FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GXY |
| Lat/Long: | 40-26-14.7000N 104-37-59.6000W 40-26.245000N 104-37.993333W 40.4374167,-104.6332222 (estimated) |
| Elevation: | 4696.8 ft. / 1431.6 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2015) |
| From city: | 3 miles E of GREELEY, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80631 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GXY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 PREARRANGE AFT HRS ARPT ACCESS WITH FBOS. CALL 970-336-3000 OR 970-336-3010. FOR ATTENDANCE AFT HRS CALL 970-336-3010 AND FOLLOW PROMPTS. |
| Pattern altitude: | 5496.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWYS 10/28 & 17/35, & REIL RWYS 10, 28, 17, & 35 - CTAF. PAPI RWYS 10, 17, 35, & VASI RWY 28 OPR 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 135.175 (970-352-3511) |
| DENVER APPROACH: | 134.85 |
| DENVER DEPARTURE: | 134.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 126.65 |
| BRNKO RNAV STAR: | 127.05 |
| DANDD STAR: | 120.35 |
| LARKS: | 120.35 |
| POWDR STAR: | 120.35 |
| QUAIL STAR: | 120.35 |
| RAMMS STAR: | 120.35 |
| TOMSN STAR: | 119.3 |
| WX AWOS-3PT at FNL (17 nm W): | 135.075 (970-669-9187) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY DENVER RADIO ON FREQ 122.5 (GILL RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GLLr210/5.4 | | GILL VOR/DME | | 114.20 | | 13E |
| DVVr351/32.6 | | MILE HIGH VORTAC | | 114.70 | | 08E |
| DENr354/37.5 | | DENVER VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
| BJCr025/39.1 | | JEFFCO VOR/DME | | 115.40 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 10000 x 100 ft. / 3048 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 42.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 115.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-27.374960N | | 40-25.729570N |
| Longitude: | 104-37.934213W | | 104-37.851772W |
| Elevation: | 4696.8 ft. | | 4648.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 169 magnetic, 177 true | | 349 magnetic, 357 true |
| Displaced threshold: | no | | 1100 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5801 x 100 ft. / 1768 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 49.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-25.841232N | | 40-25.587247N |
| Longitude: | 104-38.766978W | | 104-37.562078W |
| Elevation: | 4661.2 ft. | | 4644.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 097 magnetic, 105 true | | 277 magnetic, 285 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 20 x 20 ft. / 6 x 6 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 40-25.628833N | | |
| Longitude: | 104-38.282000W | | |
| Elevation: | 4643.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 20 x 20 ft. / 6 x 6 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 40-25.613500N | | |
| Longitude: | 104-38.195000W | | |
| Elevation: | 4642.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in poor condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GREELEY-WELD CO ARPT AUTH PO BOX 727 GREELEY, CO 80632 Phone 970-336-3000 |
| Manager: | COOPER ANDERSON PO BOX 727 GREELEY, CO 80632 Phone 970-336-3000 |
Additional Remarks
| A39-17/35 | PCR VALUE: 160/F/C/X/T |
| A39-10/28 | PCR VALUE: 190/F/D/X/T |
| A58-10 | 10 FT DIRT ACES ROAD AT THLD & PARL TO EXTDD CNTRLN; 9 FT CROPS 140 FT FM THLD 90 FT LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| - | RWY 17/35 PREFERRED USE WHEN X WIND COMPONENT EXCEEDS 12 KT ON RWY 10/28. |
| - | RWY 35 PREFERRED USE WHEN WIND LESS THAN 5 KNOTS. RWY 35 PREFERRED FOR TGL. |
| - | WILDLIFE & BIRDS ON & INVOF APRT. |
| - | OIL DRILLING RIGS UP TO 120 FT ON AND INVOF ARPT. |
| - | CTN INTENSIVE USAF STUDENT T INVOF COLORADO SPRINGS AND PUEBLO, COLORADO |
| - | ACFT DEPG RWY 28 AVOID SB TURN PR TO XNG RWY 10 THLD. |
| - | CTN EXTENDED TAXI DIST TO RWY 17/35 VIA TWY C1 |
| - | TWO HEL PRKG PSN (TDPC MKD) LOCATED ON WEST EDGE OF MAIN APN; NO DESIGNATED HELIPADS. |
| - | TXY PAVEMENT STRENGTH IS LESS THAN PUBLISHED RWY PCR; TWYS CONSIST OF OLDER PAVEMENT AND HAVE NOT BEEN EVALUATED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BRNKO FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
| BRNKO FOUR (RNAV), CONT.2 | |
download (252KB) |
| DANDD ONE | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| LANDR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LARKS THREE | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| PINNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| POWDR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| QUAIL ONE | |
download (250KB) |
| RAMMS EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (310KB) |
| TOMSN NINE | |
2 pages:
[1] [2] (339KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (285KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (243KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (220KB) |
| VOR-A | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (54KB) |
Departure Procedures |
| DENVER THREE | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| ECHOO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| MRSHH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| PIKES THREE | |
download (235KB) |
| PLAINS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| ROCKIES SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (377KB) |
| SKYEE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| WNGSS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (357KB) |
| YELLOWSTONE FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (374KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFNL - Northern Colorado Regional Airport (17 nm W)
KLMO - Vance Brand Airport (29 nm SW)
KEIK - Erie Municipal Airport (32 nm SW)
KDEN - Denver International Airport (35 nm S)
KFMM - Fort Morgan Municipal Airport (38 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ron Lee
Photo taken 17-Dec-2004
From about 3800' AGL South of airprot facing north
Do you have a better or more recent aerial photo of Greeley-Weld County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 05:42 | | 11:42 |
| Sunset | | 20:08 | | 02:08 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 02:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 07:00:25 |
| Local (UTC-6) | 16-May-2026 01:00:25 |
|
| METAR |
| KGXY | 160556Z AUTO RMK AO2 SLPNO 6//// PWINO FZRANO $
|
KFNL 18nm W | 160556Z AUTO 05006KT 10SM CLR 18/02 A2986 RMK AO2 SLP041 T01780017 10267 20161 51006 $
|
|
| TAF |
KDEN 36nm S | 160538Z 1606/1712 18012KT P6SM FEW120 FM161000 VRB06KT P6SM FEW120 FM161400 34009KT P6SM FEW120 SCT220 FM161800 12009KT P6SM VCTS SCT110CB BKN150 TEMPO 1620/1624 VRB13G30KT -TSRA BKN060CB FM170000 08007KT P6SM SCT040 BKN070 PROB30 1700/1703 VRB10G25KT -TSRA BKN060CB FM170900 34007KT P6SM FEW050 SCT100
|
KBJC 38nm SW | 160538Z 1606/1706 29008KT P6SM FEW120 FM160900 33008KT P6SM FEW120 FM161200 VRB06KT P6SM FEW120 SCT220 FM161800 14007KT P6SM VCTS SCT110CB BKN150 TEMPO 1620/1624 VRB13G30KT -TSRA BKN060CB FM170000 03007KT P6SM VCSH SCT100 BKN150 PROB30 1700/1703 VRB12G27KT -TSRA BKN060CB FM170300 16011KT P6SM FEW070 SCT150
|
KCYS 44nm N | 160520Z 1606/1706 VRB06KT P6SM SCT100 FM161700 16009KT P6SM VCSH BKN100 FM162000 16012KT P6SM -SHRA OVC100 PROB30 1620/1622 VRB20G35KT 5SM -TSRA OVC040CB FM162200 VRB20G35KT 4SM TSRA OVC050CB FM170200 VRB06KT P6SM -SHRA OVC080 PROB30 1702/1706 VRB20G35KT -TSRA OVC050CB
|
KBKF 44nm S | 160100Z 1601/1707 13012KT 9999 SCT140 BKN200 QNH2983INS BECMG 1603/1604 15010G20KT 9999 FEW110 FEW170 QNH2989INS BECMG 1618/1619 VRB06KT 9000 -SHRA FEW100 SCT140 BKN200 QNH2987INS BECMG 1621/1622 VRB06KT 9000 -SHRA BKN110 OVC170 QNH2978INS BECMG 1703/1704 VRB06KT 9999 NSW FEW100 FEW140 QNH2974INS TX25/1620Z TN12/1612Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|