FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HAI |
| Lat/Long: | 41-57-35.0650N 085-35-35.0240W 41-57.584417N 085-35.583733W 41.9597403,-85.5930622 (estimated) |
| Elevation: | 822.7 ft. / 250.8 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 2 miles NE of THREE RIVERS, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49093 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HAI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Pattern altitude: | 1822.7 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 05/23 & 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 119.975 (269-273-6705) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 121.2 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 121.2 |
| WX AWOS-3P at IRS (11 nm SE): | 121.325 (269-659-8715) |
| WX ASOS at AZO (17 nm N): | PHONE 269-459-3391 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON 127.55/307.175 (GOSHEN RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GIJr071/34.4 | | GIPPER VORTAC | | 115.40 | | 00E |
| PMMr143/37.9 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AUSTN | | 198/10.7 | | 371 | | 03W | | AZ | .- --.. |
| STURGIS | | 325/11.3 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 26.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-57.626220N | | 41-57.629323N |
| Longitude: | 085-36.073525W | | 085-35.191103W |
| Elevation: | 819.9 ft. | | 822.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 090 true | | 274 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 90 ft. trees, 3778 ft. from runway, 39:1 slope to clear | | 75 ft. trees, 1442 ft. from runway, 17:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2719 x 60 ft. / 829 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-57.361435N | | 41-57.679807N |
| Longitude: | 085-35.723075W | | 085-35.301402W |
| Elevation: | 822.5 ft. | | 821.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 045 true | | 229 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. road, 450 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 13 ft. road, 275 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF THREE RIVERS MUNICIPAL BLDG, 333 W MICHIGAN AVE THREE RIVERS, MI 49093-2193 Phone 269-273-1075 |
| Manager: | DAN MILLER 333 W MICHIGAN AVE THREE RIVERS, MI 49093-2193 Phone 269-273-1845 CELL 269-506-3878. |
Additional Remarks
| - | ADMIN BLDG ACCESS, 5-3-2-1, OR 1-2-0-0. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | PSBL OF CROP IRRIGATION EQUIP OPERG NE APCH TO RWY 23. |
| - | RWY 23 15 FT VERT CLNC OVR ROAD IS WAIVED BY FAA. |
| - | RDO CTLD ACFT OPERATE .5 MI NW OF RWY 09. |
| - | RWY 5 15 FT VERT CLNC OVR ROAD WAIVED BY FAA (10/06/2009 ALP APVL LTR). |
| - | SNOW PLOWING SRY PRIORITY, CALL 269-273-1845 AMGR TO CFM CONDS. |
| - | DEER & LARGE BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIRS - Kirsch Municipal Airport (11 nm SE)
KAZO - Kalamazoo/Battle Creek International Airport (17 nm N)
KEKM - Elkhart Municipal Airport (23 nm SW)
C91 - Dowagiac Municipal Airport (24 nm W)
KOEB - Branch County Memorial Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Destination Flight, Inc.
Photo taken 01-Sep-2007
from the south looking north
Do you have a better or more recent aerial photo of Three Rivers Municipal/Dr Haines Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:51 | | 10:51 |
| Sunrise | | 07:19 | | 11:19 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 04:56:41 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 00:56:41 |
|
| METAR |
| KHAI | 050423Z AUTO 27016G27KT 10SM BKN033 OVC039 05/00 RMK AO2
|
KIRS 12nm SE | 050345Z AUTO 28018G25KT 10SM OVC030 06/M00 A2995 RMK AO2
|
KAZO 17nm N | 050435Z AUTO 25011G27KT 10SM SCT026 BKN043 OVC050 05/M01 A2993 RMK AO2 PK WND 26028/0421 T00501006
|
|
| TAF |
KAZO 17nm N | 042044Z 0421/0518 27013G23KT P6SM VCSH BKN010 OVC025 TEMPO 0421/0423 SCT015 OVC025 FM042300 26012G23KT P6SM OVC022 FM050500 26013G24KT P6SM BKN030 FM050800 27013G25KT P6SM BKN028 FM051200 28013G25KT P6SM OVC018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|