FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | IER |
| Lat/Long: | 31-44-08.5268N 093-05-56.9868W 31-44.142113N 093-05.949780W 31.7357019,-93.0991630 (estimated) |
| Elevation: | 121 ft. / 37 m (estimated) |
| Variation: | 04E (1995) |
| From city: | 2 miles S of NATCHITOCHES, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 71457 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IER (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | DAWN-DUSK FOR ARPT ATTENDANT AFT HRS CALL 318-471-2106. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ODALS RWY 35; REIL RWY 07 AND RWY 17 PRESET LOW INTST CONSLY, TO INCR INTST ACTVT - CTAF. MIRL RWY 17/35 AND RWY 7/25 PRESET LOW INTST DUSK TO DAWN, TO INCR INTST ACTVT - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.025 (318-352-1575) |
| MAKS APPROACH: | 125.4 [0600-2200] |
| MAKS DEPARTURE: | 125.4 [0600-2200] |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FXUr007/(38.0) | | POLK VOR | | 108.40 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NATCHITOCHES | | 343/4.8 | | 407 | | 04E | | OOC | --- --- -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:FUEL AVBL 24/7 WITH CC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5003 x 150 ft. / 1525 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 31-44.380033N | | 31-43.577667N |
| Longitude: | 093-05.967400W | | 093-05.741333W |
| Elevation: | 116.4 ft. | | 120.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 162 magnetic, 166 true | | 342 magnetic, 346 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 82 ft. tree, 3600 ft. from runway, 41:1 slope to clear | | 106 ft. trees, 3612 ft. from runway, 32:1 slope to clear |
Runway 7/25
| Dimensions: | 4000 x 60 ft. / 1219 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 31-44.269000N | | 31-44.423633N |
| Longitude: | 093-06.444550W | | 093-05.693683W |
| Elevation: | 115.5 ft. | | 118.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 072 magnetic, 076 true | | 252 magnetic, 256 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 98 ft. trees, 2049 ft. from runway, 142 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 82 ft. tree, 2091 ft. from runway, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NATCHITOCHES PO BOX 37 NATCHITOCHES, LA 71457 Phone 318-352-0994 |
| Manager: | JUSTIN FOSHEE 450 WALLENBERG DRIVE NATCHITOCHES, LA 71457 Phone 318-352-0994 |
Additional Remarks
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU MAKS APCH - 4 CLICKS; AND FSS - 6 CLICKS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC MAKS APCH AT 726-780-0456. |
| - | CTC ARPT MGR FOR DSNGD RAMP SPACE FOR PUB USE AT ARPT |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (282KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (280KB) |
| LOC RWY 35 | |
download (277KB) |
| NDB RWY 35 | |
download (258KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (18KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (331KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0R7 - The Red River Airport (19 nm NW)
3R4 - Hart Airport (23 nm SW)
0R5 - David G Joyce Airport (26 nm NE)
F88 - Jonesboro Airport (34 nm NE)
L39 - Leesville Airport (36 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jordan and Kirsten Eastridge
Photo taken 21-Apr-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Natchitoches Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunset | | 20:04 | | 01:04 |
| Evening civil twilight | | 20:31 | | 01:31 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 08:33:24 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 03:33:24 |
|
| METAR |
| KIER | 200015Z AUTO 36019G26KT 10SM -RA 20/19 A3009 RMK AO2 LTG DSNT NE E AND SW T01960190 PNO
|
KAQV 18nm W | 200747Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/18 A2998 RMK AO2 SLP151 T01830178
|
|
| TAF |
KPOE 36nm S | 200700Z 2007/2113 12007KT 9999 BKN150 QNH3004INS BECMG 2007/2008 14006KT 9999 SCT100 QNH3002INS BECMG 2009/2010 VRB06KT 9999 BKN005 QNH3003INS BECMG 2010/2011 VRB04KT 8000 BR OVC004 QNH3004INS TEMPO 2012/2015 3200 BR BECMG 2014/2015 04004KT 9999 NSW BKN009 OVC015 QNH3008INS BECMG 2015/2016 05004KT 9999 BKN012 OVC020 QNH3007INS BECMG 2016/2017 05006KT 9999 BKN020 QNH3005INS BECMG 2017/2018 05006KT 9999 VCSH BKN035 QNH3001INS BECMG 2019/2020 07006KT 9999 VCSH SCT045 SCT200 QNH2995INS BECMG 2100/21
|
KAEX 36nm SE | 200524Z 2006/2106 VRB05KT 6SM -SHRA BR SCT025 BKN090 FM200800 35006KT 5SM -SHRA BR BKN025 OVC060 FM201000 VRB05KT 5SM BR BKN009 OVC015 FM201400 VRB05KT P6SM BKN025 FM201900 30005KT P6SM VCSH BKN050 PROB30 2019/2101 5SM -TSRA BR BKN030CB FM210100 VRB03KT P6SM BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|