FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FRG |
| Lat/Long: | 40-43-45.3870N 073-24-48.3150W 40-43.756450N 073-24.805250W 40.7292742,-73.4134208 (estimated) |
| Elevation: | 81.6 ft. / 24.9 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (2000) |
| From city: | 1 mile E of FARMINGDALE, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 11735 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | NEW YORK FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FRG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | 1181.6 ft. MSL TPA: 1100 FT AGL RECIPROCATING ENG, 1600 FT AGL TURBOPROP/JET. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSF RWY 14; REIL RWY 01, 19, 32; PAPI RWY 01, 19, 14, 32; HIRL RWY 14/32; MIRL RWY 01/19; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LNDG FEE FOR ALL ACFT EXCP MIL/GOVT. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | INDEX B AVBL ON REQ CALL 631-752-7707. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.8 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.65 |
| WX ASOS: | PHONE 631-752-8129 |
| REPUBLIC GROUND: | 121.6 269.6 [0700-2300] |
| REPUBLIC TOWER: | 118.8 279.65 125.2 [0700-2300] |
| NEW YORK APPROACH: | 128.125 118.4 123.7 132.4 134.35 |
| NEW YORK DEPARTURE: | 125.7 123.7 134.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.25 128.25 ;WHEN FRG TWR CLSD |
| CAMRN STAR: | 128.125 |
| IC: | 128.125 |
| PAWLN STAR: | 133.1 |
| PUCKY: | 128.125 |
| WX ASOS at ISP (15 nm E): | 120.725 (631-471-0131) |
| WX ASOS at JFK (17 nm W): | PHONE 718-656-0956 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DPKr245/6.2 | | DEER PARK VOR/DME | | 117.70 | | 12W |
| JFKr082/17.3 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| LGAr111/20.9 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| CRIr083/23.0 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| BDRr219/29.0 | | BRIDGEPORT VOR/DME | | 108.80 | | 12W |
| TEBr115/30.3 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| CCCr260/30.4 | | CALVERTON VOR/DME | | 114.55 | | 13W |
| CMKr179/33.9 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FRIKK | | 146/4.2 | | 407 | | 14W | | FR | ..-. .-. |
| LOKKS | | 284/10.1 | | 366 | | 14W | | IS | .. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 6833 x 150 ft. / 2083 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 40-44.077932N | | 40-43.321412N |
| Longitude: | 073-25.304157W | | 073-24.209248W |
| Elevation: | 77.9 ft. | | 61.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 146 magnetic, 132 true | | 326 magnetic, 312 true |
| Displaced threshold: | 675 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6833 TODA:6833 ASDA:6833 LDA:6157 | | TORA:6833 TODA:6833 ASDA:6833 LDA:6833 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 23 ft. pole, 400 ft. from runway, 390 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear 8 FT FENCE 0-200 FT FM RWY END, 240 FT LEFT. | | 26 ft. road, 200 ft. from runway, 1:1 slope to clear 8 FT FENCE 180 FT FM RWY END 500 FT LEFT; 8 FT LGTD BLAST FENCE AT AER 460 FT RIGHT. |
Runway 1/19
| Dimensions: | 5517 x 150 ft. / 1682 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 40-43.372570N | | 40-44.280953N |
| Longitude: | 073-24.856877W | | 073-24.874027W |
| Elevation: | 63.7 ft. | | 81.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 013 magnetic, 359 true | | 193 magnetic, 179 true |
| Declared distances: | TORA:5516 TODA:5516 ASDA:5116 LDA:5116 | | TORA:5516 TODA:5516 ASDA:5516 LDA:5516 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.09 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.10 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 4 DEG LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. pole, lighted, 775 ft. from runway, 210 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | 41 ft. bldg, lighted, 250 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 79 x 79 ft. / 24 x 24 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Operational restrictions: | LCTD ON TWY B AT THE INTXN OF TWY F. |
| Latitude: | 40-43.990300N | | |
| Longitude: | 073-24.942828W | | |
| Elevation: | 75.5 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 44 x 44 ft. / 13 x 13 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Operational restrictions: | LCTD ON TWY B NORTH OF TWY B6. |
| Latitude: | 40-43.483310N | | |
| Longitude: | 073-24.923963W | | |
| Elevation: | 66.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NEW YORK STATE DEPT TRANS 1220 WASHINGTON AVE ALBANY, NY 12232 Phone 518-457-2821 |
| Manager: | JOHN LAUTH 7150 REPUBLIC ARPT. STE. 216 E FARMINGDALE, NY 11735 Phone 631-752-7707 EXTENSION 6108. |
Additional Remarks
| A39-01/19 | PCR VALUE: 565/F/C/X/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 476/F/B/X/T |
| E60-32 | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS) 404 FT LENGTH BY 170 FT WIDTH LCTD AT DER 32. |
| E60-14 | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS) 384 FT LENGTH BY 170 FT WIDTH LCTD AT DER 14. |
| - | BIRDS INVOF ARPT. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT FOR FIXED WING & HEL. CTC AMGR 631-752-7707 EXT 6108. |
| - | LNDG FEE FOR ALL ACFT EXCP MIL & GOVT. |
| - | JET MAINT RUNUPS PMTD ONLY IN THE TWY A, D, F & G HLDG BAYS. |
| - | WOODED AREA S OF TWY A, E OF TWY G CLSD TO HELS. |
| - | NOTE: SEE LND & HOLD SHRT OPS SECTION. |
| - | ACFT PRKG FOR US CUST IS LCTD ON THE MAIN TRML RAMP. ALL INTL ARRS MUST CTC FBO FOR SVC WHEN CLRG CUST. TRML USE FEES APPLY. |
| - | ALL INTL ARRS MUST NOT ENTER THE MAIN TRML RAMP TIL FBO PSNL ARE PRESENT FOR MARSHALLING. CTC ARPT OPS ON 122.95 MHZ FOR INSTRUCTIONS. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC NEW YORK APCH ON 128.25, IF UNA CALL 516-683-2962. |
| - | (DSPLCD THR APCH RATIO, RWY 19) APCH SLP 25:1 TO DTHR. |
| - | (DSPLCD THR APCH RATIO, RWY 14) APCH SLP 46:1 TO DTHR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| PARCH FOUR (RNAV) | |
download (260KB) |
| PAWLN ONE (RNAV) | |
download (172KB) |
| PUCKY ONE (RNAV) | |
download (203KB) |
| SARDI ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (476KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 14 **CHANGED** | |
download (225KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 14 **CHANGED** | |
download (195KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (226KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 14 **CHANGED** | |
download (261KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (122KB) |
Departure Procedures |
| DEEZZ SIX (RNAV) **NEW** | |
download (176KB) |
| REPUBLIC ONE | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (245KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KISP - Long Island Mac Arthur Airport (15 nm E)
KJFK - John F Kennedy International Airport (17 nm W)
KLGA - LaGuardia Airport (21 nm W)
KHPN - Westchester County Airport (24 nm NW)
6N5 - East 34th Street Heliport (25 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rob Donner
Taken in 2020
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Republic Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunrise | | 05:57 | | 09:57 |
| Sunset | | 19:45 | | 23:45 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 00:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 00:51:52 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 20:51:52 |
|
| METAR |
| KFRG | 282353Z 15007KT 10SM CLR 12/02 A3008 RMK AO2 SLP188 T01170017 10172 20117 55004
|
KISP 15nm E | 282356Z 14007KT 10SM BKN130 BKN250 11/04 A3008 RMK AO2 SLP186 T01110039 10167 20111 55003
|
KJFK 17nm W | 282351Z 18005KT 10SM BKN085 BKN110 BKN250 11/06 A3009 RMK SLP189 T01110061 10161 20111 55002
|
|
| TAF |
KISP 15nm E | 281941Z 2820/2918 18009KT P6SM SCT150 BKN250 FM290100 VRB03KT P6SM SCT150 BKN250 FM291500 14006KT P6SM BKN120
|
KJFK 17nm W | 281941Z 2820/2924 17009KT P6SM BKN150 FM290000 19006KT P6SM BKN150 FM290300 VRB05KT P6SM BKN100 FM291400 16008KT P6SM BKN070 FM291800 14011KT P6SM OVC050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|