FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANQ |
| Lat/Long: | 41-38-22.9140N 085-05-00.5760W 41-38.381900N 085-05.009600W 41.6396983,-85.0834933 (estimated) |
| Elevation: | 995 ft. / 303.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 3 miles W of ANGOLA, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46703 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAR-NOV MON-SAT 0800-1700, MAR-NOV SUN 1200-1700, DEC-FEB MON-FRI 0800-1700 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS & NEW YEARS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. DUSK-0000 MIRL RWY 05/23 PRESET LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 118.175 (260-668-5630) |
| FORT WAYNE APPROACH: | 127.2 ;SW/NW OF ACTIVE RWY 132.15 ;SE/NE OF ACTIVE RWY |
| FORT WAYNE DEPARTURE: | 127.2 ;SW/NW OF ACTIVE RWY 132.15 ;SE/NE OF ACTIVE RWY |
| WX AWOS-3P at C62 (13 nm SW): | 119.925 (260-347-2967) |
| WX AWOS-3P at OEB (18 nm N): | 118.125 (517-279-1810) |
| WX AWOS-3P at IRS (19 nm NW): | 121.325 (269-659-8715) |
| WX AWOS-3P at GWB (20 nm S): | 124.15 (260-925-8225) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLKr041/(30.0) | | WEBSTER LAKE VOR | | 110.40 | | 03W |
| FWAr013/39.9 | | FORT WAYNE VORTAC | | 117.80 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STURGIS | | 128/18.8 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4540 x 75 ft. / 1384 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | 260 FT UNLGTD STWY SW END. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-38.127163N | | 41-38.636772N |
| Longitude: | 085-05.373058W | | 085-04.644008W |
| Elevation: | 986.1 ft. | | 994.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 052 magnetic, 047 true | | 232 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 540 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4540 TODA:4540 ASDA:4540 LDA:4000 | | TORA:4000 TODA:4000 ASDA:4000 LDA:4000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 205 ft. right of centerline 15 FT ROAD 200 FT FM RWY END 205 FT R. | | 73 ft. trees, 860 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STEUBEN CO BOAC 5220 W. U.S. 20 ANGOLA, IN 46703-9680 Phone (260) 665-7111 |
| Manager: | AARON PAYONK 5220 W. U.S. 20 ANGOLA, IN 46703-9680 Phone 260-316-3711 |
Additional Remarks
| - | PAJA & BIRDS ON & INVOF ARPT; DEER SS-SR. |
| - | COND UNMNT 1700-0800, WKEND & HOL. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (459KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C62 - Kendallville Municipal Airport (13 nm SW)
KOEB - Branch County Memorial Airport (18 nm N)
KIRS - Kirsch Municipal Airport (19 nm NW)
KGWB - Auburn/Dekalb Executive Airport (20 nm S)
0G6 - Williams County Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Stemen Stock Photos
Taken in April 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Tri-State Steuben County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 21:24 | | 01:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 08:56:46 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 04:56:46 |
|
| METAR |
| KANQ | 160835Z AUTO 17005KT 10SM SCT032 SCT037 BKN043 13/10 A2986 RMK AO2 LTG DSNT NW
|
KC62 13nm SW | 160835Z AUTO 18009KT 10SM CLR 13/07 A2987 RMK AO2 T01320080
|
KOEB 17nm N | 160835Z AUTO 19009KT 10SM CLR 15/08 A2985 RMK AO2
|
KIRS 18nm NW | 160835Z AUTO 19009KT 10SM CLR 15/08 A2984 RMK AO2
|
KGWB 20nm S | 160835Z AUTO VRB03KT 10SM CLR 13/10 A2986 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFWA 41nm S | 160520Z 1606/1706 16005KT P6SM SCT250 FM160900 19011G20KT P6SM SCT100 WS020/22035KT FM161100 22013G23KT P6SM VCSH BKN070 PROB30 1611/1614 4SM -TSRA OVC025CB FM161600 24015G24KT 4SM SHRA BR OVC025 PROB30 1619/1621 2SM -TSRA BKN020CB OVC025 FM170000 24008KT P6SM BKN080
|
KBTL 41nm N | 160540Z 1606/1706 17006KT P6SM BKN250 FM160900 18010KT P6SM OVC250 WS020/24045KT TEMPO 1609/1612 P6SM -TSRA BKN050CB FM161200 20010KT P6SM OVC025 FM161500 24013KT P6SM OVC015 FM161800 26012KT P6SM BKN250
|
KAZO 41nm NW | 160540Z 1606/1706 17006KT P6SM BKN250 FM160900 19007KT P6SM OVC250 WS020/24050KT TEMPO 1609/1612 P6SM -TSRA BKN050CB FM161200 19008KT P6SM OVC025 FM161500 23011KT P6SM OVC015 FM161800 26011KT P6SM BKN250
|
KJXN 47nm NE | 160540Z 1606/1706 19010KT P6SM BKN250 FM161000 17009KT P6SM OVC100 WS020/25050KT PROB30 1610/1613 4SM -TSRA BKN050CB FM161300 21010G19KT P6SM VCSH BKN060 FM161700 23011G19KT P6SM BKN050 FM162100 24011G20KT P6SM SCT190
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|