FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SGH |
| Lat/Long: | 39-50-25.0000N 083-50-24.6000W 39-50.416667N 083-50.410000W 39.8402778,-83.8401667 (estimated) |
| Elevation: | 1051.3 ft. / 320.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 5 miles SSW of SPRINGFIELD, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45502 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SGH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1600 |
| Pattern altitude: | 2100.3 ft. MSL OHD TPA 1549 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT WIND CONE; SSALR RWY 24; REIL RWY 06, 15, & 33; HIRL RWY 06/24; MIRL RWY 15/33 - CTAF. PAPI RWY 06, 24, 15, & 33 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 134.975 (937-324-4532) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| DANEI STAR: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at GDK (11 nm SW): | 118.525 (937-372-4668) |
| WX ASOS at DAY (18 nm W): | PHONE 937-419-1421 |
| WX AWOS-3 at I74 (18 nm N): | 118.325 (937-484-5863) |
| WX AWOS-3PT at UYF (18 nm E): | 120.85 (740-852-2844) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr360/24.7 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr113/27.7 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| RODr166/28.4 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COURT HOUSE | | 311/25.2 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 9010 x 150 ft. / 2746 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in fair condition NE 980 FT CONC, SW 1200 FT CONC, 6830 FT ASPH BTN. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 60 /R/B/W/T | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 175.0 | | Double tandem: | 330.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-50.103985N | | 39-50.972342N |
| Longitude: | 083-51.083613W | | 083-49.522532W |
| Elevation: | 1051.3 ft. | | 1036.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 054 true | | 238 magnetic, 234 true |
| Declared distances: | TORA:9009 TODA:9009 ASDA:9009 LDA:9009 | | TORA:9009 TODA:9009 ASDA:9009 LDA:9009 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights ALS UNMON INDEFLY. |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1697 ft. from runway, 161 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 70 ft. tree, 1939 ft. from runway, 462 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 5498 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 39-50.586653N | | 39-49.852273N |
| Longitude: | 083-50.927763W | | 083-50.240408W |
| Elevation: | 1042.1 ft. | | 1041.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 144 true | | 328 magnetic, 324 true |
| Declared distances: | TORA:5499 TODA:5499 ASDA:5499 LDA:5499 | | TORA:5499 TODA:5499 ASDA:5499 LDA:5499 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 7 ft. crops, 287 ft. from runway, 131 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | 55 ft. trees, 1450 ft. from runway, 154 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SPRINGFIELD 76 E HIGH ST SPRINGFIELD, OH 45502-1214 Phone 937-325-6108 |
| Manager: | DRAKE HUFFMAN 1251 W BLEE RD SPRINGFIELD, OH 45502-8729 Phone 937-325-6108 OR 937-323-5804. |
Additional Remarks
| A30A-24 | CALM WIND RWY. |
| - | NOISE ABATEMENT: AVOID OVERFLYING YELLOW SPRINGS 2 NM SW BLW 4000 FT. |
| - | AVOID OVERFLYING ANG RAMP. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | HVY BIRD ACT DRG FALL & WINTER MONTHS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANEI THREE | |
download (158KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (226KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (233KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (462KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFFO - Wright-Patterson Air Force Base (10 nm W)
KGDK - Greene County/Lewis A Jackson Regional Airport (11 nm SW)
KDAY - James M Cox Dayton International Airport (18 nm W)
I74 - Grimes Field Airport (18 nm N)
KUYF - Madison County Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Springfield/Beckley Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 09:53 |
| Sunrise | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunset | | 20:40 | | 00:40 |
| Evening civil twilight | | 21:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 02:10:27 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 22:10:27 |
|
| METAR |
KFFO 9nm W | 140155Z AUTO 31009KT 10SM CLR 11/02 A2997 RMK AO2 SLP151 T01130021
|
KDAY 18nm W | 140156Z 33008KT 10SM FEW050 10/02 A2999 RMK AO2 SLP155 T01000017
|
KI74 18nm N | 140155Z AUTO 35010G15KT 10SM BKN039 BKN065 09/02 A2998 RMK AO2
|
KUYF 18nm E | 140155Z AUTO 33009KT 10SM BKN044 10/02 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFFO 9nm W | 131900Z 1319/1501 30012G18KT 9999 BKN050 QNH2985INS WND 240V360 TEMPO 1319/1402 33015G25KT WND 270V030 BECMG 1401/1403 30012KT 9999 SCT050 510102 QNH2993INS TEMPO 1414/1424 33015G25KT BKN030 WND 270V030 TX21/1319Z TN08/1411Z
|
KDAY 18nm W | 131730Z 1318/1418 31020G30KT P6SM BKN045 FM140200 32014KT P6SM SCT040 FM140600 32010KT P6SM SCT030 FM141400 34010KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|