08:00:57 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 04:00:57 |
|
| METAR |
KD95 17nm SW | 160755Z AUTO 19003KT 10SM CLR 13/06 A2988 RMK AO2
|
KCFS 18nm NW | 160735Z AUTO 19005KT 10SM CLR 12/07 A2985 RMK AO2
|
KBAX 29nm N | 160755Z AUTO 19009KT 10SM SCT110 12/06 A2985 RMK AO2 T01180062
|
|
| TAF |
KFNT 36nm SW | 160520Z 1606/1706 20006KT P6SM SKC FM161000 19010KT 6SM -SHRA SCT025 BKN035 PROB30 1610/1613 3SM -TSRA BKN025CB FM161300 21014G20KT P6SM BKN100 FM162000 28012G22KT P6SM SCT035 SCT250 FM170000 26005KT P6SM BKN250
|
CYZR 39nm SE | 151940Z 1520/1602 21010KT P6SM BKN120 TEMPO 1520/1524 SCT120 FM160000 19008KT P6SM FEW080 RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 160800Z
|
KPTK 41nm S | 160520Z 1606/1706 20006KT P6SM SKC FM161100 19010KT 6SM -SHRA SCT025 BKN035 PROB30 1611/1614 3SM -TSRA BKN025CB FM161400 21014G20KT P6SM BKN100 PROB30 1617/1620 3SM -TSRA BKN025CB FM162000 28012G22KT P6SM SCT035 SCT250 FM170000 26005KT P6SM BKN250
|
KMTC 43nm S | 152031Z 1520/1701 21009KT 9999 SCT040 BKN100 QNH2990INS TEMPO 1614/1617 20009KT 9000 -TSRA SCT025 OVC040CB BECMG 1618/1619 23015G25KT 9999 FEW010 BKN025 QNH2983INS BECMG 1621/1622 25009KT 9999 SKC QNH2980INS TX19/1618Z TN12/1610Z LAST NO AMDS AFT 1603 NEXT 1611
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|