FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GWW |
| Lat/Long: | 35-27-37.9990N 077-57-53.7390W 35-27.633317N 077-57.895650W 35.4605553,-77.9649275 (estimated) |
| Elevation: | 133.6 ft. / 40.7 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (1990) |
| From city: | 3 miles N of GOLDSBORO, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27863 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1967 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN 1300-1700 UNATNDD FEDERAL HOL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; ODALS RWY 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAPIS RWY 05 & 23 OPERS CONS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3P: | 118.975 (919-731-4473) |
| SEYMOUR JOHNSON APPROACH: | 121.175 |
| SEYMOUR JOHNSON DEPARTURE: | 121.175 |
| WX AWOS-3PT at GSB (7 nm S): | 317.625 |
| WX AWOS-3P at W40 (15 nm S): | 120.075 (919-658-8067) |
| WX AWOS-3 at ISO (19 nm SE): | 132.75 (252-522-2712) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC (ZDC) ON 123.85/279.65 (NEW BERN RCAG) WHEN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ISOr290/20.6 | | KINSTON VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| TYIr207/33.5 | | TAR RIVER VORTAC | | 117.80 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ALWOOD | | 252/32.5 | | 230 | | 09W | | AQE | .- --.- . |
| CLINTON | | 043/35.0 | | 412 | | 09W | | CTZ | -.-. - --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:24 HR SS FUEL AVAILABLE W CC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5501 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 19 /F/C/X/T | | Single wheel: | 51.0 | | Double wheel: | 71.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 35-27.279707N | | 35-27.986923N |
| Longitude: | 077-58.242470W | | 077-57.548773W |
| Elevation: | 132.7 ft. | | 132.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 047 magnetic, 039 true | | 227 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 93 ft. trees, 2163 ft. from runway, 393 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear HAS 9 FT BRUSH 135 FT FM THR OFFSET 327 LEFT OF CNTRLN. | | 52 ft. trees, 782 ft. from runway, 581 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WAYNE COUNTY 240 AVIATION ROAD PIKEVILLE, NC 27863 Phone 919-734-7630 |
| Manager: | GENE DAWSON 240 AVIATION ROAD PIKEVILLE, NC 27863 Phone 919-734-7630 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT; GLIDER & PARACHUTE ACTIVITY PPR CALL 919-734-7630. |
| - | HELICOPTER OPS ON TWY LEADING TO T HANGERS. HELIPAD ON TWY WITH TRAFFIC CONES AND FLAGS. |
| - | BIRD ACTIVITY INVOF ARPT. |
| - | FOR EMERG SVC AFT HRS CALL 919-734-7630. |
| - | FOR CD CTC SEYMOUR JOHNSON APCH AT 919-722-4186. WHEN APCH CLSD, FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 | |
download (273KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (172KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGSB - Seymour Johnson Air Force Base (7 nm S)
W40 - Mount Olive Municipal Airport (15 nm S)
W03 - Wilson Industrial Air Center Airport (19 nm N)
KISO - Kinston Regional Jetport at Stallings Field (19 nm SE)
KJNX - Johnston Regional Airport (21 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Wayne Executive Jetport Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 19:57 | | 23:57 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 02:28:13 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 22:28:13 |
|
| METAR |
| KGWW | 020215Z AUTO 00000KT 10SM SCT048 11/11 A2993 RMK AO2 T01090109
|
KGSB 9nm S | 020155Z AUTO 08003KT 10SM OVC160 M M RMK AO2 SLPNO RVRNO TSNO $
|
KISO 19nm SE | 020154Z 00000KT 10SM CLR 12/11 A2994
|
|
| TAF |
KGSB 9nm S | 012100Z 0121/0221 10009KT 9999 BKN050 BKN100 BKN220 QNH2985INS BECMG 0204/0205 01009KT 6000 -RA BKN015 OVC040 QNH2979INS TEMPO 0205/0209 11003KT 9000 BR VCSH BKN010 OVC030 BECMG 0210/0211 01012KT 4800 -RA SCT005 OVC007 QNH2971INS TEMPO 0216/0220 01011G21KT 2400 SHRA BKN010 BKN090 BKN200 TX20/0121Z TN11/0209Z LAST NO AMDS AFT 0121 NEXT 0214
|
KISO 19nm SE | 011733Z 0118/0218 10006KT P6SM SCT050 BKN100 FM020500 VRB03KT P6SM VCSH SCT025 OVC050 FM020800 VRB03KT 6SM -SHRA OVC025 FM021100 36008KT 4SM SHRA OVC007 AMD LTD TO CLD VIS AND WIND
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|