FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | D98 |
| Lat/Long: | 42-47-46.7900N 082-58-27.2950W 42-47.779833N 082-58.454917W 42.7963306,-82.9742486 (estimated) |
| Elevation: | 738.2 ft. / 225.0 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1985) |
| From city: | 2 miles E of ROMEO, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48095 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; PAPI RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| SELFRIDGE APPROACH: | 119.6 |
| SELFRIDGE DEPARTURE: | 119.6 |
| WX AWOS-3P at VLL (18 nm SW): | 119.475 (248-288-4649) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.525/285.525 (ALGONAC RCAG) WHEN SELFRIDGE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FNTr113/35.5 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
| SVMr053/35.9 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
| DXOr032/39.1 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4003 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 42-48.109050N | | 42-47.450602N |
| Longitude: | 082-58.473637W | | 082-58.436192W |
| Elevation: | 737.9 ft. | | 728.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 178 true | | 004 magnetic, 358 true |
| Displaced threshold: | 469 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. tree, 536 ft. from runway, 223 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 27 ft. tree, 332 ft. from runway, 232 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE OF MICHIGAN 2700 PORT LANSING RD LANSING, MI 48906-2160 Phone 517-335-9841 |
| Manager: | DONALD SCHORSCH 15340 32 MILE RD RAY, MI 48096-1017 Phone 586-336-9116 CELL 248-730-0561. |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FICONS UNMON DURG UNATNDD HRS EXC WINTER OPS. |
| - | FOR CD CTC SELFRIDGE APCH AT 586-239-5706, WHEN APCH CLSD CTC DETROIT APCH AT 734-955-1404. |
| - | RWY 18 +44 FT PLINE, 750-950 FT NORTH OF THR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (195KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
57D - Ray Community Airport (5 nm SE)
KMTC - Selfridge Air National Guard Base (13 nm SE)
KVLL - Oakland/Troy Airport (18 nm SW)
KPHN - St Clair County International Airport (21 nm E)
D95 - Dupont/Lapeer Airport (21 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Romeo State Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunset | | 20:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 21:21 | | 01:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 01:38:26 |
| Local (UTC-4) | 17-May-2026 21:38:26 |
|
| METAR |
KMTC 13nm SE | 180056Z 15008KT 10SM FEW060 BKN220 21/16 A2990 RMK AO2A SLP127 T02060158 $
|
KVLL 18nm SW | 180115Z AUTO 18009KT 10SM CLR 27/13 A2993 RMK AO2
|
KD95 21nm NW | 180115Z AUTO 13004KT 10SM BKN070 25/17 A2992 RMK AO2
|
KPTK 21nm W | 180053Z 20012G17KT 10SM FEW150 SCT220 27/13 A2993 RMK AO2 SLP129 T02670128 $
|
KPHN 21nm E | 180115Z AUTO 17006KT 10SM CLR 24/16 A2995 RMK AO2
|
KDET 24nm S | 180053Z 19012G18KT 10SM CLR 27/12 A2994 RMK AO2 SLP133 T02670122
|
|
| TAF |
KMTC 13nm SE | 171900Z 1719/1901 15009KT 9999 FEW050 FEW150 QNH2994INS BECMG 1800/1801 16010G20KT 9999 SCT060 520009 520901 QNH2991INS BECMG 1807/1808 16009KT 9999 FEW020 BKN050 520009 520901 QNH2992INS BECMG 1814/1815 20010G20KT 9999 SKC QNH2997INS BECMG 1821/1822 22025G35KT 9999 TSRA BKN030CB OVC050 QNH2993INS TX27/1818Z TN17/1810Z LAST NO AMDS AFT 1803 NEXT 1811
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|