FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ESN |
| Lat/Long: | 38-48-14.9760N 076-04-08.3650W 38-48.249600N 076-04.139417W 38.8041600,-76.0689903 (estimated) |
| Elevation: | 72.2 ft. / 22.0 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 2 miles N of EASTON, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21601 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ESN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Pattern altitude: | TPA FOR JET ACFT 1526 FT AGL; ALL OTHER ACFT 1026 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD ACTVT REILS RWY 15, 22, & 33; HIRL RWY 04/22; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.525 |
| ATIS: | 124.475 |
| WX AWOS-3PT: | 124.475 (410-822-2817) |
| EASTON GROUND: | 119.075 [0600-2200] |
| EASTON TOWER: | 118.525 [0600-2200] |
| POTOMAC APPROACH: | 133.75 124.55 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 133.75 124.55 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.075 |
| TERPZ DP: | 133.75 |
| WX AWOS-3 at W29 (16 nm NW): | 120.575 (410-643-8795) |
| WX AWOS-3 at CGE (16 nm S): | 120.675 (410-228-7559) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BALr140/35.3 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| ENOr234/36.4 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| ADWr100/37.3 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-47.843838N | | 38-48.624513N |
| Longitude: | 076-04.317702W | | 076-03.729993W |
| Elevation: | 36.0 ft. | | 72.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 041 magnetic, 031 true | | 221 magnetic, 211 true |
| Displaced threshold: | no | | 325 ft. |
| Declared distances: | TORA:5175 TODA:5500 ASDA:4775 LDA:4775 | | TORA:5500 TODA:5500 ASDA:5500 LDA:5175 |
| Markings: | precision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 15/33
| Dimensions: | 4003 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-48.514160N | | 38-48.027402N |
| Longitude: | 076-04.582425W | | 076-04.013928W |
| Elevation: | 32.6 ft. | | 51.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 148 magnetic, 138 true | | 328 magnetic, 318 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 77 ft. trees, 1999 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TALBOT CO TALBOT COUNTY COURT HOUSE, 11 NORTH WASHINGTON STREET EASTON, MD 21601 Phone 410-770-8082 |
| Manager: | MICAH RISHER 29051 CORKRAN ROAD EASTON, MD 21601 Phone 410-770-8055 |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 15/33 DISTANCE MARKERS EVERY 1000 FT WEST SIDE RWY. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
| - | NOISE ABATEMENT FOR RUNWAY 22: CONTINUE STRAIGHT OUT OR MAKE A RIGHT TURN TO AVOID OVERFLIGHT OF THE TOWN OF EASTON. DEPARTURES SHOULD AVOID OVERFLIGHT OF THE TOWN OF EASTON BELOW 2000 FT. |
| - | AIRCRAFT SHOULD AVOID OVERFLIGHT OF THE TOWN OF EASTON AND RESIDENTIAL AREAS NEAR THE AIRPORT TO THE EXTENT POSSIBLE. |
| - | NOISE ABATEMENT FOR RUNWAY 4: IF TRAFFIC PERMITS, MAKE A SLIGHT LEFT TURN AFTER DEPARTURE TO AVOID OVERFLYING RETIREMENT COMMUNITY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 04 | |
download (280KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (278KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (237KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
Departure Procedures |
| CONLE FIVE (RNAV) | |
download (171KB) |
| FOXHL ONE (RNAV) | |
download (151KB) |
| LINSE TWO (RNAV) | |
download (159KB) |
| TERPZ EIGHT (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (295KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRJD - Gooden Airpark (14 nm NE)
W29 - Bay Bridge Airport (16 nm NW)
KCGE - Cambridge-Dorchester Regional Airport (16 nm S)
KANP - Lee Airport (25 nm W)
N06 - Laurel Airport (27 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-Aug-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Easton Airport/Newnam Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 09:20 |
| Sunrise | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 06:19:27 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 02:19:27 |
|
| METAR |
| KESN | 180415Z AUTO 17003KT 10SM CLR 21/17 A3014 RMK AO2 T02130166
|
KW29 16nm NW | 180415Z AUTO 17006KT 10SM CLR A3014 RMK AO2
|
KCGE 16nm S | 180415Z AUTO 15003KT 6SM HZ CLR 20/17 A3015 RMK A01
|
|
| TAF |
KDOV 34nm NE | 180000Z 1800/1906 20009KT 9999 FEW060 510006 QNH3008INS TX33/1819Z TN19/1812Z
|
KMTN 35nm NW | 180526Z 1806/1906 00000KT P6SM SKC FM181500 17006KT P6SM SKC FM182000 16012G20KT P6SM SCT250 FM190400 15005KT P6SM FEW250
|
KNHK 36nm SW | 172300Z 1723/1823 16008KT 9999 VCTS SCT030CB BKN080 QNH3004INS FM180300 VRB06KT 9999 SCT100 QNH3008INS BECMG 1814/1816 17013G18KT 9999 FEW100 QNH3000INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1723 TIL 1808 TX28/1821Z TN19/1806Z FN00298
|
KBWI 36nm NW | 180526Z 1806/1912 00000KT P6SM FEW160 BKN250 FM181000 23003KT P6SM FEW250 FM181900 17010G17KT P6SM FEW150 SCT250 FM190300 17008KT P6SM SCT250 FM190800 20002KT P6SM SKC
|
KADW 37nm W | 180100Z 1801/1907 18006KT 9999 FEW200 QNH3011INS BECMG 1810/1811 22008KT 9999 SKC QNH3016INS BECMG 1816/1817 23012G22KT 9999 FEW080 QNH3007INS BECMG 1821/1822 21012KT 9999 SKC 510053 QNH3007INS TX35/1821Z TN19/1810Z
|
KSBY 39nm SE | 171720Z 1718/1818 22009KT P6SM SCT050 FM172300 18005KT P6SM BKN100 FM180400 17003KT P6SM SCT250 FM181200 22008KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|