FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EYE |
| Lat/Long: | 39-49-50.5820N 086-17-39.7880W 39-49.843033N 086-17.663133W 39.8307172,-86.2943856 (estimated) |
| Elevation: | 822.9 ft. / 250.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 7 miles W of INDIANAPOLIS, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46254 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1966 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EYE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RY 03/21 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT MALS RY 21 & REIL RY 03 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 121.575 (317-329-1754) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 119.05 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 119.05 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| CLANG RNAV STAR: | 128.175 |
| RACYR STAR: | 128.175 |
| WX ASOS at IND (7 nm S): | PHONE 317-220-6243 |
| WX AWOS-3 at 8A4 (8 nm SE): | 135.525 (317-955-3160) |
| WX AWOS-3PT at 2R2 (10 nm SW): | 118.025 (317-718-4872) |
| WX AWOS-3PT at TYQ (12 nm N): | 120.725 (317-769-3154) |
| WX AWOS-3PT at UMP (13 nm NE): | 119.375 (317-842-3911) |
| WX AWOS-3P at HFY (15 nm SE): | 118.525 (317-882-5862) |
| WX AWOS-3PT at MQJ (18 nm E): | 124.175 (317-335-3037) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VHPr073/3.5 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| SHBr298/24.7 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CRAWFORDSVILLE | | 111/30.0 | | 388 | | 04W | | CFJ | -.-. ..-. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL HAS 24 HR SELF SERVICE |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 4200 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 39-49.530905N | | 39-50.155147N |
| Longitude: | 086-17.856518W | | 086-17.469713W |
| Elevation: | 817.5 ft. | | 822.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 026 true | | 211 magnetic, 206 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 830 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear RWY 03 APCH RATIO 20:1 TO THLD | | 13 ft. road, 608 ft. from runway, 31:1 slope to clear CLOSEST INTCP POINT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | INDIANAPOLIS ARPT AUTH 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
| Manager: | KEITH BERLEN 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
Additional Remarks
| - | OUTSIDE PHONES AVBL. |
| - | ACFT TKOF/LNDG FM RY 03 DURING CALM WIND/CROSSWIND CONDS; DURING ANY QUESTIONABLE PERIOD RY 03 SHALL BE PREFERRED RY - CALL AMGR 317-487-9594. |
| - | ACFT DEPARTING RY 3 MUST MAINTAIN RY HEADING UNTIL 1500 FT MSL BFR TURNING ON CRS. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CLANG ONE (RNAV) **NEW** | |
download (139KB) |
| RACYR SIX | |
download (204KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (236KB) |
| LOC RWY 21 | |
download (265KB) |
| VOR-A | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (23KB) |
Departure Procedures |
| DAWNN ONE | |
2 pages:
[1] [2] (271KB) |
| HOOSIER FIVE | |
download (207KB) |
| MAREO ONE (RNAV) **NEW** | |
download (142KB) |
| MEARZ SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| ROCKY ONE | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (238KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIND - Indianapolis International Airport (7 nm S)
2R2 - Hendricks County Airport-Gordon Graham Field (10 nm SW)
KTYQ - Indianapolis Executive Airport (12 nm N)
KUMP - Indianapolis Metro Airport (13 nm NE)
KHFY - Indy South Greenwood Airport (15 nm SE)
KMQJ - Indianapolis Regional Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sara Gradwohl
Photo taken 12-Aug-2013
from a Cessna 172SP looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Eagle Creek Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunrise | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunset | | 21:01 | | 01:01 |
| Evening civil twilight | | 21:33 | | 01:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 22:39:06 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 18:39:06 |
|
| METAR |
| KEYE | 262153Z AUTO 08004KT 10SM BKN033 24/17 A2998 RMK AO2 SLP149 T02440172
|
KIND 7nm S | 262212Z 15007KT 10SM SCT027 BKN050 OVC160 24/19 A2999 RMK AO2 T02390194
|
KTYQ 12nm N | 262215Z AUTO 05005KT 10SM CLR 24/15 A3000 RMK AO2 T02360152
|
KUMP 13nm NE | 262215Z AUTO 09005KT 10SM BKN032 24/19 A2999 RMK AO2 T02420188
|
KHFY 15nm SE | 262215Z AUTO 12005KT 7SM SCT070 SCT080 SCT110 23/18 A3000 RMK AO2 T02250181
|
KMQJ 18nm E | 262215Z AUTO 16005KT 10SM FEW024 SCT029 BKN040 24/22 A2999 RMK AO2 FEW V SCT T02430216
|
|
| TAF |
KIND 7nm S | 262039Z 2621/2724 10007KT P6SM SCT050 BKN100 PROB30 2700/2706 5SM -SHRA BKN035 FM270600 06005KT P6SM -SHRA BKN025 OVC070 PROB30 2708/2714 2SM -TSRA BKN010CB FM271400 07008KT P6SM BKN025 PROB30 2716/2720 4SM -TSRA BKN025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|