FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RCX |
| Lat/Long: | 45-29-47.7083N 091-00-00.6748W 45-29.795138N 091-00.011247W 45.4965856,-91.0001874 (estimated) |
| Elevation: | 1239.6 ft. / 377.8 m (surveyed) |
| Variation: | 00E (1995) |
| From city: | 4 miles NE of LADYSMITH, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54563 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RCX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 14/32 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 14 & 32; PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.125 (715-609-1301) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY GREEN BAY RADIO ON FREQ 122.3 (RICE LAKE RCO).
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQ 133.65/281.5 (RHINELANDER RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 45-30.080182N | | 45-29.572157N |
| Longitude: | 091-00.316148W | | 090-59.720818W |
| Elevation: | 1236.3 ft. | | 1226.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 140 | | 320 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 83 ft. trees, 1620 ft. from runway, 270 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear |
Runway 1/19
| Dimensions: | 3199 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 45-29.495093N | | 45-30.017565N |
| Longitude: | 091-00.047152W | | 090-59.957237W |
| Elevation: | 1223.4 ft. | | 1239.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 007 | | 187 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 100 ft. trees, 2030 ft. from runway, 305 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | RUSK COUNTY 311 MINER AVE E LADYSMITH, WI 54848 Phone 715-415-5529 |
| Manager: | BRETT EWER 311 MINER AVE E LADYSMITH, WI 54848 Phone 715-532-2137 |
Additional Remarks
| - | OCNL DEER INVOF ARPT |
| - | SELF SERVICE FUEL AVBL 24 HR WITH CREDIT CARD. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (162KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPBH - Price County Airport (28 nm NE)
Y23 - Chetek Municipal/Southworth Airport (29 nm SW)
KRPD - Rice Lake Regional Airport - Carl's Field (33 nm W)
KPKF - Park Falls Municipal Airport (37 nm NE)
KHYR - Sawyer County Airport (37 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Rusk County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:29 | | 10:29 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 20:03 | | 01:03 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 01:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 00:31:26 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 19:31:26 |
|
| METAR |
| KRCX | 270015Z AUTO 12006KT 10SM OVC110 17/09 A2998 RMK AO2 T01670086
|
|
| TAF |
KHYR 36nm NW | 261723Z 2618/2718 05005KT P6SM SCT011 BKN060 FM262000 04005KT P6SM BKN060 FM270700 11009G18KT P6SM -RA OVC050 FM270900 11010G20KT 6SM -RA OVC035 WS020/15040KT FM271200 11010G21KT 6SM -SHRA OVC020 WS020/16040KT FM271400 13010G22KT 5SM -SHRA BR OVC009
|
KEAU 43nm SW | 261720Z 2618/2718 09006KT P6SM SCT070 BKN100 FM270200 11009KT P6SM BKN100 FM270800 12012G21KT P6SM -RA SCT025 BKN035 FM271100 12012G22KT 6SM -RA OVC020 FM271300 12012G22KT 4SM -RA BR OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|