FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CFO |
| Lat/Long: | 39-47-03.1000N 104-32-15.5000W 39-47.051667N 104-32.258333W 39.7841944,-104.5376389 (estimated) |
| Elevation: | 5515.2 ft. / 1681.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2015) |
| From city: | 19 miles E of DENVER, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80137 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1984 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CFO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2100 AFT HR SVC - AMGR. |
| Pattern altitude: | 6503.2 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 26 & 35; REIL RWY 08 & 17; PAPI RWY 08 & 26, 17 & 35; HIRL RWY 08/26; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.025 |
| WX AWOS-3: | 119.025 (303-261-9104) |
| SPACE PORT GROUND: | 124.7 [0700-2100] |
| SPACE PORT TOWER: | 120.2 [0700-2100] |
| DENVER APPROACH: | 128.25 |
| DENVER DEPARTURE: | 128.25 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.7 121.75 |
| DANDD STAR: | 120.35 |
| LARKS: | 120.35 |
| POWDR STAR: | 120.35 |
| QUAIL STAR: | 120.35 |
| RAMMS STAR: | 120.35 |
| TOMSN STAR: | 119.3 |
| ZOMBZ RNAV STAR: | 128.45 |
| WX ASOS at DEN (8 nm NW): | PHONE 719-204-1223 |
| WX ASOS at APA (19 nm SW): | PHONE 720-873-2799 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DENr099/5.9 | | DENVER VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
| FQFr023/6.8 | | FALCON VORTAC | | 116.30 | | 11E |
| DVVr141/7.7 | | MILE HIGH VORTAC | | 114.70 | | 08E |
| BJCr095/28.8 | | JEFFCO VOR/DME | | 115.40 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL SELF SVC AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 8002 x 100 ft. / 2439 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 28.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 39-47.640323N | | 39-47.613700N |
| Longitude: | 104-33.914677W | | 104-32.206948W |
| Elevation: | 5453.4 ft. | | 5489.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 083 magnetic, 091 true | | 263 magnetic, 271 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 17/35
| Dimensions: | 8000 x 100 ft. / 2438 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 34.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 39-47.135743N | | 39-45.818397N |
| Longitude: | 104-31.454243W | | 104-31.453817W |
| Elevation: | 5476.5 ft. | | 5515.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 74 ft. pline, 3870 ft. from runway, 49:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ADAMS COUNTY 4430 SOUTH ADAMS COUNTY PKWY BRIGHTON, CO 80601 Phone (303) 659-2120 |
| Manager: | JEFF KLOSKA 5200 FRONT RANGE PKWY WATKINS, CO 80137 Phone 303-261-9100 |
Additional Remarks
| - | TWY EDGE LIGHTS ALONG A, B, C, D, & E. |
| - | NOISE SENSITIVE AREAS SE, S & SW OF ARPT. AVOID FLT BLW 1000 FT OVR POPULATED AREAS. |
| - | CTN: USAF TRNG ACT INVOF COLORADO SPRINGS & PUEBLO ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANDD ONE | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| LANDR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LARKS THREE | |
2 pages:
[1] [2] (352KB) |
| PINNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (365KB) |
| POWDR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| QUAIL ONE | |
download (250KB) |
| RAMMS EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (309KB) |
| TOMSN NINE | |
2 pages:
[1] [2] (339KB) |
| ZOMBZ SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (438KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (247KB) |
| ILS OR LOC RWY 26 | |
download (246KB) |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (127KB) |
Departure Procedures |
| DENVER THREE | |
2 pages:
[1] [2] (275KB) |
| ECHOO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (320KB) |
| MRSHH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (315KB) |
| PIKES THREE | |
download (246KB) |
| PLAINS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| ROCKIES SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (390KB) |
| SKYEE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (321KB) |
| WNGSS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (365KB) |
| YELLOWSTONE FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (391KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (292KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDEN - Denver International Airport (8 nm NW)
KBKF - Buckley Space Force Base (11 nm SW)
KAPA - Centennial Airport (19 nm SW)
KEIK - Erie Municipal Airport (27 nm NW)
KBJC - Rocky Mountain Metro Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 05-May-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Colorado Air and Space Port Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-Apr-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 11:39 |
| Sunrise | | 06:07 | | 12:07 |
| Sunset | | 19:45 | | 01:45 |
| Evening civil twilight | | 20:14 | | 02:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-Apr-2026 09:15:48 |
| Local (UTC-6) | 25-Apr-2026 03:15:48 |
|
| METAR |
| KCFO | 250855Z AUTO 36009KT 10SM OVC022 02/M02 A2991 RMK AO2 T00201020
|
KDEN 6nm NW | 250853Z 36009KT 10SM BKN025 00/M03 A2990 RMK AO2 SLP085 T00001033 56007
|
KBKF 11nm W | 250758Z 34004KT 10SM FEW020 SCT130 SCT190 M01/M04 A2988 RMK AO2A SLP081 T10121039
|
KAPA 19nm SW | 250853Z 35005KT 10SM FEW026 FEW080 FEW180 01/M03 A2989 RMK AO2 SLP095 T00061028 57004
|
|
| TAF |
KDEN 6nm NW | 250529Z 2506/2612 01011KT P6SM BKN016 FM251600 07008KT P6SM FEW025 SCT120 TEMPO 2516/2517 BKN025 FM252000 10012KT P6SM BKN100 FM252300 10015G22KT P6SM SCT060 BKN100 PROB30 2600/2603 -SHRA BKN060 FM260300 10013KT P6SM SCT030 BKN060 OVC090 PROB30 2603/2606 -SHRA BKN030 FM260700 10011KT P6SM BKN010 OVC050
|
KBKF 11nm W | 250315Z 2503/2607 03025G35KT 9999 SCT100 BKN160 510009 QNH2963INS BECMG 2505/2506 03010G25KT 9999 FEW150 SCT200 520505 QNH2975INS BECMG 2507/2508 35010KT 9999 FEW020 520505 QNH2983INS TEMPO 2520/2523 08010G20KT BECMG 2523/2601 VRB06KT 9000 -RA BKN060 OVC140 QNH2969INS TX12/2503Z TNM01/2512Z
|
KAPA 19nm SW | 250730Z 2508/2606 35010KT P6SM FEW020 FM250900 02008KT P6SM BKN015 FM251600 06008KT P6SM SCT025 SCT120 FM252000 09012KT P6SM BKN100 FM252200 09015KT P6SM SCT060 BKN100 PROB30 2600/2603 -SHRA BKN060 FM260300 08011KT P6SM SCT030 BKN060 OVC090 PROB30 2603/2606 -SHRA BKN030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|