FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | IRS |
| Lat/Long: | 41-48-47.8354N 085-26-20.2586W 41-48.797257N 085-26.337643W 41.8132876,-85.4389607 (estimated) |
| Elevation: | 924.8 ft. / 281.9 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2025) |
| From city: | 2 miles NW of STURGIS, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49091 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IRS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 24, 01, & 19; PAPI RWY 24, 01, & 19; MIRL RWY 06/24 & 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3P: | 121.325 (269-659-8715) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 121.2 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 121.2 |
| WX AWOS-3P at HAI (11 nm NW): | 119.975 (269-273-6705) |
| WX AWOS-3P at OEB (19 nm NE): | 118.125 (517-279-1810) |
| WX AWOS-3 at ANQ (19 nm SE): | 118.175 (260-668-5630) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 127.55/307.175 (GOSHEN RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLKr007/(34.1) | | WEBSTER LAKE VOR | | 110.40 | | 03W |
| GIJr086/39.4 | | GIPPER VORTAC | | 115.40 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STURGIS | | at field | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5201 x 100 ft. / 1585 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 47.0 | | Double wheel: | 57.5 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 41-48.357245N | | 41-49.213507N |
| Longitude: | 085-26.449453W | | 085-26.455665W |
| Elevation: | 912.0 ft. | | 908.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 006 magnetic, 360 true | | 186 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 1700 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear | | none |
Runway 6/24
| Dimensions: | 3601 x 75 ft. / 1098 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 19.0 | | Double wheel: | 25.0 | | Double tandem: | 58.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 41-48.660333N | | 41-48.968500N |
| Longitude: | 085-26.510167W | | 085-25.833167W |
| Elevation: | 912.2 ft. | | 924.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 059 true | | 245 magnetic, 239 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 75 ft. trees, 1450 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF STURGIS 130 N NOTTAWA ST STURGIS, MI 49091-1197 Phone 269-651-2321 ARPT/CITY MGR. |
| Manager: | ANDREW KUK, CITY MGR 130 N NOTTAWA ST, PO BOX 280 STURGIS, MI 49091-1197 Phone 269-651-2821 FBO. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | CALL FOR SNOW REMOVAL INFO & RWY COND RPRT. |
| - | DEER AND BIRDS ON & INVOF RWYS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (247KB) |
| NDB RWY 19 **CHANGED** | |
download (178KB) |
| NDB RWY 24 **CHANGED** | |
download (180KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHAI - Three Rivers Municipal/Dr Haines Airport (11 nm NW)
KOEB - Branch County Memorial Airport (19 nm NE)
KANQ - Tri-State Steuben County Airport (19 nm SE)
C62 - Kendallville Municipal Airport (22 nm S)
KGSH - Goshen Municipal Airport (23 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by AirNav, LLC
Photo taken 30-Sep-2010
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Kirsch Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 07:29 | | 11:29 |
| Sunset | | 20:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 00:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 16:05:03 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 12:05:03 |
|
| METAR |
| KIRS | 301555Z AUTO 22014KT 10SM FEW065 FEW080 BKN090 17/08 A2998 RMK AO2
|
KHAI 11nm NW | 301555Z AUTO 20012G17KT 10SM BKN085 18/08 A2997 RMK AO2
|
KOEB 19nm E | 301555Z AUTO 22012G18KT 10SM FEW065 BKN090 17/08 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAZO 26nm N | 301120Z 3012/3112 20006KT P6SM FEW090 FM302100 21012KT P6SM BKN035 PROB30 3021/3023 -TSRA BKN025CB FM310100 18007KT P6SM SCT060 WS020/21040KT PROB30 3103/3106 4SM -TSRA BKN025CB FM310600 21012KT P6SM BKN011 WS020/22050KT PROB30 3106/3112 4SM -TSRA OVC008CB
|
KBTL 32nm N | 301120Z 3012/3112 20006KT P6SM FEW090 FM302100 21012KT P6SM BKN035 PROB30 3021/3023 -TSRA BKN025CB FM310100 18007KT P6SM SCT060 WS020/21040KT PROB30 3103/3106 4SM -TSRA BKN025CB FM310600 21012KT P6SM BKN011 WS020/22050KT PROB30 3106/3112 4SM -TSRA OVC008CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|