FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DLZ |
| Lat/Long: | 40-16-46.3517N 083-06-48.1810W 40-16.772528N 083-06.803017W 40.2795421,-83.1133836 (estimated) |
| Elevation: | 945.1 ft. / 288.1 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2000) |
| From city: | 3 miles SW of DELAWARE, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43015 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DLZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 CLSD THANKSGIVING, CHRISTMAS, & NEW YEARS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 119.025 (740-203-1878) |
| COLUMBUS APPROACH: | 125.95 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 125.95 |
| IC: | 125.95 |
| WX AWOS-3PT at MRT (11 nm W): | 126.5 (937-553-0033) |
| WX ASOS at OSU (12 nm S): | 121.35 (614-451-2465) |
| WX AWOS-3PT at 4I9 (19 nm NE): | 121.4 (419-947-1039) |
| WX ASOS at CMH (20 nm SE): | 124.6 (614-333-9354) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BUDr191/(20.3) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| APEr294/25.3 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FULER | | 022/13.0 | | 515 | | 05W | | OS | --- ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5800 x 100 ft. / 1768 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 39 /F/C/X/T | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 139.0 | | Double tandem: | 233.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-16.841792N | | 40-16.703265N |
| Longitude: | 083-07.420020W | | 083-06.186012W |
| Elevation: | 944.2 ft. | | 944.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 104 magnetic, 098 true | | 284 magnetic, 278 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 144 ft. hill, 3061 ft. from runway, 314 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear | | 75 ft. trees, 1476 ft. from runway, 230 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DELAWARE 1 S SANDUSKY ST DELAWARE, OH 43015-2326 Phone 740-203-1800 |
| Manager: | KEVIN PIATT 1075 PITTSBURGH DR DELAWARE, OH 43015-3848 Phone 740-203-1870 AFT HRS 740-203-1870, OPTION 9. |
Additional Remarks
| A30A-28 | CALM WIND RWY. |
| - | OCNL DEER & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | INTMT NGT ACT AT QUARRY OFF WEST END OF RWY 10. |
| - | ULTRALIGHT TFC RMN S OF RWY AT 400 FT AGL. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (201KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 **CHANGED** | |
download (208KB) |
| VOR RWY 28 **CHANGED** | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (487KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMRT - Union County Airport (11 nm W)
KOSU - Ohio State University Airport (12 nm S)
4I9 - Morrow County Airport (19 nm NE)
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (20 nm SE)
KMNN - Marion Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Don Piatt
Taken in August 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Delaware Municipal Airport - Jim Moore Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunset | | 20:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 21:09 | | 01:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 07:28:01 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 03:28:01 |
|
| METAR |
| KDLZ | 130715Z AUTO 21003KT 6SM -RA BR FEW055 BKN065 OVC075 14/14 A2989 RMK AO2
|
KMRT 11nm W | 130715Z AUTO 20005KT 7SM -RA FEW060 BKN080 BKN090 14/13 A2988 RMK AO2 PRESFR
|
KOSU 12nm S | 130705Z AUTO 29012G24KT 10SM -RA BKN065 OVC080 16/09 A2991 RMK AO2 WSHFT 0645 RAB0655 P0000 T01610089
|
KCMH 20nm SE | 130651Z 19006KT 10SM FEW070 OVC110 16/06 A2989 RMK AO2 SLP117 T01610061
|
|
| TAF |
KCMH 20nm SE | 130531Z 1306/1406 22010KT P6SM -SHRA SCT060 OVC120 FM131100 22011KT P6SM SCT040 SCT100 FM131500 29018G30KT P6SM BKN040 FM140300 31012KT P6SM BKN030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|