FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | I40 |
| Lat/Long: | 40-18-36.6000N 081-51-08.7000W 40-18.610000N 081-51.145000W 40.3101667,-81.8524167 (estimated) |
| Elevation: | 978.9 ft. / 298.4 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 3 miles N of COSHOCTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43812 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 FOR SER AFT HRS SEE SIGN IN FBO VESTIBULE FOR CTC INFO. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 22; MIRL RWY 04/22 - 122.9. PAPI RWY 04 & 22 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.875 (740-295-7370) |
| WX AWOS-3 at 10G (14 nm N): | 128.325 (330-674-6279) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.45/323.275 (ZANESVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BSVr221/32.2 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
| APEr080/35.0 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CADIZ | | 284/38.7 | | 239 | | 07W | | CFX | -.-. ..-. -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL & JET A+ AVBL FULL SVC FM TRUCK. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 35.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 40-18.282397N | | 40-18.936983N |
| Longitude: | 081-51.470680W | | 081-50.817750W |
| Elevation: | 973.1 ft. | | 978.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 037 true | | 224 magnetic, 217 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 8 DEGS L OF CRS. |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none +10 BRUSH, 0-150 FT DIST, 105 FT L. | | 21 ft. trees, 378 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COSHOCTON CO RGNL ARPT AUTH 24569 AIRPORT RD COSHOCTON, OH 43812-9219 Phone 740-622-2252 |
| Manager: | MARTY DOBSON 24569 AIRPORT RD COSHOCTON, OH 43812-9219 Phone 740-622-2252 |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 INDIANAPOLIS CENTER. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (242KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
10G - Holmes County Airport (14 nm N)
KPHD - Harry Clever Field Airport (22 nm NE)
KZZV - Zanesville Municipal Airport (22 nm S)
KCDI - Cambridge Municipal Airport (24 nm SE)
4I3 - Knox County Airport (31 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 09-May-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Richard Downing Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:41 | | 10:41 |
| Sunrise | | 07:09 | | 11:09 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 10:07:55 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 06:07:55 |
|
| METAR |
KZZV 22nm S | 030853Z AUTO 23004KT 10SM FEW049 BKN055 OVC095 18/14 A3006 RMK AO2 RAB22E48 SLP173 P0002 60002 T01830144 53009
|
KPHD 22nm NE | 030853Z AUTO 21010G18KT 10SM FEW070 BKN120 23/12 A3004 RMK AO2 SLP167 T02280122 53009
|
KCDI 24nm SE | 030855Z AUTO 23006G14KT 200V260 10SM -RA SCT023 SCT065 OVC100 22/15 A3007 RMK AO2 T02150146
|
K4I3 31nm W | 030855Z AUTO 21010G16KT 10SM FEW003 FEW015 OVC060 19/16 A3003 RMK AO2
|
KVTA 33nm SW | 030854Z AUTO 23012G18KT 10SM BKN075 OVC085 19/15 A3004 RMK AO2 RAE17 SLP165 P0001 60001 T01890150 50012
|
KBJJ 33nm N | 030856Z AUTO 24012G21KT 8SM RA SCT055 BKN080 OVC100 20/13 A3002 RMK AO2 RAB36 SLP157 P0001 60001 T02000133 53008
|
KCAK 41nm NE | 030851Z 21015G23KT 10SM BKN055 OVC110 19/13 A3001 RMK PK WND 22030/0839 RAB37E46 SLP155 P0000 60000 T01940133
|
KMFD 43nm NW | 030852Z AUTO 20014G27KT 10SM FEW055 SCT070 OVC110 19/14 A2999 RMK AO2 PK WND 19031/0838 RAE16 SLP148 P0000 60001 T01890139 51005 $
|
|
| TAF |
KZZV 22nm S | 030537Z 0306/0406 18005KT P6SM SCT100 BKN250 PROB30 0309/0314 6SM -RA BKN080 FM031400 19012G18KT P6SM SCT035 BKN050 PROB30 0318/0324 4SM -TSRA BKN035CB FM040000 24010KT P6SM BKN060 PROB30 0400/0406 5SM -TSRA BKN035CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|