FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MMK |
| Lat/Long: | 41-30-31.3730N 072-49-46.1220W 41-30.522883N 072-49.768700W 41.5087147,-72.8294783 (estimated) |
| Elevation: | 103 ft. / 31.4 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of MERIDEN, CT |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 06492 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MMK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 134.925 (203-639-9405) |
| BRADLEY APPROACH: | 127.8 |
| BRADLEY DEPARTURE: | 127.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.65 |
| WX AWOS-3PT at 4B8 (11 nm N): | 119.175 (860-351-5362) |
| WX AWOS-AV at CT71 (12 nm N): | 129.825 |
| WX AWOS-3PT at OXC (14 nm W): | 132.975 (203-262-1190) |
| WX ASOS at HVN (15 nm S): | PHONE 203-466-6205 |
| WX ASOS at HFD (16 nm NE): | PHONE 860-952-9954 |
| WX AWOS-3 at SNC (16 nm SE): | 118.325 (860-526-1551) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MADr345/13.2 | | MADISON VOR/DME | | 110.40 | | 13W |
| HFDr251/14.9 | | HARTFORD VOR/DME | | 114.90 | | 13W |
| BDRr044/24.8 | | BRIDGEPORT VOR/DME | | 108.80 | | 12W |
| CCCr011/34.8 | | CALVERTON VOR/DME | | 114.55 | | 13W |
| CMKr080/36.5 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| GONr301/36.6 | | GROTON VOR/DME | | 110.85 | | 14W |
| ORWr280/37.4 | | NORWICH VOR/DME | | 110.00 | | 14W |
| PWLr126/38.0 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| BAFr201/39.5 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3100 x 75 ft. / 945 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-30.765183N | | 41-30.280600N |
| Longitude: | 072-49.875433W | | 072-49.661983W |
| Elevation: | 103.0 ft. | | 98.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 176 magnetic, 162 true | | 356 magnetic, 342 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. tree, 700 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear 5 FT BRUSH, 0 FT DSTC, 161 FT R, 8 FT BR, 190 FT DSTC. | | 75 ft. tree, marked and lighted, 975 ft. from runway, 305 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MERIDEN CITY MANAGER, CITY HALL, 142 E MAIN ST MERIDEN, CT 06450 Phone (203) 630-4115 |
| Manager: | CONSTANCE CASTILLO 213 EVANSVILLE AVENUE MERIDEN, CT 06451 Phone 203-630-2878 |
Additional Remarks
| - | RWY 36 NO TGLS. |
| - | CRANES 150 FT AGL, 0.25 MI NW AER 18, LGTD. OPER INTMT DALGT HRS. |
| - | PPR FOR JET ACFT. |
| - | CALM WIND RWY 18. |
| - | STD LEFT TFC, BOTH RWYS. |
| - | FOR CD CTC BRADLEY APCH AT 860-386-3597. |
| - | CTN DEER, COYOTES & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (190KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (247KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (81KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4B8 - Robertson Field Airport (11 nm N)
KOXC - Waterbury-Oxford Airport (14 nm W)
KHVN - Tweed/New Haven Airport (15 nm S)
KHFD - Hartford-Brainard Airport (16 nm NE)
KSNC - Chester Airport (16 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Stephen Taylor Photo
Photo taken 19-Aug-2012
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Meriden Markham Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:53 | | 08:53 |
| Sunrise | | 05:25 | | 09:25 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 08:47:14 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 04:47:14 |
|
| METAR |
| KMMK | 240753Z AUTO 00000KT 10SM BKN034 OVC041 09/07 A3045 RMK AO2 SLP310 T00940072
|
KOXC 13nm W | 240840Z AUTO 09007KT 7SM -RA BKN008 BKN021 OVC025 08/07 A3042 RMK AO2 P0003 $
|
KHVN 15nm S | 240805Z AUTO 06005KT 4SM -RA BR OVC029 09/08 A3043 RMK AO2 P0001 T00940083 $
|
KHFD 16nm NE | 240753Z AUTO 06004KT 10SM OVC040 10/07 A3046 RMK AO2 SLP313 T01000072
|
KSNC 16nm SE | 240835Z AUTO 06009KT 040V110 4SM BR FEW017 FEW023 OVC032 09/09 A3043 RMK AO2
|
|
| TAF |
KBDR 25nm SW | 240539Z 2406/2506 08020G28KT 6SM -RA BR SCT007 BKN015 FM240900 08020G28KT 3SM RA BR OVC007 FM241200 08020G28KT 2SM RA BR OVC007 FM241800 08015G22KT 1SM -RA BR OVC005 FM242300 06010KT 1SM -RA BR OVC005
|
KBDL 26nm N | 240520Z 2406/2512 11006KT 6SM -RA OVC025 FM240800 10006KT 4SM RA BR OVC015 FM241300 07007KT 3SM RA BR OVC008 FM242300 03005KT 6SM BR VCSH OVC005
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|