FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LHQ |
| Lat/Long: | 39-45-20.2990N 082-39-25.5470W 39-45.338317N 082-39.425783W 39.7556386,-82.6570964 (estimated) |
| Elevation: | 868.4 ft. / 264.7 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1990) |
| From city: | 3 miles NW of LANCASTER, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43130 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LHQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS, & NEW YEARS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. PAPI RWY 10 & 28 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 118.375 (740-681-1097) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.0 132.3 ;100-279 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.0 132.3 ;100-279 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.65 |
| CLASS C/S: | 132.3 ;100-279 |
| IC: | 134.0 |
| WX AWOS-3 at LCK (13 nm W): | PHONE 614-492-2441 |
| WX ASOS at CMH (18 nm NW): | 124.6 (614-333-9354) |
| WX ASOS at VTA (18 nm NE): | 121.125 (740-522-1066) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| XUBr052/(20.2) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| APEr194/23.9 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICKL | | 139/11.2 | | 376 | | 07W | | LC | .-.. -.-. |
| COURT HOUSE | | 081/35.2 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
| UNIVERSITY | | 327/38.7 | | 250 | | 06W | | UGS | ..- --. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 25.5 | | Double wheel: | 38.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 39-45.367325N | | 39-45.309275N |
| Longitude: | 082-39.958283W | | 082-38.893282W |
| Elevation: | 857.3 ft. | | 868.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 100 magnetic, 094 true | | 280 magnetic, 274 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 590 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear +5 FT BERM, 160 FT DIST, 110 FT R. | | 5 ft. gnd, 266 ft. from runway, 182 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FAIRFIELD CO COMMISSIONERS 210 E MAIN ST RM 301 LANCASTER, OH 43130-3854 Phone 740-654-7001 |
| Manager: | PAT ROONEY 3430 OLD COLUMBUS RD NW CARROLL, OH 43112-9674 Phone 740-654-7001 OR 740-475-8188. |
Additional Remarks
| A30A-28 | CALM WIND RWY. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | EXTSV FLT TRNG. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (262KB) |
| VOR-A | |
download (188KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (167KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLCK - Rickenbacker International Airport (13 nm W)
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (18 nm NW)
KVTA - Licking County Regional Airport (18 nm NE)
KCYO - Pickaway County Memorial Airport (21 nm SW)
I86 - Ed Newlon Field Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 15-Dec-2017
from 4,500' MSL looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fairfield County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 21:15 | | 01:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 11:30:31 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 07:30:31 |
|
| METAR |
| KLHQ | 231034Z AUTO 16008KT 10SM SCT015 BKN040 OVC090 17/16 A2997 RMK AO2 RAB0956E07 P0000 T01720156 TSNO
|
KLCK 13nm W | 231055Z AUTO 16010KT 10SM BKN029 BKN036 OVC085 18/16 A2995 RMK AO2 T01800163
|
KVTA 18nm NE | 231115Z AUTO 16008G17KT 10SM SCT013 BKN032 OVC090 17/15 A2996 RMK AO2 T01670150
|
KCMH 18nm NW | 231051Z 16009KT 10SM BKN017 OVC027 18/16 A2993 RMK AO2 RAE17 SLP134 P0000 T01780161
|
|
| TAF |
KLCK 13nm W | 230549Z 2306/2406 12009KT P6SM -SHRA BKN007 OVC015 FM230900 15012KT P6SM BKN010 OVC020 FM231100 16012G20KT P6SM BKN007 OVC015 PROB30 2313/2317 3SM -SHRA BR FM231700 23012G20KT P6SM BKN008 OVC020 FM232000 24012G20KT P6SM BKN015 OVC025 FM240000 23006KT P6SM OVC022
|
KCMH 18nm NW | 230549Z 2306/2406 12009KT P6SM -SHRA BKN009 OVC015 FM230900 15012KT P6SM BKN010 OVC020 FM231100 16012G20KT P6SM BKN007 OVC015 PROB30 2313/2317 3SM -SHRA BR FM231700 22012G20KT P6SM BKN008 OVC020 FM232000 23012G20KT P6SM BKN015 OVC025 FM240000 23007KT P6SM OVC022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|