FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 2R2 |
| Lat/Long: | 39-44-48.4000N 086-28-30.6000W 39-44.806667N 086-28.510000W 39.7467778,-86.4751667 (estimated) |
| Elevation: | 897.8 ft. / 273.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1965) |
| From city: | 13 miles W of INDIANAPOLIS, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46122 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/2001 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1530 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET TO LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 118.025 (317-718-4872) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 121.1 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 119.05 |
| WX ASOS at IND (9 nm E): | PHONE 317-220-6243 |
| WX ASOS at EYE (10 nm NE): | 121.575 (317-329-1754) |
| WX AWOS-3 at 8A4 (15 nm E): | 135.525 (317-955-3160) |
| WX AWOS-3PT at GPC (17 nm SW): | 118.125 (765-653-1789) |
| WX AWOS-3P at HFY (19 nm E): | 118.525 (317-882-5862) |
| WX AWOS-3PT at TYQ (20 nm NE): | 120.725 (317-769-3154) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VHPr230/6.4 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| SHBr282/30.8 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| OOMr012/36.7 | | HOOSIER VORTAC | | 110.20 | | 02W |
| TTHr065/39.0 | | TERRE HAUTE VORTAC | | 115.30 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CRAWFORDSVILLE | | 129/24.7 | | 388 | | 04W | | CFJ | -.-. ..-. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4400 x 100 ft. / 1341 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-45.169695N | | 39-44.445243N |
| Longitude: | 086-28.506875W | | 086-28.513573W |
| Elevation: | 897.8 ft. | | 864.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 183 magnetic, 180 true | | 003 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 25 ft. pline, lighted, 726 ft. from runway, 230 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | INDIANAPOLIS AIRPORT AUTHORITY 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
| Manager: | KEITH BERLEN 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
Additional Remarks
| - | MODEL ACFT ACT BLW 1 NM W OF RWY 18 THR BLW 400 FT. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
| - | ACFT TKOF/LDG FM RWY 18 DURG CALM WIND/XWIND CONDS; DURG ANY QUESTIONABLE PD RWY 18 SHALL BE PREFERRED RWY - CALL AMGR 317-487-9594. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (198KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (459KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIND - Indianapolis International Airport (9 nm E)
KEYE - Eagle Creek Airpark (10 nm NE)
KGPC - Putnam County Regional Airport (17 nm SW)
KHFY - Indy South Greenwood Airport (19 nm E)
KTYQ - Indianapolis Executive Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sara Gradwohl
Photo taken 12-Aug-2013
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hendricks County Airport-Gordon Graham Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunrise | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:27 | | 01:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 08:19:33 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 04:19:33 |
|
| METAR |
KIND 9nm E | 190754Z 16007KT 10SM BKN100 OVC130 19/18 A3003 RMK AO2 SLP166 T01890178
|
KEYE 10nm NE | 190753Z AUTO 17005KT 10SM OVC100 19/18 A3003 RMK AO2 SLP165 T01890178
|
KGPC 17nm SW | 190755Z AUTO 17006KT 10SM SCT110 18/ A3004 RMK AO2 P0001 T0178////
|
KHFY 19nm E | 190755Z AUTO 16005KT 10SM BKN095 OVC120 18/17 A3006 RMK AO2 T01760166
|
KTYQ 20nm NE | 190755Z AUTO 17008KT 10SM BKN085 BKN120 19/18 A3003 RMK AO2 T01900175
|
|
| TAF |
KIND 9nm E | 190523Z 1906/2012 VRB05KT P6SM SCT010 BKN080 FM191400 21017G27KT P6SM BKN035 FM192100 23013G23KT P6SM VCSH BKN050 PROB30 1921/2001 -TSRA OVC030CB FM200100 28009KT P6SM VCSH BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|