FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AFN |
| Lat/Long: | 42-48-18.4830N 072-00-10.8790W 42-48.308050N 072-00.181317W 42.8051342,-72.0030219 (estimated) |
| Elevation: | 1039.5 ft. / 317 m (estimated) |
| Variation: | 14W (1970) |
| From city: | 1 mile SE of JAFFREY, NH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 03452 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AFN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | PPR FOR NSTD LIRL CALL 603-532-8870. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.875 (603-532-6195) |
| WX AWOS-3PT at EEN (13 nm NW): | 119.025 (603-358-6424) |
| WX ASOS at FIT (19 nm SE): | 135.175 (978-343-9121) |
| WX ASOS at ORE (19 nm SW): | 135.675 (978-544-6774) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr023/15.7 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| CONr232/31.2 | | CONCORD VOR/DME | | 112.90 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLAREMONT | | 171/37.5 | | 233 | | 16W | | CNH | -.-. -. .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 2982 x 134 ft. / 909 x 41 m |
| Surface: | asphalt/turf, in excellent condition 50 FT CNTR PTN OF ENTR RWY IS ASPH, RMNG 42 FT PER SIDE IS TURF/GRVL FOR ENTR RWY LEN. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity FIRST 582 FT RWY 34 NOT LGTD. |
| Runway edge markings: | NSTD CNTRLN & DTHR. |
| Operational restrictions: | TGLS PROHIBITED. |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 42-48.516333N | | 42-48.099867N |
| Longitude: | 072-00.357783W | | 072-00.004917W |
| Elevation: | 1039.5 ft. | | 1013.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 162 magnetic, 148 true | | 342 magnetic, 328 true |
| Displaced threshold: | no | | 582 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. trees, 409 ft. from runway, 133 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear | | 67 ft. trees, 401 ft. from runway, 107 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +6 FT TRRN/TREES 50 FT FM THR RISING TO +45 FT 200 FT FM THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | JAFFREY MUNI ARPT DEV CORP 190 TURNPIKE RD, JAFFREY AIRFIELD JAFFREY, NH 03452 |
| Manager: | HARVEY N SAWYER 190 TURNPIKE RD, JAFFERY AIRFIELD JAFFREY, NH 03452 Phone 603-532-8870 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACT ON ARPT. |
| - | PARL TWY SERVES HNGR/RAMP ONLY - NO ACES TO RWY 34. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | CALM WIND RWY IS RWY 34. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (184KB) |
| RNAV (GPS)-C | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (514KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEEN - Dillant/Hopkins Airport (13 nm NW)
KGDM - Gardner Municipal Airport (15 nm S)
KFIT - Fitchburg Municipal Airport (19 nm SE)
KORE - Orange Municipal Airport (19 nm SW)
KASH - Boire Field Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Harvey N. Sawyer
Photo taken 15-Jun-2022
looking down runway 34.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jaffrey Airfield Silver Ranch that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:40 | | 08:40 |
| Sunrise | | 05:14 | | 09:14 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 17:47:02 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 13:47:02 |
|
| METAR |
| KAFN | 301736Z AUTO 36008G16KT 320V050 10SM -RA BKN009 OVC020 05/03 A3002 RMK AO2 P0002 T00500033
|
KEEN 13nm W | 301719Z AUTO 04008KT 360V070 10SM -RA FEW017 SCT022 OVC041 06/04 A3004 RMK AO2 P0001
|
KORE 19nm SW | 301706Z AUTO 36009G18KT 10SM -RA FEW019 BKN024 OVC030 06/04 A3002 RMK AO2 P0000 T00610039
|
KFIT 19nm SE | 301652Z AUTO 36012G20KT 7SM -RA OVC016 04/03 A3000 RMK AO2 SLP162 P0004 T00440033
|
|
| TAF |
KMHT 26nm E | 301158Z 3012/3112 02018G30KT 4SM -RA BR OVC008 FM301500 01018G32KT 5SM -RA BR OVC015 FM301700 01015G24KT P6SM BKN018 FM302000 01015G25KT P6SM SCT045 FM310100 01004KT P6SM SCT200
|
KCON 32nm NE | 301159Z 3012/3112 02016G32KT 5SM -RA BR BKN014 OVC019 FM301500 01018G30KT 5SM -RA BR OVC015 FM301700 01017G26KT P6SM SCT015 OVC035 FM310100 VRB03KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|