FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HWD |
| Lat/Long: | 37-39-32.1540N 122-07-18.2600W 37-39.535900N 122-07.304333W 37.6589317,-122.1217389 (estimated) |
| Elevation: | 52.1 ft. / 15.9 m (surveyed) |
| Variation: | 15E (2005) |
| From city: | 2 miles W of HAYWARD, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94545 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | OAKLAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HWD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | TPA: 600'AGL EXCEPT RWY 10L-28R 800'AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD MIRL RWY 10R/28L PRESET LOW INTST; TO INCREASE INTST ACTVT - CTAF. WHEN ATCT CLSD VASI RWY 10R & 28L OPER SS-SR; PAPI RWY 10L & 28R, REIL RWY 10R & 28L UNAVBL. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.7 |
| WX ASOS: | PHONE 510-786-3052 |
| HAYWARD GROUND: | 121.4 [0700-2100] |
| HAYWARD TOWER: | 120.2 257.8 118.9 [0700-2100] |
| NORCAL APPROACH: | 124.4 125.35 134.5 |
| NORCAL DEPARTURE: | 124.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.05 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| WX ASOS at OAK (6 nm NW): | PHONE 510-214-1776 |
| WX AWOS-3P at SQL (11 nm SW): | 125.9 (650-593-0613) |
| WX ASOS at SFO (12 nm W): | PHONE 650-250-5841 |
| WX AWOS-AV at 18CN (14 nm NW): | 119.925 (415-514-4209) |
| WX ASOS at LVK (14 nm E): | PHONE 925-606-5412 |
| WX AWOS-3PT at NUQ (15 nm S): | 124.175 (650-386-0655) |
| WX ASOS at SJC (20 nm SE): | PHONE 408-969-0838 |
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OAKr113/6.3 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
| SFOr062/12.2 | | SAN FRANCISCO VOR/DME | | 115.80 | | 17E |
| OSIr008/17.7 | | WOODSIDE VOR/DME | | 113.90 | | 17E |
| SJCr318/19.0 | | SAN JOSE VOR/DME | | 114.10 | | 16E |
| SAUr105/22.4 | | SAUSALITO VOR/DME | | 116.20 | | 17E |
| CCRr172/23.4 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
| SGDr142/33.4 | | SCAGGS ISLAND VORTAC | | 112.10 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A UL94 UL94:AVBL AT SELF-SERVE ISLAND. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 10R/28L
| Dimensions: | 5694 x 150 ft. / 1736 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0, STRENGTH LIMITED BY STRENGTH OF CONNECTING TAXIWAYS. | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10R | | RUNWAY 28L |
| Latitude: | 37-39.722833N | | 37-39.255780N |
| Longitude: | 122-07.787610W | | 122-06.764170W |
| Elevation: | 27.7 ft. | | 52.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 105 magnetic, 120 true | | 285 magnetic, 300 true |
| Displaced threshold: | 826 ft. | | 676 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 40 ft. tree, 1000 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear APCH RATIO 45:1 FM DSPLCD THR. | | none |
Runway 10L/28R
| Dimensions: | 3108 x 75 ft. / 947 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10L | | RUNWAY 28R |
| Latitude: | 37-39.748707N | | 37-39.493720N |
| Longitude: | 122-07.635822W | | 122-07.077128W |
| Elevation: | 28.1 ft. | | 37.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 105 magnetic, 120 true | | 285 magnetic, 300 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. tree, 1085 ft. from runway, 143 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HAYWARD 777 B ST HAYWARD, CA 94541 Phone 510-583-4310 CITY MANAGER |
| Manager: | DOUG MCNEELEY 20301 SKYWEST DR HAYWARD, CA 94541-4699 Phone (510) 293-8678 |
Additional Remarks
| A91 | INCLUDES 1 AMPHIBIAN. |
| - | 155 FT ENERGY COMPLEX EXHAUST STACK 1 1/2 NM SW OF ARPT. DO NOT OVERFLY ENERGY COMPLEX FACILITY BELOW 1,000 FT MSL. |
| - | TWY Z1 CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 94 FT. |
| - | TWY A NOT VSB FM ATCT BTB TWY B & C |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NORCAL APCH AT 916-361-0516. |
| - | TWY A1 CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 100 FT. |
| - | WHEN ATCT CLSD RWY 10L/28R CLSD. |
| - | RY 10R HAS LANDING DISTANCE REMAINING SIGNS (LGTD) NORTH SIDE OF RY. |
| - | RY 28L HAS LANDING DISTANCE REMAINING SIGNS (LGTD) SOUTH SIDE OF RY. |
| - | FLOCKS OF BIRDS FEEDING ALONG THE SHORELINE, CREEK AREAS AND AT THE GOLF COURSE TO THE NORTH, ON OCCASION MAY FLY ACROSS VARIOUS PARTS OF THE ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC ARPT FOR NOISE RULES 510-293-8669. |
| - | TRANSIENT HELICOPTER TFC USE HELIPADS WEST OF GREEN RAMP LCTD AT BASE OF ATCT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| EMZOH FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (401KB) |
| OAKES THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (449KB) |
| PANOCHE SIX | |
download (194KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28L | |
download (313KB) |
| LOC RWY 28L | |
download (277KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (364KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOAK - Oakland San Francisco Bay Airport (6 nm NW)
KSQL - San Carlos Airport (11 nm SW)
KPAO - Palo Alto Airport (12 nm S)
KSFO - San Francisco International Airport (12 nm W)
KLVK - Livermore Municipal Airport (14 nm E)
KNUQ - Moffett Federal Airfield (15 nm S)
KSJC - Norman Y Mineta San Jose International Airport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of focalflight.com
Photo taken 12-Feb-2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hayward Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 12:51 |
| Sunrise | | 06:19 | | 13:19 |
| Sunset | | 19:54 | | 02:54 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 03:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 04:57:19 |
| Local (UTC-7) | 27-Apr-2026 21:57:19 |
|
| METAR |
| KHWD | 280454Z AUTO 28004KT 10SM SCT021 13/09 A3011 RMK AO2 SLP205 T01280089 $
|
KOAK 5nm NW | 280453Z 25008KT 10SM FEW025 FEW200 13/08 A3011 RMK AO2 SLP196 T01280078 $
|
KSQL 10nm SW | 280435Z AUTO 00000KT 9SM CLR 13/09 A3011 RMK A01
|
KPAO 12nm S | 280347Z 29005KT 10SM SKC 13/08 A3010 RMK LAST
|
KSFO 12nm W | 280356Z 28013KT 10SM FEW024 13/08 A3009 RMK AO2 SLP189 T01280078
|
KLVK 15nm E | 280453Z 26007KT 10SM CLR 11/08 A3010 RMK AO2 SLP190 T01060078
|
KNUQ 15nm S | 280435Z AUTO 30004KT 7SM FEW029 FEW037 SCT060 13/07 A3011 RMK AO2
|
|
| TAF |
KOAK 5nm NW | 271720Z 2718/2824 27008KT P6SM SCT025 FM272100 28015KT P6SM SCT040 FM280500 28008KT P6SM FEW040 FM281200 26006KT P6SM BKN020 FM282100 27008KT P6SM FEW040
|
KSFO 12nm W | 280257Z 2803/2906 28015G20KT P6SM FEW035 FM280500 28008KT P6SM FEW040 FM281200 27005KT P6SM BKN015 FM281700 29008KT P6SM FEW040 FM282100 28014KT P6SM SKC
|
KLVK 15nm E | 271720Z 2718/2818 27007KT P6SM SCT040 TEMPO 2800/2803 28012KT FM281200 VRB03KT P6SM BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|