FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | IMS |
| Lat/Long: | 38-45-35.7000N 085-27-52.9000W 38-45.595000N 085-27.881667W 38.7599167,-85.4646944 (estimated) |
| Elevation: | 819.1 ft. / 249.7 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1995) |
| From city: | 4 miles W of MADISON, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 47250 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAR-OCT 0800-1800, NOV-FEB 0800-1700 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS & NEW YEARS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSF RWY 03; REIL RWY 21; PAPI RWY 03 & 21; HIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 119.175 (812-866-1798) |
| LOUISVILLE APPROACH: | 132.075 |
| LOUISVILLE DEPARTURE: | 132.075 |
| WX AWOS-3 at OVO (18 nm N): | 120.625 (812-346-5041) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IIUr007/39.7 | | LOUISVILLE VORTAC | | 114.80 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SERVE AVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 23 /F/C/X/T | | Single wheel: | 61.0 | | Double wheel: | 82.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 38-45.244050N | | 38-45.944447N |
| Longitude: | 085-28.158653W | | 085-27.604917W |
| Elevation: | 807.2 ft. | | 819.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 035 magnetic, 032 true | | 215 magnetic, 212 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, lighted, 1850 ft. from runway, 435 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | 10 ft. crops, 201 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MADISON BOAC 101 W. MAIN ST. MADISON, IN 47250 Phone 812-273-1914 |
| Manager: | BRENT SPRY 3919 W. IMS LANE MADISON, IN 47250 Phone 812-273-1914 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC LOUISVILLE APCH AT 502-375-7499 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 03 | |
download (192KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 03 | |
download (185KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (493KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOVO - North Vernon Airport (18 nm N)
KSER - Freeman Municipal Airport (23 nm NW)
KJVY - Clark Regional Airport (27 nm SW)
KLOU - Bowman Field Airport (33 nm S)
I34 - Greensburg Municipal Airport (34 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Brent Spry
Photo taken 29-Oct-2018
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Madison Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunrise | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:27 | | 01:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 09:50:13 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 05:50:13 |
|
| METAR |
| KIMS | 270935Z AUTO 00000KT 10SM SCT006 BKN013 OVC036 20/20 A2999 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSDF 37nm S | 270541Z 2706/2812 18005KT P6SM OVC015 FM271500 23007KT P6SM OVC015 FM271800 25008KT P6SM SCT050 PROB30 2720/2724 4SM -SHRA BKN025 FM280000 28004KT P6SM BKN100
|
KCVG 41nm NE | 270535Z 2706/2812 12004KT P6SM OVC005 TEMPO 2709/2712 4SM -SHRA BR FM271200 21004KT P6SM OVC006 FM271400 24006KT P6SM BKN012 FM271700 25007KT P6SM BKN025 PROB30 2718/2723 4SM -TSRA BKN025CB FM272300 36006KT P6SM FEW035 SCT150 FM280500 04004KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|