FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GPC |
| Lat/Long: | 39-38-00.7000N 086-48-49.7000W 39-38.011667N 086-48.828333W 39.6335278,-86.8138056 (estimated) |
| Elevation: | 842 ft. / 256.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2005) |
| From city: | 3 miles SE of GREENCASTLE, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46135 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 18/36 - CTAF; PAPI RWY 18 & 36 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.125 (765-653-1789) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 119.05 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 119.05 |
| WX AWOS-3PT at 2R2 (17 nm NE): | 118.025 (317-718-4872) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TTHr065/21.9 | | TERRE HAUTE VORTAC | | 115.30 | | 02E |
| VHPr241/23.3 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| OOMr344/30.8 | | HOOSIER VORTAC | | 110.20 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CRAWFORDSVILLE | | 171/21.4 | | 388 | | 04W | | CFJ | -.-. ..-. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5002 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-38.424265N | | 39-37.600495N |
| Longitude: | 086-48.818723W | | 086-48.839270W |
| Elevation: | 842.0 ft. | | 814.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 181 true | | 004 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. crops, 420 ft. from runway, 22:1 slope to clear APCH RATIO 42:1 TO THR. | | 13 ft. road, 610 ft. from runway, 280 ft. left of centerline, 31:1 slope to clear APCH RATIO 46:1 TO THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PUTNAM CO AIRPORT AUTHORITY 1595 BALLARD LANE GREENCASTLE, IN 46135 Phone 765-653-1763 |
| Manager: | P. DOUGLAS MILLER 1595 BALLARD LANE, PO BOX 318 GREENCASTLE, IN 46135 Phone 765-721-1289 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (226KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (220KB) |
| VOR-A | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (247KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0I2 - Brazil Clay County Airport/Charles B Hall Field (16 nm SW)
2R2 - Hendricks County Airport-Gordon Graham Field (17 nm NE)
KCFJ - Crawfordsville Regional Airport (21 nm N)
KIND - Indianapolis International Airport (24 nm E)
KHUF - Terre Haute Regional Airport (25 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Butler, Fairman & Seufert
Photo taken 22-Aug-2014
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Putnam County Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:57 | | 00:57 |
| Evening civil twilight | | 21:28 | | 01:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 02:59:17 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 22:59:17 |
|
| METAR |
| KGPC | 200215Z AUTO 30006KT 10SM BKN050 22/19 A3008 RMK AO2 LTG DSNT SE AND SW T02250193
|
|
| TAF |
KIND 25nm E | 192149Z 1922/2024 20006KT P6SM VCSH BKN045 BKN090 TEMPO 1922/1923 27020G45KT 5SM -SHRA BKN010 OVC030 FM200100 28007KT P6SM VCSH BKN040 FM200700 34009KT P6SM OVC015 FM201300 01011KT P6SM SCT015 BKN035
|
KHUF 26nm SW | 192139Z 1922/2018 26009KT P6SM VCSH FEW035 BKN100 FM200100 28009KT P6SM VCSH BKN050 FM200500 35008KT P6SM OVC015 FM201200 01009KT P6SM SCT015 OVC035
|
KBMG 30nm S | 192035Z 1921/2018 22011G18KT P6SM VCTS BKN040CB BKN100 TEMPO 1921/1923 28020G40KT 2SM TSRA BKN010CB OVC030 FM200100 28006KT P6SM VCTS BKN040CB FM200700 36005KT P6SM VCSH OVC015 FM201300 01008KT P6SM VCSH SCT015 OVC035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|