FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | EKQ |
| Lat/Long: | 36-51-19.0000N 084-51-22.1000W 36-51.316667N 084-51.368333W 36.8552778,-84.8561389 (estimated) |
| Elevation: | 962.6 ft. / 293.4 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1990) |
| From city: | 2 miles N of MONTICELLO, KY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 42633 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0830-1730, ALL SUN UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 21; PAPI RWY 03/21; MIRL RWY 03/21 - CTAF. LTG PRESET LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.825 (606-348-0862) |
| WX AWOS-3P at K24 (15 nm NW): | 119.6 (270-343-5556) |
| WX AWOS-3 at SME (17 nm NE): | 120.050 (606-679-5710) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.625/371.925 (LONDON 2 RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LVTr045/22.1 | | LIVINGSTON VOR/DME | | 114.35 | | 02W |
| LOZr256/37.3 | | LONDON VOR/DME | | 116.55 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24/7 WITH CC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED & ALGAE COVERED |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 36-51.048373N | | 36-51.583248N |
| Longitude: | 084-51.607203W | | 084-51.127917W |
| Elevation: | 958.6 ft. | | 962.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 039 magnetic, 036 true | | 219 magnetic, 216 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 22 ft. fence, 206 ft. from runway, 249 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear FENCE 249.5 FT L PARALLEL TO RWY. | | 82 ft. tree, 1677 ft. from runway, 340 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WAYNE CO ARPT BOARD P.O. BOX 439 MONTICELLO, KY 42633 Phone 606-348-4241 WAYNE CO. JUDGE EXECUTIVE / NANCY ALLEN AIRPORT BOARD SEC. (606-348-4241) LANDLINE |
| Manager: | JERRY HAMPTON 519 AIRPORT ROAD MONTICELLO, KY 42633 Phone (661) 205-6415 JERRY CELLPHONE |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (27KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (126KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
K24 - Russell County Airport (15 nm NW)
KSME - Lake Cumberland Regional Airport (17 nm NE)
18I - Mc Creary County Airport (24 nm SE)
KSCX - Scott Municipal Airport (27 nm SE)
2A1 - Jamestown Municipal Airport (31 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Wayne County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:36 | | 10:36 |
| Sunset | | 20:36 | | 00:36 |
| Evening civil twilight | | 21:04 | | 01:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 01:21:42 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 21:21:42 |
|
| METAR |
| KEKQ | 120056Z AUTO 00000KT 10SM CLR 13/09 A3018 RMK AO2 SLP213 T01330089 PNO $
|
KSME 16nm NE | 120055Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/06 A3013 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSME 16nm NE | 111724Z 1118/1218 05006KT P6SM FEW050 FM120000 00000KT P6SM SKC FM120700 00000KT 4SM BR SKC FM121000 00000KT 1SM BR SKC FM121300 00000KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|