FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LHM |
| Lat/Long: | 38-54-33.0000N 121-21-04.8000W 38-54.550000N 121-21.080000W 38.9091667,-121.3513333 (estimated) |
| Elevation: | 121.4 ft. / 37.0 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 3 miles W of LINCOLN, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 95648 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RIU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0630 - 1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 15; MIRL RWY 15/33, HELI PERIMETER LGTS - CTAF. PAPI RWYS 15 & 33 TURNED ON DURING DALGT HRS, AFTER DARK ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 124.25 (916-645-0698) |
| NORCAL APPROACH: | 125.4 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| NORCAL DEPARTURE: | 125.4 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| WX AWOS-3 at AUN (13 nm E): | 119.375 (530-888-8934) |
| WX AWOS-3 at MCC (15 nm S): | 125.975 (916-641-1272) |
| WX ASOS at MYV (15 nm NW): | 118.475 (530-742-0695) |
| WX ASOS at SMF (17 nm SW): | PHONE 916-649-3996 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MCCr353/14.7 | | MC CLELLAN VOR/DME | | 109.20 | | 17E |
| MYVr122/15.4 | | MARYSVILLE VOR/DME | | 110.80 | | 16E |
| SACr002/29.5 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| HNWr274/30.2 | | HANGTOWN VOR/DME | | 115.50 | | 17E |
| ILAr089/33.0 | | WILLIAMS VORTAC | | 114.40 | | 18E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR JET A AND 100LL FUEL TRUCK CTC (916) 257-4854, 0600-1700. SELF SVC FUEL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-55.027855N | | 38-54.071655N |
| Longitude: | 121-21.240792W | | 121-20.919870W |
| Elevation: | 119.8 ft. | | 119.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 151 magnetic, 165 true | | 331 magnetic, 345 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 25 ft. tree, 1000 ft. from runway, 32:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 1600 ft. from runway, 35:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 38-54.208117N | | |
| Longitude: | 121-20.726117W | | |
| Elevation: | 118.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LINCOLN 600 6TH STREET LINCOLN, CA 95648 Phone (916) 434-2450 |
| Manager: | RICHARD SPINALE 600 SIXTH STREET LINCOLN, CA 95648 Phone 916-645-3443 EMAIL: RSPINALE@LINCOLNCA.GOV. |
Additional Remarks
| A30A-15 | RY 15 CALM WND RY. |
| - | FOR CD CTC NORCAL APCH AT 916-361-6874. |
| - | PWRD PRCHT ACT SW QUAD OF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (133KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (346KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAUN - Auburn Municipal Airport (13 nm E)
KBAB - Beale Air Force Base (14 nm N)
KMCC - Mc Clellan Airfield (15 nm S)
KMYV - Yuba County Airport (15 nm NW)
KSMF - Sacramento International Airport (17 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rockne Green
Photo taken 29-Sep-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Lincoln Regional Airport/Karl Harder Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:23 | | 12:23 |
| Sunrise | | 05:53 | | 12:53 |
| Sunset | | 20:11 | | 03:11 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 03:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 01:45:11 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 18:45:11 |
|
| METAR |
| KLHM | 170135Z AUTO 32007KT 10SM CLR 25/03 A2984 RMK AO1
|
KAUN 13nm E | 170135Z AUTO 29007G13KT 10SM CLR 22/04 A2989 RMK A01
|
KBAB 14nm N | 170055Z AUTO 32015KT 10SM CLR 27/01 A2983 RMK AO2 SLP104 T02680005 $
|
KMCC 15nm S | 170135Z AUTO 33010KT 10SM CLR 26/02 A2985 RMK AO2
|
KMYV 15nm NW | 170053Z AUTO 33017G24KT 10SM CLR 27/01 A2985 RMK AO2 SLP111 T02670011
|
KSMF 17nm SW | 170053Z 34010KT 10SM SCT250 27/02 A2985 RMK AO2 SLP107 T02720017
|
|
| TAF |
KMCC 15nm S | 161739Z 1618/1718 32012G20KT P6SM SCT250 FM161900 33014G24KT P6SM SCT250 FM170200 30010KT P6SM BKN250 FM170900 29012G20KT P6SM FEW250 FM171600 32025G30KT P6SM SCT250
|
KSMF 17nm SW | 161739Z 1618/1718 33012G20KT P6SM SCT250 FM161900 32016G25KT P6SM SCT250 FM170200 30011KT P6SM BKN250 FM170900 32015G25KT P6SM FEW250 FM171600 33025G30KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|