FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CVC |
| Lat/Long: | 33-37-56.0910N 083-50-47.8280W 33-37.934850N 083-50.797133W 33.6322475,-83.8466189 (estimated) |
| Elevation: | 819.9 ft. / 249.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 35 miles ESE of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30054 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1961 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CVC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.725 (770-385-7057) |
| ATLANTA APPROACH: | 128.575 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 128.575 |
| WX AWOS-3PT at D73 (12 nm NE): | 120.825 (678-635-3668) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr234/32.2 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 220/22.3 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
| PECAT | | 063/37.7 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 33-37.982017N | | 33-37.887647N |
| Longitude: | 083-51.385782W | | 083-50.208508W |
| Elevation: | 795.3 ft. | | 819.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 100 magnetic, 095 true | | 280 magnetic, 275 true |
| Displaced threshold: | no | | 500 ft. |
| Declared distances: | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:5800 LDA:5800 | | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:5500 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 707 ft. from runway, 279 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 24 ft. pole, 406 ft. from runway, 222 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COVINGTON CITY HALL, PO BOX 1527 COVINGTON, GA 30014 Phone 770-385-2000 |
| Manager: | ADAM WEBB 14100 HIGHWAY 142 COVINGTON, GA 30014 Phone 770-787-3996 ARPT PHONE 770-787-0098. |
Additional Remarks
| - | DEER AND MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | AVOID OVERFLYING POPULATED AREA SW OF ARPT BLO 1500 FT AGL. |
| - | NO 180 DEGREE TURNS ON ASPH FOR ACFT OVER 12500 LBS GWT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (175KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 **CHANGED** | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
D73 - Cy Nunnally Memorial Airport (12 nm NE)
52A - Madison Municipal Airport (19 nm E)
KLZU - Gwinnett County Airport-Briscoe Field (22 nm N)
KWDR - Barrow County Airport (23 nm NE)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (27 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tim Vogt
Photo taken 03-Nov-2019
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Covington Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 10:56 |
| Sunrise | | 07:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 15:23:46 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 11:23:46 |
|
| METAR |
| KCVC | 031455Z AUTO 00000KT 10SM FEW014 FEW065 SCT080 22/18 A3031 RMK AO2
|
KD73 12nm NE | 031455Z AUTO 10SM OVC014 20/17 A3034 RMK AO2 T02040168
|
|
| TAF |
KPDK 27nm NW | 031352Z 0314/0412 15003KT P6SM SCT009 BKN015 FM031600 16006KT P6SM FEW025 BKN050 FM040700 16004KT P6SM SCT015 BKN025 OVC050 FM041000 VRB03KT P6SM BKN008 BKN020 OVC035
|
KATL 30nm W | 031350Z 0314/0418 16006KT P6SM SCT009 BKN015 BKN200 TEMPO 0314/0315 BKN009 FM031600 15008KT P6SM SCT025 BKN050 FM040600 16005KT P6SM SCT015 BKN025 OVC050 FM040900 17004KT P6SM BKN008 BKN020 OVC035 FM041400 17007KT P6SM SCT015 BKN025 BKN050 FM041600 19008KT P6SM SCT025 BKN050
|
KAHN 32nm NE | 031126Z 0312/0412 00000KT P6SM SCT010 BKN050 TEMPO 0312/0314 BKN010 FM031500 15005KT P6SM SCT025 BKN050 FM040700 14003KT P6SM SCT015 BKN025 OVC050 FM040900 VRB02KT P6SM VCSH BKN008 BKN020 OVC035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|