FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FTY |
| Lat/Long: | 33-46-48.4292N 084-31-14.5471W 33-46.807153N 084-31.242452W 33.7801192,-84.5207075 (estimated) |
| Elevation: | 841.1 ft. / 256.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 6 miles W of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30336 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1949 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.175 |
| WX ASOS: | PHONE 404-696-5660 |
| FULTON COUNTY GROUND: | 121.7 348.6 |
| FULTON COUNTY TOWER: | 118.45 257.8 |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| OPS: | 141.35 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX ASOS at ATL (10 nm SE): | PHONE 404-559-5166 |
| WX ASOS at PDK (12 nm NE): | 128.4 (770-457-1691) |
| WX AWOS-3PT at RYY (14 nm N): | PHONE 770-425-3406 |
- EMERG FREQ 121.5 NOT AVBL.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr127/37.6 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PECAT | | 002/28.8 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
| COWETA COUNTY | | 020/32.8 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
| CARROLLTON | | 071/33.1 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL SVC HILL AVN, C404-691-3330. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5797 x 100 ft. / 1767 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 105.0 | | Double wheel: | 121.0 | | Double tandem: | 198.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 33-46.721518N | | 33-46.892788N |
| Longitude: | 084-31.805498W | | 084-30.679403W |
| Elevation: | 799.9 ft. | | 814.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 085 magnetic, 080 true | | 265 magnetic, 260 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 1475 ft. from runway, 680 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 4 ft. trees, 276 ft. from runway, 509 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FULTON COUNTY COUNTY COURTHOUSE, 141 PRYOR ST. ATLANTA, GA 30303 Phone 404-699-4200 |
| Manager: | GARY HUDSON 3977 AVIATION CIRCLE ATLANTA, GA 30336 Phone 404-613-4205 |
Additional Remarks
| - | FLOCKS OF BIRDS ON AND INVOF ARPT DURING DALGT HRS. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA ALL QUADS; NO RUN UPS AUTH ON ANY RAMPS. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 08 | |
download (256KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 08 | |
download (177KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (191KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 08 | |
download (242KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (513KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGE - Dobbins ARB Airport (8 nm N)
KATL - Hartsfield/Jackson Atlanta International Airport (10 nm SE)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (12 nm NE)
KRYY - Cobb County International Airport-McCollum Field (14 nm N)
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by R. Winston Whitlock, Jr.
Photo taken 16-May-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:35 | | 00:35 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 01:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 22:21:31 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 18:21:31 |
|
| METAR |
| KFTY | 212153Z 00000KT 10SM FEW050 29/18 A2998 RMK AO2 SLP142 T02890183
|
KMGE 8nm N | 211555Z 22003KT 10SM FEW030 SCT120 BKN180 OVC250 27/20 A3006 RMK AO2A SLP168 T02700201 $
|
KATL 9nm S | 212152Z 20003KT 10SM SCT045TCU BKN080 BKN250 29/18 A2998 RMK AO2 SLP142 CB DSNT N-NE TCU NE-E W-NW MDT CU ALQDS T02940178 $
|
KPDK 13nm NE | 212153Z 24006KT 4SM -RA SCT041 BKN065 OVC110 24/19 A3000 RMK AO2 RAB38 SLP144 P0001 T02440194
|
KRYY 15nm N | 212150Z 00000KT 10SM SCT065 28/21 A3001 RMK AO2 SLP150 T02780211 $
|
|
| TAF |
| KFTY | 211741Z 2118/2218 22006KT P6SM VCSH BKN035 BKN080 TEMPO 2120/2124 4SM TSRA BR OVC025CB FM220100 VRB03KT P6SM VCSH SCT035 BKN120 PROB30 2209/2213 4SM -SHRA BKN008 FM221400 14006KT P6SM SCT035 FM221700 16008KT P6SM VCSH SCT015 BKN030
|
KMGE 8nm N | 211305Z 2113/2219 VRB05KT 9999 FEW030 SCT060 BKN120 BKN250 QNH3005INS BECMG 2117/2118 33010G15KT 9999 VCTS BKN030CB OVC090 QNH3002INS BECMG 2119/2120 VRB15G20KT 4800 -TSRA BR BKN025CB OVC070 QNH2995INS BECMG 2123/2124 VRB05KT 9999 VCTS SCT025CB BKN060 QNH2995INS BECMG 2206/2207 VRB05KT 9000 -RA BR OVC012 QNH2997INS BECMG 2212/2213 15010KT 9000 BR VCSH BKN020 OVC035 QNH2999INS BECMG 2216/2217 17010G15KT 9000 -SHRA BR VCTS BKN025CB BKN040 QNH2994INS TX32/2120Z TN19/2211Z
|
KATL 9nm S | 212009Z 2120/2224 24006KT P6SM VCSH BKN040 BKN080 BKN120 TEMPO 2120/2124 4SM TSRA BR OVC025CB FM220100 VRB03KT P6SM VCSH SCT035 BKN120 PROB30 2209/2213 4SM -SHRA BKN008 FM221400 14006KT P6SM SCT035 FM221700 16008KT P6SM VCSH SCT015 BKN030 TEMPO 2219/2223 4SM TSRA BR OVC010CB
|
KPDK 13nm NE | 211850Z 2119/2218 22006KT P6SM VCSH BKN040 BKN080 TEMPO 2119/2123 2SM TSRA BR OVC025CB FM220100 VRB03KT P6SM VCSH SCT035 BKN120 PROB30 2209/2213 4SM -SHRA BKN008 FM221400 14006KT P6SM SCT035 FM221700 16008KT P6SM VCSH SCT015 BKN030
|
KRYY 15nm N | 211854Z 2119/2218 24008KT P6SM VCSH BKN035 BKN080 TEMPO 2119/2123 VRB10G25KT 2SM TSRA BR OVC025CB FM220100 VRB03KT P6SM VCSH SCT035 BKN120 PROB30 2209/2213 4SM -SHRA BKN008 FM221400 14006KT P6SM SCT035 FM221700 16008KT P6SM VCSH SCT015 BKN030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|