FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DLL |
| Lat/Long: | 43-31-19.2920N 089-46-16.4570W 43-31.321533N 089-46.274283W 43.5220256,-89.7712381 (estimated) |
| Elevation: | 980.2 ft. / 298.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2000) |
| From city: | 3 miles NW of BARABOO, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53913 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DLL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-SEP 0800-1900, OCT-APR 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 01/19 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01 & 19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (608-356-1071) |
| MADISON APPROACH: | 135.45 |
| MADISON DEPARTURE: | 135.45 |
| WX AWOS-3PT at C35 (9 nm W): | 118.95 (608-768-0023) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 133.3/257.925 (LONE ROCK RCAG) WHEN MADISON APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DLLr188/1.8 | | DELLS VORTAC | | 117.00 | | 03E |
| MSNr317/29.4 | | MADISON VORTAC | | 108.60 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5010 x 100 ft. / 1527 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 55.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 43-30.935962N | | 43-31.750923N |
| Longitude: | 089-46.304850W | | 089-46.132057W |
| Elevation: | 977.0 ft. | | 967.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 009 true | | 190 magnetic, 189 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | none | | 50 ft. trees, 1555 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2725 x 100 ft. / 831 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW/BLACK A-FRAMES AND YELLOW CONES. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-31.437173N | | 43-31.125310N |
| Longitude: | 089-46.598425W | | 089-46.155403W |
| Elevation: | 971.9 ft. | | 977.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 134 true | | 315 magnetic, 314 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. tree, 1325 ft. from runway, 90 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF LAKE DELTON PO BOX 50 LAKE DELTON, WI 53940 Phone 608-254-2558 |
| Manager: | TIM MCCUMBER PO BOX 50 LAKE DELTON, WI 53940 Phone 608-254-2558 EXTENSION 227 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT IN FALL. |
| - | FOR CD CTC MADISON APP/DEP CON AT 608-249-8240. WHEN MADISON APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY 14/32 NOT PLWD & CLSD NOV 15 THRU APR 15; CFM STS CTC - 608-356-2270. |
| - | NOISE ABATEMENT: AVOID OVERFLIGHT OF WILDLIFE SANCTUARY 1.5 NM NE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (238KB) |
| LOC RWY 01 | |
download (244KB) |
| VOR-A | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (483KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C35 - Reedsburg Municipal Airport (9 nm W)
C47 - Portage Municipal Airport (13 nm E)
91C - Sauk/Prairie Airport (13 nm S)
82C - Mauston/New Lisbon Union Airport (25 nm NW)
KLNR - Tri-County Regional Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gregory White
Photo taken 14-Jun-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Baraboo/Wisconsin Dells Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:19 | | 01:19 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 01:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 00:14:32 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 19:14:32 |
|
| METAR |
| KDLL | 182355Z AUTO 23007KT 10SM OVC085 24/18 A2980 RMK AO2 T02350175 10259 20235
|
KC35 9nm W | 182355Z AUTO 21006G09KT 10SM SCT075 OVC090 24/17 A2979 RMK AO2 T02410174 10267 20241 PWINO
|
|
| TAF |
KMSN 30nm SE | 182313Z 1823/1918 23010KT P6SM SCT070 BKN250 FM190600 19011G24KT 6SM -SHRA OVC023 PROB30 1906/1909 4SM TSRA OVC015CB FM191000 19011G20KT P6SM BKN020 FM191200 22011G23KT P6SM BKN019 PROB30 1915/1918 4SM -SHRA OVC004
|
KVOK 32nm NW | 181700Z 1817/1923 17010G15KT 9999 SCT100 BKN150 QNH2965INS BECMG 1901/1902 14018G25KT 9000 RA BKN150 520006 QNH2967INS BECMG 1906/1907 23018G25KT 8000 TSRA BKN005CB OVC015 QNH2965INS BECMG 1911/1912 22009KT 9000 -RA OVC015 QNH2968INS TX27/1821Z TN17/1915Z LAST NO AMDS AFT 1821 NEXT 2209
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|