FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | EEN |
| Lat/Long: | 42-53-54.2000N 072-16-14.8000W 42-53.903333N 072-16.246667W 42.8983889,-72.2707778 (estimated) |
| Elevation: | 488 ft. / 148.7 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1995) |
| From city: | 2 miles S of KEENE, NH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 03431 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EEN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1900, ALL SAT-SUN 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 02; HIRL RWY 02/20; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ALL TURBINE PWRD ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 119.025 (603-358-6424) |
| WX ASOS at AFN (13 nm SE): | 135.875 (603-532-6195) |
| WX ASOS at ORE (20 nm S): | 135.675 (978-544-6774) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
- COMMUNICATIONS PRVDD BY BANGOR RADIO ON FREQ 122.6 (KEENE RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr350/23.1 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| CONr253/36.1 | | CONCORD VOR/DME | | 112.90 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLAREMONT | | 187/28.6 | | 233 | | 16W | | CNH | -.-. -. .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. FOR JET FUEL AFT HRS CALL 603-357-7600. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 6201 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 40 /F/C/X/T | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 42-53.239217N | | 42-54.258483N |
| Longitude: | 072-16.252283W | | 072-16.173900W |
| Elevation: | 488.0 ft. | | 482.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 018 magnetic, 003 true | | 198 magnetic, 183 true |
| Markings: | precision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI OTS INDEFLY. |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 70 ft. tree, 974 ft. from runway, 540 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear | | 112 ft. trees, 1665 ft. from runway, 541 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/C/X/T | | Single wheel: | 25.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-54.342867N | | 42-53.945667N |
| Longitude: | 072-16.656583W | | 072-15.941933W |
| Elevation: | 471.5 ft. | | 481.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 127 true | | 322 magnetic, 307 true |
| Displaced threshold: | no | | 1100 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. trees, 355 ft. from runway, 37 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 48 ft. trees, 522 ft. from runway, 101 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear APCH RATIO 25:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF KEENE 3 WASHINGTON ST KEENE, NH 03431 Phone 603-357-9835 |
| Manager: | RYAN COOLEY 80 AIRPORT RD KEENE, NH 03431 Phone 603-357-9835 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC: HEL TFC AVOID RESIDENTIAL AREAS DRCTLY N OF RWY 02-20 & SW OF ARPT. HEL TFC LIMIT MULT CLSD PAT OPS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -20C. |
| - | NO ENG RUN-UPS ON TRML NW APN. |
| - | GRASS AREAS NOT MNTND FOR TKOFS & LDGS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 02 | |
download (372KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (280KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (493KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAFN - Jaffrey Airfield Silver Ranch (13 nm SE)
KORE - Orange Municipal Airport (20 nm S)
0B5 - Turners Falls Airport (22 nm SW)
KGDM - Gardner Municipal Airport (24 nm SE)
KCNH - Claremont Municipal Airport (29 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Bruce Vinal at Aerial Perspectives
Photo taken 02-Sep-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Dillant/Hopkins Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunrise | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 19:14 | | 23:14 |
| Evening civil twilight | | 19:42 | | 23:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 00:34:29 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 20:34:29 |
|
| METAR |
| KEEN | 012356Z AUTO 02011KT 10SM SCT110 08/02 A3028 RMK AO2 SLPNO T00830017 10156 20083 51040
|
KAFN 13nm SE | 012352Z AUTO VRB04KT 10SM BKN120 07/02 A3027 RMK AO2 SLP261 T00720017 10156 20072 51043
|
KORE 20nm S | 012352Z AUTO 35011KT 10SM SCT120 09/02 A3026 RMK AO2 SLP250 T00890022 10183 20089 51041
|
|
| TAF |
KMHT 37nm E | 011727Z 0118/0218 35016G20KT P6SM BKN035 OVC050 FM020500 07006KT 5SM -RA OVC020 FM021000 04009KT 5SM -RA OVC010 FM021600 08007KT P6SM OVC015
|
KCON 38nm NE | 011727Z 0118/0218 33014G18KT P6SM FEW022 OVC035 FM020600 07006KT 6SM -RA OVC020 FM021500 08006KT P6SM OVC020
|
KORH 42nm SE | 020009Z 0200/0224 04005KT P6SM -SHRA SCT015 OVC070 FM020400 06010KT 5SM -RA BR BKN008 OVC025 FM020700 06011G18KT 2SM -RA BR OVC002 FM021600 06010KT 3/4SM BR OVC003
|
KCEF 43nm S | 011708Z 0117/0223 34012KT 9999 BKN040 BKN080 510303 QNH2999INS TEMPO 0117/0121 36012G18KT 510006 BECMG 0120/0121 01012KT 9999 FEW040 SCT080 BKN150 QNH3006INS BECMG 0200/0201 03012KT 8000 -RA BR SCT015 BKN030 OVC060 QNH3019INS BECMG 0205/0206 05012KT 3200 RA BR SCT007 OVC012 QNH3030INS BECMG 0209/0210 05012KT 8000 -RA BR BKN009 OVC012 620122 QNH3035INS BECMG 0213/0214 05012KT 9999 NSW OVC015 620152 QNH3041INS TEMPO 0215/0223 07012G18KT OVC020 620201 510004 TX23/0120Z TN04/0211Z
|
KLEB 44nm N | 011956Z 0120/0218 03003KT P6SM OVC030 FM020100 VRB03KT P6SM BKN210 FM021100 VRB03KT P6SM VCSH OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|