FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | EWK |
| Lat/Long: | 38-03-25.4860N 097-16-30.7440W 38-03.424767N 097-16.512400W 38.0570794,-97.2752067 (estimated) |
| Elevation: | 1533.5 ft. / 467.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 3 miles E of NEWTON, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67114 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EWK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2300 AFT HRS 316-284-6084. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 17; REIL RWYS 08 & 26 &35; VASI RWY 35; PAPI RWYS 08 & 26 & 17; HIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 123.875 (316-283-8789) |
| WICHITA APPROACH: | 125.5 |
| WICHITA DEPARTURE: | 125.5 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 126.55 |
| WX AWOS-2 at 1K1 (19 nm SE): | 118.3 (316-530-6004) |
| WX ASOS at AAO (19 nm S): | 134.025 (316-636-2541) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ICTr031/23.7 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| HUTr079/31.4 | | HUTCHINSON VOR/DME | | 116.80 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HARVS | | 174/5.3 | | 395 | | 06E | | CA | -.-. .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 7003 x 100 ft. / 2135 x 30 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /R/C/X/U | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 135.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 38-03.893167N | | 38-02.739333N |
| Longitude: | 097-16.583167W | | 097-16.583167W |
| Elevation: | 1528.8 ft. | | 1524.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:7003 TODA:7003 ASDA:6705 LDA:6705 | | TORA:7003 TODA:7003 ASDA:7003 LDA:7003 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3438 x 60 ft. / 1048 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 6 /F/D/Y/U | | Single wheel: | 13.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 38-03.645835N | | 38-03.645763N |
| Longitude: | 097-16.726465W | | 097-16.009987W |
| Elevation: | 1532.5 ft. | | 1533.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 090 true | | 264 magnetic, 270 true |
| Declared distances: | TORA:3438 TODA:3438 ASDA:3438 LDA:3438 | | TORA:3438 TODA:3438 ASDA:3438 LDA:3438 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 34 ft. pole, 841 ft. from runway, 272 ft. left and right of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NEWTON HARVEY CO 810 N. OLIVER ROAD - BOX 426 NEWTON, KS 67114 Phone 316-284-6089 |
| Manager: | BRIAN PALMER P.O. BOX 426 NEWTON, KS 67114 Phone 316-284-6084 |
Additional Remarks
| - | NO LINE OF SIGHT BETWEEN RWY ENDS. |
| - | SELF-SERVE AIRCRAFT WASH BAY. |
| - | COMPASS ROSE RIGHT OF APCH END RY 35 |
| - | FOR CD CTC WICHITA APCH AT 316-350-1520. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (245KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (233KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
47K - Moundridge Municipal Airport (14 nm NW)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (19 nm SE)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (19 nm S)
KBEC - Beech Factory Airport (22 nm S)
KCEA - Cessna Aircraft Field Airport (25 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Newton City/County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:52 | | 10:52 |
| Sunrise | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 20:30 | | 01:30 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 01:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 18:59:25 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 13:59:25 |
|
| METAR |
| KEWK | 131756Z AUTO 07008KT 10SM CLR 26/02 A3019 RMK AO2 SLP209 T02560017 10256 20161 58010 $
|
KAAO 19nm S | 131854Z AUTO 06015G22KT 10SM CLR 26/04 A3015 RMK AO2 SLP198 T02610039
|
|
| TAF |
KICT 26nm S | 131720Z 1318/1418 10012KT P6SM SKC FM140500 14012KT P6SM SCT050 FM141200 15015G25KT P6SM SCT200 FM141500 15020G30KT P6SM SCT200
|
KIAB 26nm S | 131800Z 1318/1424 08012G20KT 9999 SKC QNH3004INS BECMG 1323/1324 12009KT 9999 FEW120 SCT200 QNH2998INS BECMG 1409/1410 13012KT 9000 -SHRA VCTS SCT050 BKN070CB BKN200 WS020/16038KT QNH2995INS BECMG 1413/1414 18025G35KT 9999 NSW FEW045 BKN150 520005 QNH2970INS BECMG 1422/1423 18020G30KT 9999 VCTS SCT065CB BKN150 520003 QNH2968INS TX28/1322Z TN16/1412Z
|
KHUT 28nm W | 131720Z 1318/1418 12012KT P6SM SKC FM140900 15015G25KT P6SM SCT200 FM141300 15018G30KT P6SM SCT200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|