FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RMG |
| Lat/Long: | 34-21-05.8950N 085-09-30.8680W 34-21.098250N 085-09.514467W 34.3516375,-85.1585744 (estimated) |
| Elevation: | 644 ft. / 196.3 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1985) |
| From city: | 6 miles N of ROME, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30165 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RMG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-2000, ALL SAT-SUN 0900-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 01; REIL RWY 07 & 25, 19; PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 07/25; HIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 119.925 (706-204-9617) |
| WX AWOS-3PT at CZL (13 nm NE): | 119.975 (706-578-1205) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 124.5/270.325 (GADSDEN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr349/11.5 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 7010 x 150 ft. / 2137 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 52.0 | | Double wheel: | 57.0 | | Double tandem: | 114.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 34-20.565878N | | 34-21.717262N |
| Longitude: | 085-09.567165W | | 085-09.447008W |
| Elevation: | 632.4 ft. | | 622.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 007 magnetic, 005 true | | 187 magnetic, 185 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 106 ft. trees, 2867 ft. from runway, 666 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 136 ft. trees, 4562 ft. from runway, 340 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear |
Runway 7/25
| Dimensions: | 4498 x 100 ft. / 1371 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 16.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 34-20.903527N | | 34-21.157868N |
| Longitude: | 085-09.945847W | | 085-09.106088W |
| Elevation: | 644.0 ft. | | 625.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 072 magnetic, 070 true | | 252 magnetic, 250 true |
| Displaced threshold: | 115 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4495 TODA:4495 ASDA:4495 LDA:4380 | | TORA:4495 TODA:4495 ASDA:4495 LDA:4495 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 260 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear RWY 07 - APCH RATIO 13:1 AT DSPLCD THLD; 67 FT TREES 1071 FT FM DSPLCD THLD 350 FT L. | | 51 ft. tree, 975 ft. from runway, 361 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FLOYD COUNTY PO BOX 946 ROME, GA 30161 Phone 706-295-7835 |
| Manager: | JOHN CARROLL 304 RUSSELL FIELD RD NE ROME, GA 30161 Phone 706-295-7835 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | DEER ON INVOF ARPT. |
| - | MIL AIR CARGO DROP (C130 ACFT) IN PROGRESS 1830-2030 TUE AND THU AT NE END OF RWY 07/25. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU ATL CLEARANCE DELIVERY. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0900z to 11 June 2026.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 01 **CHANGED** | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07 **CHANGED** | |
download (202KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (518KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCZL - Tom B David Field Airport (13 nm NE)
4A4 - Polk County Airport/Cornelius Moore Field (20 nm S)
KVPC - Cartersville Airport (21 nm SE)
9A5 - Barwick Lafayette Airport (21 nm N)
KDNN - Dalton Municipal Airport (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 11-Sep-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Richard B. Russell Regional Airport - J.H. Towers Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 20:34 | | 00:34 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 11:26:41 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 07:26:41 |
|
| METAR |
| KRMG | 141053Z AUTO 35007KT 10SM CLR 14/06 A2996 RMK AO2 SLP138 T01440061
|
KCZL 13nm NE | 141055Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 15/08 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRYY 34nm SE | 140522Z 1406/1506 32010KT P6SM SKC FM141600 34010G20KT P6SM SKC FM150100 33005KT P6SM SKC
|
KCHA 41nm N | 140520Z 1406/1506 34010KT P6SM SKC FM141500 36010G20KT P6SM SKC FM150000 36005KT P6SM SKC
|
KMGE 41nm SE | 132100Z 1321/1503 29010G15KT 9999 SCT050 QNH2981INS BECMG 1402/1403 32009KT 9999 VCSH BKN050 QNH2982INS BECMG 1405/1406 34009KT 9999 NSW FEW050 QNH2981INS BECMG 1411/1412 33012G18KT 9999 FEW025 QNH2983INS BECMG 1418/1419 33012G20KT 9999 FEW250 QNH2984INS TX26/1321Z TN13/1411Z LAST NO AMDS AFT 1403 NEXT 1411
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|