FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RYY |
| Lat/Long: | 34-00-47.4000N 084-35-49.3000W 34-00.790000N 084-35.821667W 34.0131667,-84.5970278 (estimated) |
| Elevation: | 1040.4 ft. / 317.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2005) |
| From city: | 21 miles NW of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30144 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RYY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-0000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSF RWY 27; HIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR TSNT ACFT OVER 6000 LBS AND ALL TSNT ACFT BTWN 2100L-0600L. |
| Airline operations: | INDEX B AIRCRAFT RESCUE AND FIRE FIGHTING EQUIPMENT AVAILABLE UPON REQUEST. 24 HOUR PRIOR PERMISSION REQUIRED. CONTACT AIRPORT MANAGER 770-528-1615. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 125.9 |
| UNICOM: | 122.7 |
| ATIS: | 128.125 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 770-425-3406 |
| MC COLLUM GROUND: | 119.0 [0700-2300] |
| MC COLLUM TOWER: | 125.9 [0700-2300] |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.0 121.0 ;WHEN TWR CLSD |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX AWOS-3PT at VPC (14 nm NW): | 120.525 (770-607-7782) |
| WX ASOS at FTY (14 nm S): | PHONE 404-696-5660 |
| WX ASOS at PDK (17 nm SE): | 128.4 (770-457-1691) |
| WX AWOS-3 at PUJ (18 nm W): | 126.225 (770-445-3870) |
| WX AWOS-3PT at CNI (20 nm NE): | 119.825 (678-454-2065) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr108/27.5 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CARROLLTON | | 049/37.8 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6295 x 100 ft. / 1919 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-00.778198N | | 34-00.800712N |
| Longitude: | 084-36.444735W | | 084-35.198760W |
| Elevation: | 1040.4 ft. | | 998.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 089 true | | 273 magnetic, 269 true |
| Displaced threshold: | 1062 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6311 TODA:6311 ASDA:6311 LDA:5233 | | TORA:6311 TODA:6311 ASDA:5374 LDA:5374 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 26 ft. road, 1 ft. from runway, 381 ft. right of centerline ROAD 0-200 FROM RUNWAY END, 380' RIGHT AND 180' LEFT. | | 37 ft. trees, 722 ft. from runway, 314 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COBB COUNTY 100 CHEROKEE STREET MARIETTA, GA 30060 Phone 770-528-1615 |
| Manager: | STEVEN SPENCER 1723 MCCOLLUM PKWY BLDG 100 KENNESAW, GA 30144 Phone 770-528-8220 |
Additional Remarks
| - | BLASTING SR-SS MON-FRI 2000 FT AER 27. |
| - | TWY B CLSD FM TWY B5 TO B6 TO ACFT WITH WINGSPANS OF 79 FT OR GTR. |
| - | TURBINE/JET AIRCRAFT OPERATORS ARE REQUESTED TO USE NBAA NOISE ABATEMENT PROGRAM PROCEDURES OR COMPARABLE PROCEDURES OF AIRCRAFT MANUFACTURER. |
| - | INT'L OPS ARPT OF ENTRY - USER FEE AIRPORT |
| - | ARPT MOWING IN PROGRESS SPRING THRU AUTUMN. |
| - | COYOTES ON & INVOF ARPT. |
| - | RY 9 IS CALM WIND RY IN VFR CONDS. |
| - | NORTH APRON AT TWY A-1 CONNECTOR IS RESTRICTED TO GROUP 1 AFCT ONLY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 **CHANGED** | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| VOR/DME RWY 09 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGE - Dobbins ARB Airport (7 nm SE)
KVPC - Cartersville Airport (14 nm NW)
KFTY - Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field (14 nm S)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (17 nm SE)
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (18 nm W)
KCNI - Cherokee County Regional Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 01-Apr-2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Cobb County International Airport-McCollum Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunrise | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:40 | | 00:40 |
| Evening civil twilight | | 21:09 | | 01:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 14:48:40 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 10:48:40 |
|
| METAR |
| KRYY | 271350Z 24007KT 10SM BKN009 24/22 A3011 RMK AO2 SLP186 T02390222 $
|
KMGE 7nm SE | 271424Z 20005KT 7SM BKN007 BKN025 BKN080 25/23 A3008 RMK AO2A BKN007 V SCT $
|
KFTY 14nm S | 271416Z 00000KT 10SM BKN010 24/22 A3009 RMK AO2 CIG 008V012 T02440222
|
KVPC 14nm NW | 271435Z AUTO 00000KT 10SM FEW012 SCT019 BKN047 25/23 A3010 RMK AO2
|
KPDK 17nm SE | 271353Z 18005KT 8SM BKN005 BKN024 BKN039 23/22 A3010 RMK AO2 RAE1257 SLP180 P0000 T02330217
|
KPUJ 18nm W | 271435Z AUTO VRB04KT 10SM BKN007 OVC012 24/23 A3010 RMK AO2
|
KCNI 20nm NE | 271435Z AUTO 19003KT 10SM SCT008 BKN031 OVC044 24/22 A3012 RMK AO2 T02360221
|
|
| TAF |
| KRYY | 271122Z 2712/2812 00000KT 6SM BR BKN004 BKN006 FM271500 21005KT P6SM SCT007 BKN015 FM271800 23006KT P6SM SCT025 BKN150 PROB30 2719/2724 4SM TSRA BKN020CB FM280100 00000KT P6SM SCT050 BKN250 FM280800 00000KT 5SM BR SCT004 BKN025
|
KMGE 7nm SE | 271315Z 2713/2819 12005KT 8000 BR FEW003 BKN020 QNH3009INS BECMG 2713/2714 14006KT 9000 BR BKN005 OVC015 QNH3008INS BECMG 2714/2715 16006KT 9000 BR BKN008 OVC020 QNH3008INS BECMG 2715/2716 18009KT 9999 NSW BKN012 BKN030 QNH3007INS BECMG 2716/2717 19009KT 9999 BKN020 BKN040 QNH3005INS BECMG 2718/2719 20010G15KT 9999 VCTS SCT025CB BKN050 QNH3002INS TEMPO 2719/2721 VRB12G20KT 6000 -TSRA BKN025CB OVC040 BECMG 2721/2722 VRB12G20KT 6000 -TSRA BKN025CB OVC040 QNH2999INS BECMG 2802/2803 VRB05KT 9999 NSW
|
KFTY 14nm S | 271248Z 2713/2812 00000KT 6SM BR SCT020 BKN040 TEMPO 2713/2715 BKN005 FM271500 21005KT P6SM SCT007 BKN015 FM271800 23006KT P6SM SCT035 BKN150 PROB30 2719/2724 4SM TSRA BKN020CB FM280100 00000KT P6SM SCT050 BKN250 FM280800 00000KT 5SM BR SCT004 BKN025
|
KPDK 17nm SE | 271248Z 2713/2812 00000KT 6SM BR SCT020 BKN040 TEMPO 2713/2715 BKN005 FM271500 21005KT P6SM SCT007 BKN015 FM271800 23006KT P6SM SCT035 BKN150 PROB30 2719/2724 4SM TSRA BKN020CB FM280100 00000KT P6SM SCT050 BKN250 FM280800 00000KT 5SM BR SCT004 BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|