FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HEF |
| Lat/Long: | 38-43-15.6890N 077-30-54.3770W 38-43.261483N 077-30.906283W 38.7210247,-77.5151047 (estimated) |
| Elevation: | 192.2 ft. / 58.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 28 miles WSW of WASHINGTON, DC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20110 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1964 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HEF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-2230 |
| Pattern altitude: | TPA - 1200 MSL SINGLE ENGINE & LGT TWIN ACFT; 1500 MSL MED TWIN & TURBOPROP ACFT; 1000 MSL HELICOPTER. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 16L; MALSF RWY 34R; REILS RWY 16R & 34L; HIRL RWY 16L/34R, MIRL RWY 16R/34L - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 133.1 |
| ATIS: | 125.175 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 703-361-6160 |
| MANASSAS GROUND: | 121.8 [0630-2230] |
| MANASSAS TOWER: | 133.1 360.75 [0630-2230] |
| POTOMAC APPROACH: | 128.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 128.525 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.2 120.2 ;WHEN HEF TWR CLSD |
| COATT STAR: | 128.525 |
| GABBE DP: | 128.525 |
| GIBBZ STAR: | 120.45 |
| HIICH DP: | 128.525 |
| HYPER STAR: | 133.0 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at HWY (12 nm SW): | 120.350 (540-788-4078) |
| WX ASOS at IAD (14 nm N): | 134.85 (571-250-7817) |
| WX AWOS-3 at RMN (20 nm S): | 126.325 (540-657-8283) |
| WX AWOS-3 at CJR (20 nm SW): | 119.325 (540-727-0523) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AMLr198/13.0 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| CSNr080/17.1 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| DCAr259/23.9 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| BRVr351/24.3 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| ADWr270/30.8 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| LDNr110/33.3 | | LINDEN VORTAC | | 114.30 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 245/22.2 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| OXONN | | 274/23.0 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| NAILR | | 059/24.3 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| SHANNON | | 004/27.4 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 16L/34R
| Dimensions: | 6200 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 140.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16L | | RUNWAY 34R |
| Latitude: | 38-43.661935N | | 38-42.771970N |
| Longitude: | 077-31.126465W | | 077-30.486700W |
| Elevation: | 192.2 ft. | | 177.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 161 magnetic, 151 true | | 341 magnetic, 331 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/GS | | |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 1822 ft. from runway, 358 ft. right of centerline, 29:1 slope to clear | | 63 ft. trees, 1794 ft. from runway, 329 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Runway 16R/34L
| Dimensions: | 3715 x 75 ft. / 1132 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16R | | RUNWAY 34L |
| Latitude: | 38-43.602375N | | 38-43.069187N |
| Longitude: | 077-31.264473W | | 077-30.881035W |
| Elevation: | 185.7 ft. | | 175.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 161 magnetic, 151 true | | 341 magnetic, 331 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 64 ft. tree, 1782 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear | | 39 ft. trees, 849 ft. from runway, 10 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MANASSAS 10600 HARRY J. PARRISH BOULEVARD MANASSAS, VA 20110 Phone 703-361-1882 |
| Manager: | JUAN RIVERA 10600 HARRY J. PARRISH BOULEVARD MANASSAS, VA 20110 Phone 703-361-1882 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | HELICOPTER OPS OVER RESIDENTIAL AREAS BLW 1000 FT SHOULD BE AVOIDED; CTC AMGR 703-361-1882 FOR INFO. |
| - | US CUSTOMS AVBL MON-SUN 1000-0400Z. CALL COMMAND CENTER 703-661-2800 FOR APNTMT. 24 HR NOTICE RQRD. ALL WKEND FLIGHTS MUST BE ARNGD BFR 1700 LOCAL ON FRI BFR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | TRML APN FOR TSNT AND US CUST PRKG. |
| - | TWY B SAFETY AREA WID 44 FT LATERALLY EAST SIDE FM TWY E TO TWY G. |
| - | ARFF INDEX B SVCS AVBL 0700-1900 DAILY, PPR 48HRS FOR ARFF INDEX C OR STANDBY SVC OUTSIDE OPRG HRS. FEE FOR ADDNL SVC. CALL ARFF AT 703-587-6302. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| GIBBZ FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (517KB) |
| HYPER NINE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| HYPER NINE (RNAV), CONT.2 | |
download (165KB) |
| PRIVO THREE | |
2 pages:
[1] [2] (266KB) |
| TIKEE FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (220KB) |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (318KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16L | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16L | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16R | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34L | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34R | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
Departure Procedures |
| ARSENAL FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (413KB) |
| GABBE THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (294KB) |
| HIICH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (294KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHWY - Warrenton/Fauquier Airport (12 nm SW)
KIAD - Washington Dulles International Airport (14 nm N)
KDAA - Davison Army Airfield (16 nm E)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (16 nm SE)
KRMN - Washington Executive/Stafford Regional Airport (20 nm S)
KCJR - Culpeper Regional Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in May 2021
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Manassas Regional Airport/Harry P. Davis Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:24 | | 09:24 |
| Sunrise | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 00:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 06:47:44 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 02:47:44 |
|
| METAR |
| KHEF | 210556Z AUTO 00000KT 10SM -RA BKN085 21/21 A3006 RMK AO2 SLP184 P0009 60056 T02110206 10239 20206 58008 $
|
KHWY 12nm SW | 210635Z AUTO 00000KT 4SM BR CLR 21/19 A3008 RMK AO2 T02050190
|
KIAD 13nm N | 210552Z 00000KT 10SM BKN140 21/20 A3007 RMK AO2 RAE50 SLP179 P0000 60078 T02060200 10228 20206 58004 $
|
KDAA 16nm E | 210600Z AUTO 00000KT 10SM SCT034 SCT070 22/20 A3002 RMK AO2 RAE00 SLP168 $
|
KNYG 17nm SE | 210556Z AUTO 00000KT 9SM BKN070 23/19 A3006 RMK AO2 SLP181 T02280194 10256 20228 58003 $
|
KRMN 20nm S | 210635Z AUTO 00000KT 10SM SCT065 21/18 A3005 RMK AO2 T02140177
|
KCJR 20nm SW | 210635Z AUTO 00000KT 3SM DZ SCT070 OVC110 21/20 A3009 RMK AO2 P0001 T02060196
|
|
| TAF |
KIAD 13nm N | 210543Z 2106/2212 20003KT P6SM -RA BKN150 OVC190 FM210700 20004KT 5SM -SHRA SCT035 OVC050 FM211000 01007KT P6SM BKN015 OVC030 FM211600 01009KT P6SM -SHRA OVC015 FM212100 02011KT 5SM -RA BR BKN008 OVC015 FM220500 05004KT 4SM -DZ BR OVC008 FM221100 04006KT 5SM -RA BR BKN004 OVC008
|
KDAA 16nm E | 202045Z 2020/2202 22012G18KT 9000 -SHRA VCTS SCT030CB BKN100 QNH2990INS TEMPO 2020/2101 VRB20G35KT 3200 TSRA BR OVC015CB BECMG 2101/2102 01010KT 9999 VCSH SCT030 BKN100 QNH2999INS BECMG 2105/2106 02009KT 8000 -SHRA SCT010 OVC020 QNH3002INS BECMG 2107/2108 02006KT 8000 -SHRA BKN010 OVC015 QNH3002INS BECMG 2113/2114 03012KT 6000 -RADZ BR OVC007 QNH3010INS BECMG 2117/2118 04012G22KT 6000 -SHRA BR FEW007 OVC010 QNH3015INS TEMPO 2118/2124 BKN007 TX36/2020Z TN21/2110Z LAST NO AMDS AFT 2101 NEXT 2112
|
KNYG 17nm SE | 201500Z 2015/2115 18006KT 9999 SKC QNH3000INS BECMG 2020/2022 22009KT 4800 SHRA VCTS OVC100CB QNH2990INS BECMG 2104/2106 36006KT 6000 -RA FEW030 OVC080 QNH3000INS TX36/2020Z TN17/2112Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|