FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ERV |
| Lat/Long: | 29-58-36.0000N 099-05-07.7000W 29-58.600000N 099-05.128333W 29.9766667,-99.0854722 (estimated) |
| Elevation: | 1616.8 ft. / 492.8 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2005) |
| From city: | 5 miles SE of KERRVILLE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78028 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ERV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 FBO PH 830-257-8840, AFT HRS ATTENDANT 830-496-0332. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWYS 12/30 & 03/21 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST AND ACTVT REIL RWYS 12 & 30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.125 (830-895-2204) |
| WX AWOS-3 at T82 (18 nm NE): | 120.0 (830-990-2716) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 134.95/ 269.4 (KERRVILLE RCAG SITES).
- HOUSTON ARTCC PROVIDES CLEARANCE DELIVERY ON REMOTED FREQ 134.95.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CSIr056/7.5 | | CENTER POINT VORTAC | | 117.50 | | 08E |
| STVr227/24.1 | | STONEWALL VORTAC | | 113.80 | | 08E |
| SATr294/38.1 | | SAN ANTONIO VORTAC | | 116.80 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 6004 x 100 ft. / 1830 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 23 /F/C/W/T | | Single wheel: | 22.4 | | Double wheel: | 73.7 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 29-58.710362N | | 29-58.066562N |
| Longitude: | 099-05.513810W | | 099-04.649388W |
| Elevation: | 1573.4 ft. | | 1589.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 131 true | | 305 magnetic, 311 true |
| Displaced threshold: | 687 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:5313 | | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:5300 LDA:5300 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
Runway 3/21
| Dimensions: | 3597 x 58 ft. / 1096 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 29-58.706047N | | 29-59.203633N |
| Longitude: | 099-05.391200W | | 099-05.020078W |
| Elevation: | 1573.8 ft. | | 1616.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 027 magnetic, 033 true | | 207 magnetic, 213 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. tree, 940 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 960 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF KERRVILLE 1877 AIRPORT LOOP KERRVILLE, TX 78028-5069 Phone 830-896-9399 AND KERR COUNTY JOINTLY |
| Manager: | MARY L ROHRER 1877 AIRPORT LOOP KERRVILLE, TX 78028-5069 Phone 830-896-9399 |
Additional Remarks
| A57-12 | APCH SLOPE 41:1 TO DSPLCD THR. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 12 CALM WIND RWY. |
| - | FOR CD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (202KB) |
| LOC RWY 30 | |
download (249KB) |
| VOR-A | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (117KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (294KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
T82 - Gillespie County Airport (18 nm NE)
5C1 - Boerne Stage Airfield (25 nm SE)
KHDO - South Texas Regional Airport at Hondo (37 nm S)
KCVB - Castroville Municipal Airport (40 nm S)
KSAT - San Antonio International Airport (42 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John Trolinger
Photo taken 25-Feb-2018
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Kerrville Municipal Airport/Louis Schreiner Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunrise | | 06:41 | | 11:41 |
| Sunset | | 20:25 | | 01:25 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 01:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 05:59:09 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 00:59:09 |
|
| METAR |
| KERV | 210555Z AUTO 10005KT 10SM VCTS OVC021 22/19 A3005 RMK AO2 LTG DSNT W THRU N T02220194 10270 20222 402910161
|
KT82 19nm NE | 210535Z AUTO VRB03KT 10SM VCTS BKN022 BKN060 OVC075 22/20 A3005 RMK AO2 LTG DSNT W-N
|
|
| TAF |
KSAT 42nm SE | 210310Z 2103/2206 08010KT P6SM SCT035 OVC250 FM210900 06007KT P6SM BKN019 PROB30 2110/2114 4SM TSRA OVC015CB FM211500 09005KT P6SM OVC015 FM211800 16006KT P6SM OVC035
|
KSKF 46nm SE | 210200Z 2102/2208 06010G18KT 9999 BKN030 BKN200 QNH2987INS BECMG 2105/2106 08008KT 9999 VCSH BKN018 OVC050 QNH2990INS TEMPO 2106/2108 04009KT 8000 -SHRA BKN015 OVC025 BECMG 2107/2108 09012G20KT 9000 -SHRA VCTS BKN015 OVC025CB QNH2991INS TEMPO 2108/2114 VRB15G25KT 4800 -TSRA BKN010 OVC020CB BECMG 2114/2115 14009KT 9999 NSW BKN025 BKN050 QNH2990INS BECMG 2117/2118 17009KT 9999 BKN050 BKN250 QNH2979INS BECMG 2203/2204 15012KT 9999 BKN025 BKN060 QNH2981INS BECMG 2207/2208 17006KT 9999 BKN017 OVC030
|
KJCT 47nm NW | 210345Z 2104/2124 05007KT 4SM TSRA BKN040CB TEMPO 2104/2106 VRB25G35KT 2SM +TSRA BKN020CB FM210600 VRB03KT 4SM -RA BR OVC012 FM211000 VRB03KT P6SM OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|