FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ALI |
| Lat/Long: | 27-44-27.2000N 098-01-37.0000W 27-44.453333N 098-01.616667W 27.7408889,-98.0269444 (estimated) |
| Elevation: | 178.2 ft. / 54.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 3 miles SE of ALICE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78332 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ALI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 AFT HRS SVC, CALL 361-664-2656. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 31; REILS RWY 13; PAPI RWY 17 & 35 - CTAF. MIRL RWYS 13/31 & 17/35 PRESET LOW INTST DUSK-2300; TO INCR INTST OR ACTVT AFT 2300 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.225 (361-668-0069) |
| KINGSVILLE APPROACH: | 119.9 |
| KINGSVILLE DEPARTURE: | 119.9 |
| WX AWOS-3P at IKG (11 nm S): | 119.075 (361-592-9152) |
| WX AWOS-3 at RBO (18 nm E): | 118.175 (361-767-1982) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 128.15/350.3 (SARITA RCAG) WHEN KINGSVILLE APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALI at field | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
| CRPr243/32.4 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS AT SELF-SVC PUMP. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5997 x 100 ft. / 1828 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-44.718962N | | 27-44.025390N |
| Longitude: | 098-02.033605W | | 098-01.240005W |
| Elevation: | 177.6 ft. | | 166.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 134 true | | 308 magnetic, 314 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 15 ft. road, 690 ft. from runway, 570 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4490 x 100 ft. / 1369 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 27-44.706810N | | 27-43.965778N |
| Longitude: | 098-01.609515W | | 098-01.601173W |
| Elevation: | 173.3 ft. | | 171.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 179 true | | 353 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. trees, 1086 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 30 ft. pline, 1300 ft. from runway, 36:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALICE & JIM WELLS CO PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-668-7210 |
| Manager: | MICHAEL ESPARZA PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-453-1721 CITY/ARPT MGR. |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (252KB) |
| LOC/DME RWY 31 | |
download (229KB) |
| VOR RWY 31 | |
download (195KB) |
| VOR-A | |
download (155KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNOG - Orange Grove Naval Auxiliary Field (9 nm N)
KIKG - Kleberg County Airport (11 nm S)
KRBO - Nueces County Airport (18 nm E)
KNQI - Kingsville Naval Air Station (18 nm SE)
KCRP - Corpus Christi International Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of KALI Aviation Staff
Photo taken 05-Dec-2015
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alice International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:55 | | 11:55 |
| Sunrise | | 07:19 | | 12:19 |
| Sunset | | 19:51 | | 00:51 |
| Evening civil twilight | | 20:14 | | 01:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 22:32:21 |
| Local (UTC-5) | 05-Apr-2026 17:32:21 |
|
| METAR |
| KALI | 052153Z AUTO 33013KT 10SM -RA OVC060 14/12 A3021 RMK AO2 RAE19B51 SLP230 P0001 T01390117 $
|
KNOG 10nm N | 052156Z AUTO 31011KT 10SM BKN080 OVC095 13/12 A3023 RMK AO2 RAE14 SLP218 T01330117 PNO $
|
KIKG 11nm S | 052215Z AUTO 31006KT 10SM -DZ SCT060 SCT070 OVC090 13/12 A3022 RMK AO2 P0001 T01330120
|
KRBO 18nm E | 052215Z AUTO 33010KT 7SM DZ BKN055 OVC065 14/13 A3022 RMK AO2 P0001 T01430128
|
KNQI 18nm SE | 052156Z 33012KT 10SM BKN034 OVC060 14/13 A3021 RMK AO2 RAE54 SLP227 P0002 T01440128 $
|
|
| TAF |
| KALI | 051859Z 0519/0618 35011KT 6SM -RA SCT010 BKN020 TEMPO 0519/0522 2SM +SHRA BR BKN006 OVC010 FM060300 35008KT 5SM BR SCT015 BKN025 FM061500 03012KT P6SM SCT025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|